Czy warto kupić perlator? Jaki wybrać?
Od pewnego czasu panuje moda na oszczędzanie. Zarówno w firmach jak i gospodarstwach domowych zmierza się do ograniczania zbędnych kosztów. Ceny wody rosną systematycznie i obciążają Twój budżet w potrójny sposób. Opłatami za wodę, jej podgrzanie oraz za odprowadzane ścieki.
Dziś sprawdzę czy warto kupić perlator nazywany również aeratorem. Jeżeli tak to, jaki model wybrać i jak go właściwie eksploatować? Producenci i wielu specjalistów twierdzą, że urządzenia te niewielkim nakładem kosztów mogą pomóc zaoszczędzić całkiem duże kwoty. Aeratory tak jak wszystkie urządzenia posiadają zalety i wady, które za chwilę poznasz. Tylko zdobycie podstawowej wiedzy na temat perlatorów może pomóc wybrać urządzenie dopasowane do Twoich potrzeb.
Czym jest aeroator?
Perlator (aerator) to po prostu specjalna nakładka montowana w końcówce kranu, wylewki albo prysznica. Zwykle ma kształt okrągłej siatki z otworami, przez które wypływa woda. Jego zadaniem jest napowietrzenie strumienia pozwalające zwiększyć jego objętość. Technicznie odbywa się to na skutek mechanicznego rozbijania strumienia wody poprzez system mikrodysz albo sitek.
Zasada działania jest niezmienna w zarówno drogich jak i tanich perlatorach (o ile zostały poprawnie wykonane). Wypływająca z wylewki przez otwory perlatora woda wytwarza podciśnienie, które zasysa powietrze do wewnątrz kranu przez drobne otworki. Tam miesza się ono z wodą i wypływa wraz z nią w postaci tysięcy pęcherzyków powietrza. Oznacza to, że wody wypływa mniej pozwalając na jej oszczędność rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu procent (zależnie od typu urządzenia).
Rodzaje perlatorów
Aeratory są najczęściej wykonane z plastiku, rzadziej z metalu albo silikonu. Prawidłowo zaprojektowane i wykonane z odpowiednich tworzyw ograniczają odkładanie się kamienia na sitku, przez które przepływa woda. Urządzenia te mogą mieć gwint wewnętrzny albo zewnętrzny. Pasują, więc do starszych kranów, w których nakręca się je na wylewkę albo wkręca w nią w przypadku nowszego typu baterii. Obsługa perlatorów ogranicza się do ich regularnego czyszczenia. Mającego za zadanie usunąć osiadające wewnątrz zanieczyszczenia i narastający kamień. Jeżeli warstwa jest już dość gruba możesz użyć szczoteczki do czyszczenia albo namoczyć aerator w occie.
Właściwy dobór urządzenia
Nie każdy wie, że większość kranów jest obecnie standardowo wyposażona przez producentów w bardzo proste perlatory. To wszelkiego rodzaju plastikowe sitka, które powodują, że woda wypływająca z wylewki mniej chlapie. Zwykle jednak ich maksymalny przepływ jest dość duży. Może w zależności od ciśnienia w instalacji wynosić nawet kilkanaście litrów na minutę. Tymczasem obecnie sprzedawane oddzielnie perlatory mogą zmniejszyć ilość płynącej wody nawet do 1 – 2 litów na minutę. Taka oszczędność oczywiście nie zawsze ma sens.
- Wylewka nad wanną powinna pracować na fabrycznie zamontowanym perlatorze, który ma duży przepływ. Sprawiając, że wanna napełni się szybciej wodą, zanim ta zdąży wystygnąć.
- W kuchni warto już zastosować perlator z przepływem ok. 6 – 8 l/min. Zachowując kompromis pomiędzy czasem napełniania garnka a zużyciem wody podczas mycia i płukania naczyń.
- Do mycia rąk w toalecie albo spłukania szczoteczki do zębów w łazience wystarczy w kranie przepływ rzędu 3 – 5 l/min. Pozwalając zaoszczędzić już kilkadziesiąt procent zużywanej wody.
Najtańsze chińskie perlatory nie zawsze działają tak jak powinny. Zdarza się, że nie napowietrzają wody i tworzywo, z którego są wykonane szybko zarasta kamieniem. Warto wybrać urządzenie, z co najmniej średniej półki cenowej i rozpoznawalną markę. Najlepiej takie, która można rozebrać na czynniki pierwsze do czyszczenia. Co znacznie przedłuży czas jego eksploatacji.
Zalety i wady
Jak wszystkie urządzenia również perlatory oprócz niewątpliwych zalet posiadają też wady. Warto abyś je poznał.
ZALETY
- Oszczędzają do kilkudziesięciu procent zużywanej wody (aspekt ekologiczny).
- Zmniejszają rachunki za wodę zimną, ciepłą i ścieki (aspekt ekonomiczny).
- Sprawiają, że strumień wody jest bardziej ukierunkowany. Nie rozbryzguje się tak mocno i nie zachlapuje okolic zlewu albo umywalki.
- Niska cena urządzeń w stosunku do uzyskanych oszczędności.
WADY
- Wymagają regularnego czyszczenia z zanieczyszczeń pochodzących z wodociągu oraz osadzającego się kamienia.
- Wydłużają czas napełniania naczyń.
Montaż aeratora
Montaż perlatora jest bardzo prosty i może go wkręcić np. w gwint końcówki kranu praktycznie każdy. Zależnie od typu wylewki występują dwa najpopularniejsze rodzaje aeratorów:
- M24x1 to perlatory wyposażone w gwint zewnętrzny, wkręcane w końcówkę baterii.
- M22x1 to urządzenia z gwintem wewnętrznym nakręcanym na końcówkę wylewki.
Rzadziej wykorzystywane są aeratory o innych gwintach, np. M20, M18, M16.
Czy warto kupić perlator?Zalety aeratora zdecydowanie przewyższają nad jego wadami. Zwłaszcza względy ekonomiczne i ekologiczne, dzięki którym oszczędzasz na trzy sposoby. Zmniejsza się zużycie wody zimnej, ciepłej (wraz z kosztami podgrzania) oraz ilość odprowadzanych ścieków. Perlatory ze względu na niewielki koszt zakupu są jednym z najefektywniejszych i najtańszych sposobów na skuteczne oszczędzanie wody. Zarówno w gospodarstwach domowych jak i firmach. Dlatego moim zdaniem warto jest kupić perlator wybierając sprawdzony i znany na rynku model. Pamiętaj tylko o właściwym doborze podstawowego parametru urządzenia, jakim jest ilość przepływającej wody wyrażona w litrach na minutę. |
Są takie co mają regulacje przepływu od 1 do 5 l na przykład. To chyba dobre do kuchni bo i napełnianie jest szybkie i mycie mało zużywa.
U mnie w domu po montażu perlatorów wszędzie rachunki za wodę spadły o 30% 🙂
Ładny wynik.
Moim zdaniem niepotrzebnie używamy nazw aerator i perlator. To po polsku po prostu napowietrzacz.
W Polsce zagraniczne nazwy zapewne lepiej się sprzedają 😉
W umywalce łazienki mam przepływ ok. 2 do 3 litrów na minutę i dla mnie takie ilości są wystarczające.
No cóż, kwestia doboru urządzenia do preferencji 🙂
Stosuję taki produkt w swojej kuchni od lat – czyli zanim to było modne 😀 Mój portfel jest mi wdzięczny a jedyną zauważalną wadą jest to, że muszę chwilę dłużej poczekać zanim zapełni się czajnik 😉 Ale ogólnie polecam wszystkim.
Kwestia doboru przepływu perlatora w kuchni.
Co sądzisz o perlatorach Neoperl?
Z tego co wiem to niemiecka marka. Jeżeli kupisz oryginalny a nie podróbkę jakich jest ostatnio dużo, to będzie ok. 🙂