Czy stałe oprocentowanie kredytów to lekarstwo na rosnące raty kredytów
Banki od lat proponowały polskiemu kredytobiorcy preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem zmiennym. Wiele osób zdecydowało się zatem na zobowiązanie pod takimi warunkami. W związku z obecnie narastającym kryzysem finansowym i podniesieniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej zadłużeni borykają się z gwałtownym wzrostem rat. Czy wybór oprocentowania stałego może uchronić przed wzrostem opłat kredytowych?
Różnica między oprocentowaniem stałym a zmiennym
Aby odpowiedzieć na pytanie, czy oprocentowanie stałe może uchronić nas przed rosnącymi ratami kredytu, musimy wskazać różnicę między dwoma możliwymi opcjami oprocentowania. Która z nich to optymalne wyjście, gdy mowa o ryzyku rosnących kosztów kosztu? Sprawdzamy.
Choć nazwa „oprocentowanie stałe” sugeruje, że opłaty odprowadzane na rzecz banku nie wzrosną przez cały okres trwania kredytu, jest to mylne przekonanie. Otóż kredyt z gwarancją stałego oprocentowania charakteryzuje się okresowo stabilnymi ratami. Oznacza to, że w tym trybie do aktualizacji wysokości opłat również dochodzi, ale w danym, wcześniej wyznaczonym terminie.
W przypadku oprocentowania zmiennego nasze raty mogą wzrosnąć w dowolnym momencie. Wiąże się to ściśle z decyzjami podejmowanymi przez Radę Polityki Pieniężnej działającą przy Narodowym Banku Polskim. Jeśli organ ten stwierdzi, że konieczne jest ograniczenie ilości pieniądza w gospodarce i dojdzie do podniesienia stóp procentowych, każdy Polak posiadający kredyt z oprocentowaniem zmiennym otrzyma od banku informację, o wzroście comiesięcznej opłaty.
Które oprocentowanie bardziej się opłaca?
Jak zatem widzisz, oprocentowanie stałe wcale nie musi oznaczać, że nasze raty w ogóle nie wzrosną w czasie trwania kredytu. Może bowiem zdarzyć się tak, że po kilku latach spłaty zobowiązania, w uwzględnionym w umowie terminie, bank uzna, iż konieczne jest podniesienie opłat. Które oprocentowanie opłaca się więc bardziej?
Większość ludzi uważa, że oprocentowanie stałe za najlepsze możliwe rozwiązanie. W praktyce wszystko zależy jednak od preferencji i potrzeb kredytobiorcy. Kredyty z oprocentowaniem stałym są zwykle droższe i obwarowane dodatkowymi wymaganiami ze strony instytucji pożyczkowych. Jeśli zatem zależy Ci na szybkim zdobyciu środków np. na budowę domu i nie masz dużego wyboru ofert ze względu na swoją niedużą zdolność kredytową, opłacalne może być podpisanie umowy o kredyt z oprocentowaniem zmiennym, pod warunkiem że inne założenia dotyczące świadczenia nam odpowiadają. Z drugiej strony natomiast, kredyt z gwarancją kilkuletniej, stałej raty, jest bezpieczniejszy, szczególnie gdy nadchodzi kryzys. Jednocześnie należy pamiętać, że nie daje on całkowitej gwarancji, iż nasze opłaty nie ulegną zmianie w przyszłości, tj. np. za kilka lat.
Pożyczki ratalne – alternatywa do kredytów bankowych
Podczas gdy w ostatnich latach banki oferowały przede wszystkim kredyty z oprocentowaniem zmiennym, instytucje pozabankowe najczęściej udzielały pożyczek ratalnych z gwarancją stabilnej raty. Po wybuchu kryzysu okazało się zatem, że zobowiązania, które postrzegane były dawniej jako mniej korzystne (ze względu na wyższe oprocentowanie), są dla klientów bezpieczniejsze. Czy warto zastanowić się nad pożyczkami ratalnymi?
Jak pokazuje doświadczenie, produkty pozabankowe mogą być nawet korzystniejsze od tych oferowanych przez banki. Nim zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w instytucji pozabankowej, koniecznie upewnijmy się jednak, że wybieramy najlepsze pożyczki ratalne. Przekonania nabędziemy po wykonaniu rzetelnego researchu i porównaniu wybranych, interesujących nas ofert ze sobą.
Oczywiście jest to zadanie czasochłonne i żmudne, dlatego warto zdecydować się na skorzystanie z pomocy podczas tego procesu. Wesprzeć mogą Cię porównywarki kredytów online, tj. np. Comparer.pl, które posługują się specjalnym algorytmem analizującym w jednej chwili wiele danych. Korzystając z narzędzia, już w kilka sekund otrzymasz listę świadczeń idealnie dopasowanych do Twoich potrzeb.
Patrząc na wahania nowego wskaźnika https://billfold.pl/wiron-notowania-aktualne/ i długo utrzymujące się wysokie stopy procentowe branie dziś kredytu na stałej stopie może być mało opłacalne w perspektywie najbliższych lat.
Bardzo dobry wpis! Wszystkie wskazówki na pewno się przydadzą.
Nie znamy przyszłości więc podejmując decyzję czy raty zmienne czy stałe nie wiemy co w ostatecznym rozrachunku bardziej będzie opłacalne dla naszych finansów. Raty stałe dają przede wszystkim bezpieczeństwo i spokój na kilka lat, ale coś za coś.
Spoko wpis 😀 polecam od siebie zerknąć na egielda.com.pl/jak-skutecznie-zarzadzac-finansami/
Przecież fakt, że windykatorzy bez przerwy starszą sądami, zajmowaniem ruchomości i nieruchomości, to codzienność. Sam miałem okazję paść ofiarą wyjątkowo nieprzyjemnego windykatora. Dochodziło do tego, że na klatce schodowej zostawiano ulotki z moim imieniem i nazwiskiem egielda.com.pl/kim-jest-windykator-i-czy-nalezy-sie-go-bac/ Pozostało mi tylko spłacić dług jak najszybciej, wtedy dopiero sprawy ucichły…