87 proc. osób, które rozpoczęły działalność gospodarczą, uważa swoją firmę za rodzinną. Większość przedsiębiorców zakłada więc, że pewnego dnia przekaże stery następnemu pokoleniu. Często jednak na pomysłach się kończy, tymczasem sukcesja w firmie rodzinnej to proces, który warto zacząć na długo przed emeryturą.

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie należy do najłatwiejszych ścieżek kariery. Mimo tego zgodnie z raportem „Preferencje sukcesyjne polskich przedsiębiorców rodzinnych” opracowanym na bazie badań przeprowadzonych przez Instytut Biznesu Rodzinnego aż 78 proc. założycieli firm rekomenduje swoim dzieciom zostanie przedsiębiorcą. ¹ Zazwyczaj to właśnie kolejne pokolenie przejmuje interes po rodzicach. Pomostem między dwoma pokoleniami może być wsparcie Family Office.

Co to jest sukcesja w firmie rodzinnej?

O sukcesji w firmie rodzinnej można mówić w dwóch przypadkach: rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę na rzecz sukcesora, a także w sytuacji, kiedy właściciel umiera, a prowadzeniem biznesu zajmują się spadkobiercy. W praktyce zaś sukcesja to sposób na zachowanie ciągłości działania przedsiębiorstwa, utrzymanie miejsc pracy czy kontraktów, które zapewniają przychody firmie rodzinnej.zapanowana sukcesja w rodzinnej firmie czyli family office

W przypadku spółek sukcesja oznacza również ochronę majątku oraz zachowanie realnej władzy w firmie poprzez udziały. W tym miejscu należy wspomnieć o Family Office, czyli usłudze edukacji i wsparcia, która ma na celu m.in. stworzenie trwałego i wielopokoleniowego biznesu, przekazanie firmy w ręce kolejnych pokoleń oraz pomnażanie majątku. Z danych opublikowanych we wspomnianym raporcie wynika, że 67 proc. osób, które założyły rodzinną działalność, traktowały tę decyzję także w kontekście zabezpieczenia emerytalnego. Nie jest to jednak możliwe bez takich elementów jak planowanie sukcesji w firmie.

Jak Family Office Banku Pekao S.A. może pomóc w sukcesji?

Dla wielu przedsiębiorców ewentualne przekazanie sterów wydaje się kwestią naturalną, wręcz oczywistą. Cały proces nie jest jednak tak czarno-biały i prosty, jak mogłoby się wydawać. Zanim właściciel wyznaczy przyszłego sukcesora do prowadzenia firmy, powinien odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:

  • Jakie będą ramy czasowe sukcesji w firmie rodzinnej? – Kiedy nestor planuje odejście z biznesu i na jakim etapie zacznie przekazywać kompetencje sukcesorowi? Czy zmiana na stanowisku zarządczym nastąpi po odejściu nestora, czy może wcześniej?
  • Kto zastąpi nestora? – Zazwyczaj naturalnymi następcami są dzieci, ale jeśli jest ich kilkoro, które z nich wybrać? Czy kierować się chęcią do kontynuowania działań po rodzicach, czy raczej postawić na umiejętności i świeżą wizję? A może przekazać firmę w zarządzanie swoim wnukom?
  • Czy powierzyć firmę jednej osobie, czy kilku? – Być może największy potencjał w prowadzeniu firmy ku dalszym sukcesom tkwi np. w ducie córki i zięcia albo dwójki dzieci, których kompetencje wzajemnie się uzupełniają. Czy takie rozwiązanie będzie optymalne, czy raczej doprowadzi do konfliktów?

¹ https://www.ibrpolska.pl/wp-content/uploads/2020/02/Raport_FACTS_Instytut-Biznesu-Rodzinnego.pdf

Wątpliwości, dylematów i pytań jest wiele, a do tego warto dodać ryzyko konfliktów w sytuacji, kiedy wizje nestora i sukcesora w firmie będą odmienne. Przejęcie władzy nie jest łatwym przedsięwzięciem, dlatego warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie, a także ze wsparciem specjalistów.

Czy można uprościć przejęcie obowiązków sukcesorowi?

Tu właśnie pojawia się miejsce dla doświadczonych Senior Family Officerów posiadających wiedzę w wielu dziedzinach życia, które dotyczą zamożnych rodzin posiadających własny biznes. Ich zadaniem jest nie tylko bieżące wsparcie przedsiębiorstwa, ale również długofalowe planowanie, które obejmuje również kwestie związane z wymianą pokoleniową w firmie rodzinnej.

Gdzie szukać usług Family Office? Bankowość Prywatna w Banku Pekao S.A. proponuje swoim klientom takie usługi w ramach posiadanego konta. Kompleksowe rozwiązanie obejmuje pomoc doświadczonych Senior Family Officerów oraz współpracujących ekspertów z obszaru prawa czy finansów, którzy świetnie orientują się zarówno w kwestiach bieżącego zarządzania przedsiębiorstwem, jak i prawnych aspektach takich procesów. Rolą Senior Family Officera jest m.in. wielopoziomowa pomoc, uświadamianie potrzeb i ryzyk związanych z sukcesją. Pomaga klientowi i jego firmie rodzinnej w dotarciu do odpowiednich jednostek w banku lub umożliwia dostęp do sprawdzonych podmiotów zewnętrznych.

Powierzając zadanie sukcesji w firmie rodzinnej neutralnemu doradcy, można uniknąć ewentualnych konfliktów oraz nieporozumień. Jest to niezwykle ważne, gdyż spór może łatwo wyjść poza przedsiębiorstwo i rzutować na relacjach rodzinnych.

4.50 avg. rating (91% score) - 2 votes