W zarządzaniu finansami osobistymi i budżetem domowym wiele osób zapomina o ważnej umiejętności, którą warto posiadać – targowaniu się. Ta kompetencja przydaje się nie tylko na bazarach i targowiskach. Dziś jest to coraz bardziej ceniona cecha. Pozwalająca wynegocjować lepsze warunki u pracodawcy, podczas zawierania umów handlowych oraz zakupów towarów i usług. Zwłaszcza takich, które tylko na pierwszy rzut oka mają narzucone sztywne ceny. Sprzedający bardzo często godzą się na niższą kwotę. Zaś wielkość upustu cenowego zależna jest w dużej części od Twoich umiejętności negocjacyjnych.

Rzadko trafiają się ludzie na tyle naiwni, że nie targują się prawie nigdy. Sprzedawcy i handlarze to twarda osobowość finansowa, znają dziesiątki sztuczek, pozwalających sprzedawać nawet kiepskie jakościowo dobra w zawyżonych cenach. Ty jako kupujący dowiesz się z poniższego wpisu jak targować się, aby wynegocjować rozsądną cenę. Co ciekawe w wielu kulturach rezygnacja z negocjacji podczas zakupów jest wyrazem braku szacunku do sprzedawcy.

Wymień wady przedmiotu

negocjacje rozmowa
pixebays.com

Jeżeli masz do czynienia z towarem używanym możesz dość łatwo znaleźć wady przedmiotu. Jednak również nowe rzeczy mogę być gorsze jakościowo od podobnych modeli produktów wytwarzanego przez inną firmę. Wymień wszystkie dostrzeżone wady towaru. Najlepiej powtarzać je wielokrotnie podczas trwania negocjacji. Tak, aby sprzedający stracił część pewności siebie i był bardziej skłonny do ustępstw. Sprzedawca może przekonać się, że jego propozycja cenowa jest wyraźnie zbyt wysoka. Co często jest zgodne z prawdą. Zwłaszcza jeśli masz do czynienia z handlarzem który z tego żyje.

Dystans do ceny

Bardzo często pierwsza cena jest celowo zawyżona przez sprzedającego. Większość specjalistów od handlu wie, że rzadko trafia się osoba, która jest na tyle naiwna, że nie będzie się targować. Sztuka negocjacji nie polega, więc tylko na zmniejszeniu ceny wywoławczej przedmiotu. Zadanie polega na zbiciu ceny do najniższego poziomu akceptowalnego przez sprzedającego. Nie daj się nabrać na śpiewkę, że sprzedawca sprzeda Ci towar ze stratą albo bez zysku. Cena jest tak ustalona, aby zysk był jak najwyższy. Ponieważ zawsze trafia się ktoś łatwowierny, kto kupi towar bez targowania się.

Cierpliwość

Podczas ustalania ceny będącej kompromisem dla obydwu stron kluczowa może być cierpliwość. Kupując coś bezpośrednio u sprzedawcy zwykle trzeba targować się zdecydowanie. Jednak szukając np. odpowiedniego używanego samochodu często warto jest zablefować. Udając mniej zainteresowanego niż jest w rzeczywistości. Jeżeli auto znajduje się dość blisko Twojego miejsca zamieszkania możesz nawet zrezygnować z zakupu od razu pozostawiając sprzedawcy swój numer telefonu i cenę, którą akceptujesz. W większości przypadków sprzedający oddzwoni po kilku godzinach albo dniach zgadzając się na ofertę. Kupując nowe auto sprzedawca zejdzie z ceny i dorzuci np. odpowiedni pakiet wyposażenia. Podczas kupowania mieszkania albo domu negocjacje najczęściej trwają kilka tygodni albo nawet miesięcy. Warto być upartym i cierpliwym gdyż przy tak dużym wydatku umiejętność twardego targowania się może oznaczać oszczędność nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Bądź dobrym aktorem

pieniadze oszczedzanie
freeimages.com

Zarówno kupujący jak też sprzedający starają się zyskać sympatię drugiej strony. Wtedy łatwiej jest zawrzeć transakcję i skłonić kontrahenta do ustępstw. Grymasy, wahanie się i inne triki aktorskie mogą istotnie wpłynąć na rozwój wydarzeń. Osoba, która lepiej gra swoją rolę jest w lepszej sytuacji.

Z porad zawodowych handlarzy, którzy kupują tanio aby drożej sprzedać możesz dowiedzieć się kolejnych sztuczek. Przykładowo po usłyszeniu ceny głęboko westchnij i zrób minę z grymasem na twarzy. Warto również rzucić jakieś pochlebstwo na temat drugiej osoby i pożartować, aby nawiązać pozytywną relację. Możesz pochwalić jakąś cechę przedmiotu, aby sprzedawca widział, że rzeczywiście jesteś zainteresowany ofertą. Jednak potem powinien znów przyjść czas na doszukiwanie się wad w towarze. Wskaż możliwość zakupu podobnego albo takiego samego przedmiotu taniej w innym miejscu. Następnie podaj propozycję ceny, która jest kompromisem pomiędzy początkowymi ofertami zarówno Twojej jak i sprzedającego.

Uwierz mi że opanowanie sztuki negocjacji przyda Ci się jeszcze wielokrotnie w różnych sytuacjach życiowych.

4.88 avg. rating (97% score) - 26 votes