Jak zmienić bank na inny – poradnik
Jeżeli zamierzasz zmienić swój bank na inny, tańszy w użytkowaniu, to dobrze trafiłeś. Formalności nie ma tak wiele jak się wydaje, zaś z poniższym poradnikiem zrobisz wszystko szybko i sprawnie.
Dowiesz się jak przebiega cała procedura zmiany instytucji finansowej, która prowadzi Twoje konto osobiste. Najczęściej powodem wypowiedzenia umowy o prowadzenie rachunku jest wzrost opłat za jego użytkowanie. Na szczęście nadal można znaleźć jeszcze bank, który poprowadzi Twoje konto osobiste za darmo. Więc na zmianie rachunku możesz łatwo zaoszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych rocznie. Czas, więc wybrać i założyć nowe konto dla Ciebie.
Sprawdź czy warto otworzyć nowy rachunek bankowy
Przed zmianą banku musisz sprawdzić czy jest to dla Ciebie opłacalna procedura. To znaczy czy Twój dotychczasowy bank pobiera większe opłaty za rachunek albo kartę niż konkurencja. Jeżeli posiadasz konto od wielu lat albo bank wprowadził w ostatnim czasie opłaty, to sytuacja jest jasna i warto zmienić instytucję finansową. Lojalność wobec starego banku nie popłaca, ponieważ nadal można znaleźć konta darmowe w prowadzeniu bez spełniania dodatkowych warunków bezpłatności, ewentualnie z warunkami łatwymi do spełnienia.
Przeglądając oferty i tabelę opłat konkurencji zwróć uwagę na istotne kwestie:
|
Co zrobić, kiedy chcesz zmienić bank?
Po wprowadzeniu w 2010 roku w Polsce rekomendacji ZBP (Związku Banków Polskich) nasz dotychczasowy bank może załatwić za nas formalności (przenieść listę odbiorców zdefiniowanych, powiadomić instytucje takie jak US oraz pracodawcę). Możesz także zrobić to samodzielnie, aby mieć pewność, iż wszystkie zmiany zostały wprowadzone prawidłowo.
Aby zmienić bank na inny samodzielnie należy:
- Uregulować wszystkie zobowiązania i opłaty naliczone przez dotychczasowy bank na Twoim starym koncie.
- Otworzyć nowy rachunek korzystając z odnośnika prowadzącego do bankowego formularza online.
- Przelać środki na nowe, otwarte konto w innym banku.
- Podąć nowy numer rachunku bankowego pracodawcy, kontrahentom, Urzędowi Skarbowemu, w niektórych przypadkach także w ZUS.
- Jeżeli korzystasz z polecenia zapłaty, zlecenia stałego albo masz listę zdefiniowanych odbiorców przelewów, to skopiuj te dane do nowego systemu transakcyjnego. Cześć banków umożliwia ich wyeksportowanie, ale w większości przypadków wystarczy je przepisać albo przenieść metodą kopiuj-wklej.
- Wypowiedzieć umowę w systemie transakcyjnym, w placówce albo w oddziale. Zależnie od tego jaka wersje udostępnia Twój dotychczasowy bank. Jeżeli korzystasz z usług banku internetowego to wystarczy ze wyślesz na adres korespondencyjny listem poleconym pisemne wypowiedzenie autoryzowane Twoim podpisem.
Wybór nowego bankuJeżeli szukasz darmowego konta bankowego polecam zapoznać się z ofertami banków opisanymi pod poniżej znajdującymi się odnośnikami:
|
Okres wypowiedzenia i porady
Zmieniając bank na inny musisz pamiętać o kilku kwestiach. Od momentu, kiedy zlecisz zamknięcie rachunku obowiązuje Cię 30 dniowy okres wypowiedzenia. Jeżeli zamykasz konto wspólne wymagana jest zgoda współposiadacza rachunku. Zgoda nie jest konieczna jeżeli druga osoba jest pełnomocnikiem do konta.
Przy zmianie banku nie powinniśmy kierować się chwilową modą. Trzeba dokładnie porównać oferty. Przeczytać opinie blogerów finansowych o rachunkach i produktach wybranych instytucji.
Trzeba pamiętać, żeby powiadomić wszystkich przelewających środki stare konto o tym, że jego numer uległ zmianie. Czyli pracodawcę, kontrahentów, znajomych, rodzinę oraz instytucje, takie jak US, ZUS, itd.
Tylko raz zmieniałem do tej pory bank, nie licząc konta firmowego z którego zamknięciem nie miałem najmniejszego problemu, może dlatego że konto było w SGB którzy jakoś nie naciskają specjalnie na swoich klientów. Zamykałem konto Millenium i nie dość że podczas wizyty w placówce zachęcano mnie jeszcze do pozostania, oferując nagle w pełni darmowe konto to gdy nie przystałem na propozycję, po jakimś tygodniu miałem telefon już z centrali, czy aby na pewno chcę zamknąć wspomniane konto i kolejne przekonywania do pozostania klientem banku…
Szukałem właśnie takie porady teraz 🙂 Dzięki wielkie )
Super poradnik, w tym miesiącu planuje zmienic rachunek na darmowy