IBAN co to jest i gdzie go znaleźć?
Większość użytkowników kont bankowych, zetknęła się w życiu z nazwą IBAN. Podanie tego numeru jest wymagane, choćby podczas wykonywania przelewów międzynarodowych. Jednak nie wszyscy wiedzą, co to jest IBAN i gdzie go znaleźć? Część czytelników, może nawet spotkać się z tym skrótem po raz pierwszy. W komentarzu pojawiło się nawet pytanie – IBAN co to za numer? Zastanawiasz się, do czego służy i jak zapisać taki numer? Zatem sprawdź jak wygląda IBAN i które to cyfry? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie tego terminu i niezbędne informacje.
IBAN który to numer?
Numer IBAN jest międzynarodowym oznaczeniem konta bankowego. Sam skrót pochodzi od angielskiej nazwy „International Bank Account Number”. Został stworzy przez Europejski Komitet Standardów Bankowych, w celu usystematyzowania i usprawnienia przelewów, na terenie Unii Europejskiej. Długość numeru IBAN jest różna, w zależności od kraju. W Polsce składa się z 28 znaków. Zaś standardowy rachunek bankowy z 26 cyfr, zapisanych w formie NRB (Numer Rachunku Bankowego). Mówiąc dokładnie, IBAN jest dwuliterowym prefiksem (ISO), znajdującym się na początku numeru konta. Dla Polski jest to oznaczenie PL.
Pojawiają się pytania typu: gdzie znajdę IBAN? Wygenerowanie numeru IBAN, nie wymaga, żadnych skomplikowanych działań matematycznych. Wystarczy na początku numeru rachunku bankowego dodać wyróżnik PL, dla konta prowadzonego w Polsce. W większości formularzy dostępnych online, numer IBAN należy wpisać bez spacji.
Przykład numeru w formacie IBAN dla Polski:
PL 82 1020 5226 0000 6102 0417 7895
Kiedy potrzebny jest IBAN?
International Bank Account Number jest zwykle potrzebny podczas wykonywania przelewów międzynarodowych. Często niezbędny może okazać się również kod banku odbiorcy, czyli SWIFT / BIC. Z formatu IBAN korzysta kilkadziesiąt państw na świecie. W tym większość Europejskich, niektóre w Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Tak, więc numer IBAN jest potrzebny do wykonywania przelewów na zagraniczne konta bankowe. Jak również księgowania przelewów przychodzących, z rachunków bankowych w innych krajach.
Polski system bankowy
Stosowany w Polsce system oznaczania rachunków bankowych, jest zgodny ze standardem IBAN. To bardzo ułatwia tworzenie numeru zgodnego z International Bank Account Number. Gdyż praktycznie wszystkie rachunki bankowe prowadzone na terenie Polski, są zgodne z powyższym standardem. Dlatego wystarczy przed ciągiem 26 znaków, wpisać wyróżnik kraju. Czyli oznaczenie PL w przypadku Polski.
W innych krajach długość numeru IBAN może być inna, ze względu na ilość cyfr w numerze rachunku bankowego. Przykładem może być Norwegia, gdzie IBAN będzie składał się tylko z 15 znaków. Standard ten, na szczęście jest dość elastyczny pod tym względem. Dopuszcza maksymalnie 34 znaki, dla rachunków bankowych w różnych krajach.
Numer IBAN dla naszego konta, tak jak kody BIC i SWIFT można sprawdzić na stronach w sieci.
Dokładnie, każdy kraj ma dwie literki przed numerem konta bankowego, czyli do naszego kraju to jest przedrostek o symbolu PL.
Czyli każdy kraj zgodny z IBAN, ma literki przed numerem konta bankowego.
Pomocny wpis, dodam że do przelewu z zagranicy, oprócz numeru IBAN, potrzebna jest często również pełna nazwa i adres odbiorcy przelewu.