Co robić z pieniędzmi w czasie epidemii koronawirusa?
Słowo „koronawirus” jest odmieniane w mediach przez wszystkie przypadki. Część portali prześciga się w snuciu czarnych scenariuszach wydarzeń. Starając się wywołać panikę, zwiększającą ilość odsłon artykułów. Takie metody trafiają czasami na podatny grunt. W tym chaosie informacyjnym, pojawiają się istotne pytania na temat finansów. Co robić z pieniędzmi w czasie epidemii koronawirusa? Jak zabezpieczyć swoje oszczędności i pozostałe środki finansowe?
Zachowaj spokój
Po pierwsze, nie ulegaj panice. Koronawirusowa pandemia, tak jak wszystkie poprzednie zostanie opanowana. Wprowadzane są kolejne środki zapobiegawcze i przepisy, które ten proces przyspieszają. Gospodarka sobie poradzi nawet, jeżeli ulegnie modyfikacjom. Przystosowując się do nowej rzeczywistości, w przypadku istotnych zmian ekonomicznych i politycznych. Moim zdaniem nie ma sensu wykonywać nerwowych ruchów finansowych.
Jak się przygotować na koronawirusową epidemię?
Artykuł jest moją osobistą opinią. Uważam, że dość szybka reakcja społeczeństwa i rządu w Polsce, to dobre kroki. Podjęte w obliczu zagrożenia naszego zdrowia. Wszyscy mamy prawo mieć obawy i przygotować się. Do możliwych negatywnych, scenariuszy wydarzeń. Ważne, aby w działaniach kierować się rozsądkiem, a nie emocjami.
Zadbaj o zapasy
Warto uzupełnić zapasy żywności i wody butelkowanej. Najlepiej produktami, które mogą przetrwać, co najmniej kilka miesięcy. Co uchroni nas od ryzykownego uczęszczania codziennie do sklepów. Jeżeli epidemia koronowirusa rozwinie się w niekontrolowany sposób. Nie będziemy narażać siebie i swoich bliskich.
Poduszka finansowa
Warto posiadać środki, w ramach poduszki finansowej. Zabezpiecz zarówno gotówkę w domu, jak i na bankowym koncie osobistym. Możliwość płatności kartą, zmniejsza ilość zarazków, które przenosimy na papierowych banknotach. Zaś fizyczna gotówka w portfelu, uchroni nas przed brakiem możliwości płatności kartą. W przypadku awarii terminala albo innych zdarzeń losowych. Do tworzenia poduszki finansowej, namawiam do czasu założenia bloga. Osoby, które zebrały środki finansowe, pozwalające przeżyć 6 – 12 miesięcy bez dochodów, mogą teraz spać spokojnie. Dla takich sytuacji gromadziliście oszczędności.
Zostań w domu
Jeżeli nie musisz udać się do pracy albo sklepu spożywczego, to nie wychodź z domu. Zwłaszcza, jeżeli pracodawca pozwala na pracę zdalną. Masz możliwość przeprowadzania wideokonferencji, kontaktu przez komunikatory i telefon. Kwarantanna to nie jest czas, aby robić remont i stać w kolejce w markecie budowlanym. To zbędne ryzyko dla siebie i innych, w czasie epidemii koronawirusa. Przeczytaj zaległe książki, lub ściągnij nowe z internetu. Nie tylko kryminały i romansidła. Sięgnij po literaturę dotyczącą finansów osobistych, inwestowania, ekonomii. Jak również branżową, pozwalającą na dokształcanie i poszerzanie kompetencji.
Czy wypłacić pieniądze z banku?
Środki w bankach są obecnie zabezpieczone gwarancjami BFG, do równowartości 100 tys. euro. Ustawa z 2016r, pozwala na zajęcie środków powyżej 100 tys. euro, tylko w przypadku ratowania systemu bankowego. Dlatego jeżeli masz zdeponowaną większą kwotę i obawiasz się „czarnego scenariusza”, zalecam dywersyfikację. Czyli podzielenie oszczędności pomiędzy różne banki, aby w żadnym nie przekraczać równowartości 100 tys. euro. Bardziej zapobiegliwi dywersyfikują oszczędności, również pomiędzy różne klasy aktywów. Posiadając jednocześnie gotówkę, nieruchomości, metale szlachetne, itd.
Moim zdaniem warto posiadać niewielkie zasoby gotówki również w domu. Na wypadek wymienianych już wyżej awarii systemów bankowych, zablokowania albo utraty karty płatniczej, itp. Czasami niezbędnej, gdy przebywasz w domu, w czasie koronawirusowej epidemii.
Czy warto już inwestować?
Osoby posiadające duże oszczędności i zasoby gotówki, zadają często pytania odnośnie finansów. Czy wato już inwestować? Czy kupować akcje na giełdzie, waluty, metale szlachetne? Nikt z nas oczywiście nie przewidzi przyszłości w 100% trafnie. Możemy tylko domniemywać, odnośnie dalszego rozwoju wydarzeń. Dlatego jeżeli nie wiesz, co robić z pieniędzmi w czasie koronawirusowej epidemii, zalecam dywersyfikacje. Warto posiadać zarówno gotówkę (fizyczną i w banku), jako poduszkę finansową. Jak również aktywa, które mogą zyskać na wartości, albo ochronić część zgromadzonego kapitału, przed stratami.
Odpowiedź na pytanie – czy warto już inwestować? Nie jednoznaczna. Inwestuj w aktywa, na których się uznajesz. Jeżeli uważasz, że wybrane aktywa są atrakcyjne cenowo, pozwolą zarobić w przyszłości albo ochronić kapitał.
Niestety pandemia koronawirusa zweryfikowała, kto jak przygotował się do ochrony swojego biznesu. Czasami źle zainwestowane pieniądze mogą w takiej sytuacji być naszą stratą i poważnie przyczynić się do upadku biznesu. Dobrze konsultować sprawy inwestycji czy spraw firmowych z odpowiednimi specjalistami zajmującymi się doradztwem biznesowym.
Wypłaciłam z banku kilka tys. zł. W tych czasach warto mieć coś również w gotówce.
Kupiłem złoto fizyczne w postaci monet. To moim zdaniem jedyne zabezpieczenie w czasach kryzysu.
Mam obawy o to, że jeżeli nie uda się opanować epidemii, może zginąć dużo więcej ludzi.
Panika na rynku doprowadza do absurdalnych zachowań. Inwestorzy wyprzedawali nawet złoto, pomimo tego, że pieniądz jest drukowany niczym papier toaletowy, przez banki centralne.
W niepewnych czasach „cash is king”. Dlatego liczy się posiadanie gotówki, która pozwala zarówno przetrwać jak i inwestować.