Zwrot podatku z Belgii: Kiedy ci przysługuje?
Za legalną pracę za granicą, podobnie jak w Polsce, odciągane są od wynagrodzenia składki podatkowe. Rozliczając rok, można ubiegać się o zwrot bez względu na to, czy pracowaliśmy w Polsce, czy w Belgii.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego poza granicami kraju żyje i pracuje 2,5 miliona Polaków, z czego 90% na terenie państw europejskich. Coraz częściej emigranci wybierają legalną formę zatrudnienia w zagranicznych firmach, co prowadzi do obowiązku rozliczania się z miejscowym fiskusem. Podobnie jak w Polsce, możliwe jest odzyskanie części składek, a w przypadku krótkich prac sezonowych – nawet większości. Belgia to bardzo częsty wybór naszych rodaków, dlatego sprawdźmy, kiedy przysługuje nam zwrot podatku z tego kraju.
Podatki w Belgii – najważniejsze informacje
Belgowie mają bezpośrednie, ale też dość restrykcyjne prawo dotyczące pobytu w ich kraju. Już po ośmiu dniach pobytu konieczne jest stawienie się w urzędzie celem zameldowania się. Natomiast po trzech miesiącach administracja nadaje nam numer identyfikacyjny, który można porównać do polskiego numeru PESEL. W ten sposób urzędnikom dużo łatwiej zweryfikować wszelkie obowiązki podatkowe wobec cudzoziemców.
Stajemy się tzw. rezydentami, co oznacza, że podlegamy pełnemu obowiązkowi podatkowemu. W zeznaniu trzeba więc uwzględnić dochody uzyskane w Belgii oraz w Polsce. Jeśli przeprowadziliśmy się z całą rodziną, możemy skorzystać z ulg podatkowych oraz zasiłków socjalnych. Jeżeli jednak bliscy pozostali w Polsce, administracja traktuje nas jako osoby samotne, wobec czego nie mamy prawa do upustów ani bonifikat.
Alternatywą dla statusu rezydenta jest sytuacja, w której nasze przebywanie w Belgii ma charakter czysto zarobkowy – wtedy stajemy się nierezydentami. Zasadnicza różnica polega na tym, że jesteśmy zobligowani do rozliczenia się wyłącznie z dochodów uzyskanych w Belgii. Obie formy obłożone są innymi stawkami podatkowymi. O to, abyśmy nie zostali podwójnie opodatkowani, dba Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Królestwem Belgii ws. unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku.
Zwrot podatku w Belgii – niezbędne dokumenty
Każdy pracujący w Belgii obcokrajowiec zobowiązany jest do rozliczenia podatku w tym kraju. Sam proces bywa nawet trudniejszy niż w Polsce, dlatego coraz więcej osób korzysta z usług firm, które wyręczają nas w tego typu obowiązkach. Dla przykładu, Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A. pomaga rozliczyć ponad ćwierć miliona Polaków pracujących za granicami kraju. Średni zwrot wynosi ok. 3,5 tysiąca złotych.
Podstawą do rozliczenia jest Fiche – dokument będący odpowiednikiem polskiego PIT-u, jaki powinniśmy otrzymać od pracodawcy. Ponadto potrzebny jest wypełniony formularz oraz forma na dany rok podatkowy, którą w przypadku małżeństw muszą wypełnić dwie osoby. Jeżeli decydujemy się na pomoc firmy lub osób trzecich, niezbędne będzie również pełnomocnictwo. Należy mieć także zaświadczenie EOG, czyli informację o wysokości dochodów w danym kraju i przetłumaczony medlunek. W przypadku rodzin ważne mogą okazać się także przetłumaczone dokumenty takie jak akt małżeństwa czy akt urodzenia dzieci i zaświadczenie o nauce pełnoletnich dzieci.
Terminy i stawki, o których warto wiedzieć
Podobnie jak w przypadku pracy w Niemczech, kwestie zwrotu podatku nie ograniczają się jedynie od ostatnich dwunastu miesięcy rozliczeniowych. Przysługuje nam prawo odzyskania podatku nawet do trzech lat wstecz. Dla osób pracujących w Belgii przez krótki okres niezwykle istotna powinna być informacja o kwocie wolnej od podatku. Jeśli jej nie przekroczymy, możliwe jest odzyskanie całości składek potrącanych nam z comiesięcznego wynagrodzenia. Na przykład w 2018 roku podstawowa kwota wolna od podatku w Belgii wynosiła 7430 euro. W przypadku rodzin z dziećmi może ona jeszcze wzrosnąć.
Kalkulacja rozliczenia podatkowego jest wysyłana przez urząd skarbowy najwcześniej w czerwcu. Od daty otrzymania kalkulacji fiskus ma czas 9–12 tygodni na przelanie pieniędzy na rachunek bankowy. Jeśli zatem pracowałeś w Belgii i te wiadomości dotyczą także ciebie, przeczytaj więcej na temat zwrotu podatku z Belgii.
Myślę że warto o zwrot podatku z Belgii zwrócić się do firm, które się tym zajmują. Ja skorzystałam z Euro Tax.
Gdy dochody uzyskane w Belgii stanowią co najmniej 75% łącznych dochodów podatnika, to można skorzystać z kilku rodzajów ulg, które można rozliczyć.
Ciekaw jestem czy można w praktyce odzyskać podatek w poprzedniego roku, czy też również z poprzednich lat.
Z tego co wiem, można również z poprzednich lat. Jednak polecam skonsultować się z firmą i omówić konkretny przypadek.