W dzisiejszym wpisie postaram się naświetlić dość częsty problem posiadaczy kont bankowych, którzy zapomnieli zamknąć rachunek. Obecnie często ma miejsce sytuacja, w której korzystając z promocji otwieramy konto aby zdobyć premię przyznawaną przez bank. Promocje są różne ale gotówkę dostają zwykle nowi klienci, którzy zakładają rachunek po raz pierwszy w banku, albo nie mieli w nim konta przez np. ostatnich 12 miesięcy.bank-swinka-konto

Rachunek „na zapas”

Część klientów po skorzystaniu z premii i odebraniu środków, zostawia sobie takie konto jako jedno z wielu, „na zapas”. Zwłaszcza jeżeli za konto i kartę, nie są pobierane żadne miesięczne opłaty. Inni zapominają o rachunku gdy nie użytkują go aktywnie po kilku – kilkunastu miesiącach. Po pewnym czasie bank organizuje kolejną promocję dla nowych klientów i dotychczasowi posiadacze „zapasowych” kont nie mogą z niej skorzystać, jako obecni klienci banku.

Niedozwolone saldo debetowe

Ceną za zapominalstwo jest zwykle brak możliwości skorzystania z nowej promocji. Czyli realnie utrata możliwości zdobycia nawet kilkuset złotych, jak miało to miejsce w przypadku ostatnich premii od BZWBK albo mBanku.

Gorzej gdy zapomnimy o koncie, a bank bo kilku-kilkunastu miesiącach wprowadzi opłaty za jego użytkowanie lub brak „aktywnego korzystania” z karty debetowej. Wtedy straty nie będą dotyczyć tylko gotówki, którą mogliśmy zdobyć. Na rachunku systematycznie będzie ubywać pieniędzy, a w przypadku ich braku może powstać saldo debetowe.

gotowka-2
Jeżeli będzie to niedozwolone saldo debetowe, bank naliczy zwykle karne odsetki wg specjalnej stopy kredytowej. Jeżeli ujemne saldo będzie dotyczyć wyższej kwoty i utrzymywać się przez dłuższy czas to może zaszkodzić naszej historii kredytowej. Najbardziej skrajne sytuacje to przesłanie takiej informacji do Biura Informacji Kredytowej, skutkujące problemami z zaciągnięciem kredytu także w innych bankach.

Banki też wypowiadają umowy

Jeżeli na koncie nie było żadnych operacji przez określony okres czasu, bank może wypowiedzieć umowę o konto. Zwykle w umowie o prowadzenie rachunku jest to okres 12 albo 24 miesięcy. Lecz jest to zależne od wewnętrznych przepisów każdego banku. Niekiedy nie ma nawet takiego okresu w umowie, np. w przypadku Pekao S.A.
W praktyce banki wypowiadają umowy bardzo rzadko i zwykle z powodu złamania któregoś z warunków prowadzenia konta. W ten sposób postępował kiedyś Alior Sync (obecny T-Mobile Usługi Bankowe) w przypadku klientów, którzy łamali regulamin Cashbacku, w którym bank zwracał 5% kwoty za zakupy w sieci. Inne przypadki dotyczą zwykle podania przez klienta fałszywych danych i dokumentów, na podstawie których bank założył rachunek. Nigdy chyba w ten sposób nie postąpił posiadający pozytywne opinie Nest Bank (dawny Bank SMART).

Wnioski

Jeżeli skorzystałeś/łaś z promocji i spełniając wszystkie jej warunki otrzymałeś/aś premię od banku – pamiętaj o zamknięciu konta, jeżeli nie zamierzasz go używać.

  • W rzadkich przypadkach banki zastrzegają w regulaminach promocji, że konto powinno być użytkowane przez klienta przez określony okres czasu. Jeżeli takiego obostrzenia nie ma lub jego termin się zakończył, masz możliwość zamknięcia rachunku bez konieczności zwrotu premii od banku. Więc jeśli z rachunku nie korzystasz to po prostu go zamknij. Zwykle wystarczy wizyta w oddziale albo wysłanie wypowiedzenia umowy pocztą. Wzory pism są dostępne także w Internecie więc wystarczy je zmodyfikować i wydrukować.
  • W przypadku gdy zamierzasz korzystać z konta w przyszłości i nie interesują Cię nowe promocje bankowe, postaraj utrzymywać na rachunku niewielką kwotę, np. 100zł. Raz na 2-3 miesiące zaloguj się na konto i sprawdź czy nie pojawiły się wiadomości od banku uprzedzające o wprowadzeniu opłat. Zwykle bank informuje o nich komunikatem z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ostatni ważny krok to przeprowadzenie operacji na koncie aby bank nie wypowiedział umowy automatycznie. Zwykle wystarcza co najmniej raz w roku przelew z konta drobnej kwoty (np. kilka złotych) na inny rachunek.
4.67 avg. rating (93% score) - 38 votes