Większość doświadczonych inwestorów posiada swój ulubiony zestaw wskaźników. Przydatnych w inwestowaniu w akcje, surowce i inne aktywa. Określają one zwykle bieżącą lub przyszłą koniunkturę gospodarczą. Dziś trafi pod lupę, jeden ze wskaźników, który moim zdaniem warto poznać. Ponieważ jego uśredniona wersja, porusza się w dość regularnych cyklach. Zgodnie ze wzrostami i spadkami koniunktury gospodarczej. Pokrywającej się w znacznym stopniu, z cyklami hossy i bessy na giełdzie akcji. Mam na myśli Składnik cykliczny koniunktury w polskim przemyśle IRG IND. Publikowany, co miesiąc oraz kwartalnie przez SGH w Warszawie.

Instytut Rozwoju Gospodarczego

notowania cena wykres inwestowanie
pixabay.com/pl

Opisywany wskaźnik jest obliczany i publikowany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego (IRG). Międzynarodową jednostkę badawczą, która powstała w 1972 roku. Utworzoną w celu łączenia wyników badań, przeprowadzanych głównie przez pracowników Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Mających charakter metodologiczny, empiryczny i teoriopoznawczy. Po 1992r, instytut stał się jednostką badawczo-dydaktyczną i aktualnie wchodzi w skład Kolegium Analiz Ekonomicznych. IRG koncentruje się głównie na badaniach dotyczących tendencji i procesów zachodzących w polskiej gospodarce.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND

Indykator, który opisuję, jest dostępny bezpłatnie i publikowany cyklicznie. przez Kolegium Analiz Ekonomicznych – Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Jest nim Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND. Zaś mówiąc dokładniej, składnik cykliczny tego indykatora. Poruszający się w dość wyraźnych, wielomiesięcznych i wieloletni trendach. W przeciwieństwie do samego IRG IND, który podlega dość dużym, miesięcznym wahaniom.
Nie bez powodu wybrałem wskaźnik obliczany dla przemysłu. Gdyż wykazuje on zwykle wyższą korelację z polską gospodarką i krajowymi indeksami giełdowymi, niż jego odpowiednik dla sektora usług.

Wady indykatora

Jak każde narzędzie, również ten oscylator posiada wady, które warto poznać. IRG IND oraz jego wskaźnik cykliczny, bywają rewidowane wstecz. Co może oznaczać przesunięcie istotnych punktów zwrotnych, w cyklu koniunkturalnym. Przykładowo indykator dla polskiego przemysłu w lutym 2020r wzrósł do poziomu –10,8pkt, z wartości –15pkt w styczniu. Powodując „wypłaszczenie” spadającej krzywej wskaźnika cyklicznego. Po czym w skutek koronawirusowej pandemii w marcu, runął do poziomu –28,8 pkt. Co skutkowało silnym spadkiem również wskaźnika cyklicznego, dla krajowego przemysłu przetwórczego. Skorelowanego z zamrożeniem aktywności gospodarczej i paniczną wyprzedażą, na wielu rynkach. W tym również spadkami, głównych indeksów giełdowych.

Przydatność w inwestowaniu

Notowania akcji i surowców poruszają się w trendach. Najczęściej zgodnych z cyklami wzrostu i spadku aktywności gospodarczej. Tutaj pojawia się istotna rola indykatora publikowanego przez SGH. Składnik cykliczny koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND, jest silnie skorelowany z falami ożywienia i spowolnienia koniunktury. Dlatego warto obserwować, w jakim momencie cyklu gospodarczego aktualnie jesteśmy. Zajmując na tej podstawie pozycje na rynku.

wskaźnik koniunktury przemysłu irg ind
sgh.waw.pl

Widząc kluczowe sygnały zmiany trendu, możemy z większym prawdopodobieństwem wyznaczyć dobry czas na zakup albo sprzedaż aktywów. Zwłaszcza, kiedy wskaźnik zakręca w górę po wielomiesięcznym spadku albo w dół po długim okresie wzrostu.

Własny zestaw wskaźników

Mniej doświadczonych inwestorów przestrzegam, przed poleganiem na wyłącznie jednym wskaźniku koniunktury gospodarczej. Każdemu indykatorowi mogą zdarzać się błędne sygnały. Choć częściej mamy do czynienia z błędną interpretacją wartości danego wskaźnika. Wynikającą z braku wiedzy i doświadczenia. Warto poznać i obserwować większą liczbę agregatorów. Wybierając z nich zestaw ulubionych narzędzi, których zmiany wartości, potrafimy interpretować w prawidłowy sposób.

4.75 avg. rating (95% score) - 8 votes