Dlaczego warto założyć konta w kilku bankach?
Nie ma żadnych ograniczeń prawnych, które zabraniałyby posiadania jednocześnie większej liczby kont osobistych w kilku bankach. Jednak czy jest to opłacalne i warto założyć konta w różnych bankach? Okazuje się, że w obecnych czasach to konieczność. Poniżej dowiesz się, dlaczego oraz jak poradzić sobie organizacyjnie z użytkowaniem więcej niż jednego rachunku bankowego. Nie chodzi tutaj tylko o dostęp do różnych promocji i szerszej gamy produktów finansowych. Ważne są też kwestie bezpieczeństwa Twoich pieniędzy. Również zapewnienie dostępu do środków w każdej sytuacji losowej.
Awarie systemów transakcyjnych
Media, co chwile „trąbią” o awariach systemów informatycznych różnych banków. Banki także ogłaszają przerwy w dostępie do usług z powodów przerw technicznych i prac konserwacyjnych. Jest i będzie ich coraz więcej, ponieważ systemy transakcyjne są coraz bardziej skomplikowane. Muszą jednocześnie dostosowywać się do każdego rodzaju wyświetlacza (ekranu laptopa, smartfona i tableta), w każdej przeglądarce oraz szybko realizować np. przelewy zlecane jednocześnie przez tysiące użytkowników.
Posiadanie kolejnego konta bankowego (z pewną kwotą na „awaryjne” wydatki), chroni Cię w powyższej sytuacji. Korzystasz z niego do czasu naprawy systemu transakcyjnego w obecnym banku.
Odcięcie dostępu do pieniędzyOprócz problemów technicznych w systemie informatycznym, mogą wydarzyć się także inne sytuacje losowe. Przestaje działać sieć bankomatów. Karta może zostać „połknięta” przez bankomat albo wpłatomat. Możesz ją zgubić albo stracić w wyniku kradzieży. Prawo chroni Cię wtedy przed odpowiedzialnością za transakcje bez użycia PIN, zwłaszcza, jeżeli karta została przez Ciebie szybko zastrzeżona telefonicznie. Jednak kolejnej nie otrzymasz przecież od razu. Bank musi ją dla Ciebie wyrobić. To potrwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Nie wyobrażam sobie biegać wtedy do oddziału po gotówkę. Posiadając inne konto po prostu korzystasz z drugiego oraz przypisanej do niego karty. Nie przejmując się przeciwnościami losu. |
Szerszy wachlarz usług
Posiadając więcej niż jedno konto automatycznie masz większy wybór usług finansowych. Przestajesz być skazany/-a na jeden rodzaj konta oszczędnościowego albo lokaty. Możesz trzymać oszczędności w tym banku, który akurat oferuje wyższe odsetki. Podobnie sprawa wygląda z limitem debetowym w koncie. Zwykle dostajesz automatycznie, co najmniej dwie oferty z różnych banków. Wybierasz tę tańszą albo, jeżeli zajdzie taka konieczność, obydwie.
Konto podstawowe oraz zapasowe
Najrozsądniejszy model to posiadanie, co najmniej dwóch kont. Tak zwanego konta podstawowego, za którego pomocą dokonujesz codziennych płatności kartą, wykonujesz przelewy oraz wpływa na nie np. wynagrodzenie.
Drugi rachunek służy Ci jako zapasowy. Umieszczasz na nim kwotę oszczędności w wysokości np. jednomiesięcznych wydatków, z przeznaczeniem na awaryjne sytuacje.
Koszty posiadania dwóch kontNa pewno Twoje obawy budzą możliwe opłaty w przypadku posiadania dwóch rachunków bankowych. Tymczasem obydwa konta mogą być dla Ciebie darmowe. Przykładowo wybierając na podstawowe konto rachunek Direct w ING Banku Śląskim masz prowadzenie konta za darmo bez warunków. Zaś karta do rachunku jest darmowa, jeżeli wydasz nią (łącznie) min. 300 zł miesięcznie. |
Zarządzanie większa liczbą rachunków bankowych
Kolejne konto bankowe to następny login, hasło i PIN do zapamiętania. Nie ma jednak wątpliwości, że warto się na nie zdecydować. Wystarczy po prostu lepiej zorganizować sobie obsługę dwóch rachunków. Podstawowe konto użytkujesz, na co dzień a na drugim trzymasz część oszczędności na nieprzewidziane sytuacje.
Mnie takie podejście dziesiątki razy uratowało już przed brakiem dostępu do pieniędzy. Choć pojawi się na pewno pokusa ich wydania. Jednak wystarczy się powstrzymać, aby wyrobić w sobie nawyk świadomego zarządzania budżetem.
Drugą (awaryjną) kartę lepiej jest trzymać poza portfelem, w innej kieszeni, przykładowo w dokumentach. W przypadku kradzieży portfela zastrzegasz utraconą kartę. Spokojnie korzystasz z drugiej do czasu wyrobienia duplikatu skradzionej. Posiadanie, co najmniej dwóch kont gwarantuje bezcenny komfort psychiczny.
Ciekawe informacje muszę poczytać więcej
Ciekawe informacje już dawno nie czytałem takiego fajnego artykułu.
Posiadanie kliku kont w różnych bankach ma wiele korzyści, zgadzam się z tym w stu procentach. Co najlepsze – możemy ćwiczyć swój charakter i powstrzymywać się od zbędnego wydawania. Na moim przykładzie – do zaoszczedzenia wystarczyły dwa konta 😀
Moim zdaniem zawsze warto mieć przy sobie również gotówkę. Jednak posiadanie dwóch kont w różnych bankach bardzo się przydaje. Ryzyko awarii w tym samym czasie w dwóch różnych bankach jest znikome, więc nie tracimy dostępu do pieniędzy.
Gotówkę zawszę noszę, choć unikam dużych sum.
To prawda, prawdopodobieństwo awarii w tym samym czasie dwóch różnych systemów informatycznych banków jest niewielkie 🙂
Od kilku lat idę takim założeniem, dokładnie to od chwili kiedy w jednej z restauracji chciałem zapłacić kartą a nie mogłem tego zrobić ani jedną ani drugą, ponieważ obie były tego samego banku, który w danej chwili akurat miał awarię. Lepiej dwie karty ale dwóch różnych banków – np. jedno może być osobiste a drugie oszczędnościowe.
Dzięki za kolejny przykład 🙂
Przy takim modelu trzeba jednak być dobrze zorganizowanym, pamiętać jakie warunki trzeba spełniać by konto było faktycznie darmowe.
To prawda, choć nadal można znaleźć konta bezwarunkowo bezpłatne 🙂
Ja w jednym banku mam konto główne, w drugim mam kartę kredytową, a w trzecim KO i lokatę 😉
Ma to ręce i nogi, ważne żeby trzymać się planu jaki sobie założyliśmy 🙂
Czy można mieć w jednym banku konto osobiste i oszczędnościowe jednocześnie a w drugim tylko konto osobiste?
Witam. Oczywiście można posiadać konta w różnych bankach jednocześnie. Również kilka typów kont w każdym banku (osobiste, oszczędnościowe, walutowe).
Polecam jednak mieć konto oszczędnościowe w innym banku, niż konto osobiste wówczas fundusze zgromadzone na tym oszczędnościowym mniej kuszą 🙂