Telefon na kartę czy na abonament? – opłacalność
Gdy kupujesz kolejny telefon albo dziecku pierwszy, zmieniasz operatora lub po prostu zgubiłeś/aś poprzedni smartfon; ewentualnie kończy Ci się umowa, stajesz przed nowymi wyborami. Zadajesz sobie pytanie: co bardziej opłaca się wybrać – telefon na kartę (pre-paid) czy na abonament? Być może lepiej wybrać połączenie tych form, czyli mix? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Nie zawsze potrafimy zdecydować racjonalnie i dokonać opłacalnego dla nas wyboru. Poniższy artykuł pozwoli wybrać najbardziej opłacalną dla Ciebie formę korzystania z telefonii komórkowej.
Nie daj się złapać w pułapki sprzedawców
Rynek telefoniczny jest bardzo duży, a „wielka czwórka” (Plus, Orange, Play, T-Mobile) ciągle wprowadza nowe oferty i promocje. Doradcy a raczej powinienem napisać „sprzedawcy”, pracujący dla operatorów telekomunikacyjnych, nie zawsze znajdą dla Ciebie najlepsza ofertę. Zwykle będą się starać „wcisnąć” Ci możliwie najdroższą opcję abonamentową z jak najdłużej trwającą umową. Mamiąc Cię wizją „topowego” smartfona, liczbą darmowych minut, szybkiego Internetu z dużym pakietem danych i dziesiątkami podobnych ofert, z których, duża część nie będzie Ci zwyczajnie potrzebna.
Wysoką opłatę za drogi telefon postarają się ukryć w długim terminie obowiązywania umowy, przykładowo 3 letnim, albo nawet dłuższym. Nie daj się złapać w pułapkę sprzedawcy, niczym dziecko, które zobaczyło cukierka i chce go mieć za wszelką cenę.
Dla kogo karta, dla kogo abonament?
Przeanalizowałem, w jakich sytuacjach korzystniejsze będzie dla Ciebie wybranie opcji telefonu na kartę (pre-paid), kiedy natomiast lepiej jest zdecydować się na mix, albo abonament.
Telefon na kartę
Telefon na tzw. kartę, fachowo nazywany „pre-paid”, będzie dobrym rozwiązaniem, jeżeli:
|
Oferta Mix
Większość z nas wie, że Mix, to połączenie taryfy pre-paid z abonamentową. Umowę podpisujesz najczęściej na określoną ilość doładowań. Z takiej oferty warto jest wybrać, jeżeli:
|
Telefon na abonament
Oferta telefonu na abonament jest zwykle najdroższa po podsumowaniu kosztów, ale w niektórych sytuacjach może być słusznym wyborem. Zdecydować się na abonament warto, gdy:
|
Pre-paid, mix i abonament kontra finanse osobiste
Wybór taryfy zależny jest także od tego, jak w dużym stopniu chcesz kontrolować swoje finanse. Największą kontrolę nad finansami daje oczywiście oferta pre-paid (na kartę). W każdej chwili możesz zakończyć współpracę z operatorem (wyjazd za granicę, itp.), albo zmienić taryfę na inną. Taryfa Mix to coś pośredniego pomiędzy ofertami na kartę i abonament. Umowę kończysz po wykonaniu określonej ilości doładowań telefonu. Mix pozwala także na wybór nowego modelu telefonu u operatora.
Topowe modele telefonów dla tzw. „gadżeciarzy” dostępne są zwykle w umowach abonamentowych. Choć cena telefonu jest oczywiście wliczona w koszt abonamentu, to podzielenie jej na miesięczne rachunki pozwala na rozłożenie spłaty na dłuższy okres czasu.
Wybór taryfy zależy, więc od Twoich potrzeb. Przeanalizuj powyższe argumenty i podejmij świadomą decyzję. Decydując się na telefon na kartę, mix albo abonament.
Jeżeli masz inne zdanie albo chcesz uzupełnić wpis o ważne dla Ciebie argumenty, zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Wszystko zależy od tego co potrzebujemy. Telefony na kartę są zazwyczaj tańsze niż te w abonamencie ale tutaj możemy liczyć na większe korzyści z uwagi na zawiązanie umowy abonamentowej z operatorem. Jeśli ktoś decyduje się też wzięcie telefonu od operatora to musi liczyć się na powiększenie abonamentu o ratę za urządzenie chociaż można też zapłacić z góry i wykupić telefon.
a to mówicie że ten abonament w tmobile bez zwyżek jest taki spoko??? tego jeszcze nie miałem i może pora spróbować.
przez długi czas miałam MIX, który rodzice mi wybrali jeszcze w szkole, ale teraz już korzystam z uproszczonego abonamentu. akurat wszyscy moi najbliżsi są ze mną w TM. nie zależało mi jakoś specjalnie na telefonie, ale przede wszystkim na wygodzie, a mam taką ofertę, która spokojnie spełnia moje oczekiwania.
mam tak samo! kiedyś MIX, teraz abo, też w TM, bo skusiła mnie oferta bez dodatkowych kosztów. 😉
Akurat teraz stoję przed takim dylematem, ponieważ będę potrzebował drugi telefon ale tak jak piszesz będę bardzo rzadko z niego korzystał. Chcę po prostu by był aktywny w sieci, z internetu głównie będę korzystał przez sieć wifi dlatego myślę że chyba skorzystam z telefonu na kartę. Mógłbyś napisać coś więcej o tej taryfie przedłużającą ważność konta o 30 dni za 7 zł?
Taryfa nazywa się FORMUŁA SMS na Kartę w Play.
Rozmowy do Play – 0 zł (Stan darmowy)
SMS-y do wszystkich sieci – 0 zł
Internet – Pakiet danych 100 MB – 0 zł
Opłata za miesiąc: 7 zł
Dzięki za polecenie, wybrałem polecaną przez Ciebie kartę Play, zakupiłem ją bezpośrednio od nich żeby zrobić przy okazji wymaganą rejestrację numeru.
Ja korzystam z abonamentu, ponieważ właśnie bardzo dużo rozmawiam. Dodatkowo wysyłam smsy, a ponadto korzystam z Internetu. I to bardzo często. W sumie praktycznie non stop. Czasami praca od nas tego wymaga 😉 W każdym razie telefon na kartę by się nie sprawdził. Kiedyś wziąłem abonament z telefonem – telefon nadal działa, więc wziąłem potem umowę bez telefonu. I jestem zadowolony 🙂
Ja od wielu lat mam telefon na abonament i nie wyobrażam sobie inaczej. Jednak cieszę się, że już 'dorosłam’ i w końcu decyduję się na abonament za 40 złotych z nielimitowanym wszystkim i bez telefonu. Dwa lata temu urządziłam się z abonamentem za 129 złotych i z super telefonem. Tego błędu już nigdy nie popełnię. Także uważam, że najlepiej jest wziąć abonament, ale bez telefonu.
Są osoby którym wystarczy karta i takie, które potrzebują abonamentu.
To świetnie że nie popełniłaś dwa razy tego samego błędu i zdecydowałaś rozsądnie 🙂