Tanie przejazdy autobusowe
Czy posiadasz samochód z wysokolitrażowym silnikiem? Dalsze podróże kosztują Cię majątek? Masz już dość wysokich kosztów podróży i szukasz tanich przejazdów autobusowych? W takim razie to artykuł dla Ciebie. Poniżej przeczytasz jak podróżować taniej autokarami i na co zwrócić uwagę, aby wybrać tani bilet. Zaznaczam, że nie jest to artykuł sponsorowany. Chcę tylko pokazać moim czytelnikom, że pojedyncza firma potrafi konkurować na trudnym rynku nie tylko ceną, ale także jakością obsługi i floty autokarowej.
Konkurencja na rynku autobusowym
Na skostniały Polski rynek przejazdów autobusowych wkroczył jakiś czas temu Polski Bus. Właściwie PolskiBus.com to przewoźnik, który świadczy usługi komunikacji ekspresowej. Porusza się on po trasach zarówno krajowych jak i europejskich. Firma należy do Souter Holdings Poland spółka z o. o.
Przewoźnik szturmem wskoczył na polski rynek latem 2011 roku z ofertą bardzo konkurencyjną w porównaniu do kosztów przejazdów samochodem albo pociągiem. Jest nietypową dla niektórych formą, gdyż sprzedaż biletów odbywa się zgodnie z zasadą „first minute”. Oznacza to, że cena biletu zmienia się w zależności od ilości już zarezerwowanych biletów odległości terminu podróży. W przypadku Polskiego Busa schemat jest prosty – im mniej sprzedanych biletów na bardziej odległy kurs – tym taniej. Stara zasada „kto pierwszy ten lepszy” wciąż na topie.
Bilet kupisz online
Istnieje jednak drobne utrudnienie w podróżowaniu. Choć w większych miastach znajdziemy punkty sprzedaży biletów to cała machina opiera się na sprzedaży biletów online, co może sprawić trudność osobom starszym oraz tym, którzy nie mają konta bankowego – jest ono wymagane do płatności. W Polskim busie zdarzają się przez to sytuacje, kiedy osoba myśli, że wróci tym autobusem do domu, chce kupić bilet u kierowcy i spotyka się z odmową. Kierowcy nie mogą niestety sprzedawać biletów poza systemem rezerwacji. Przez co firma traci wielu potencjalnych klientów, odchodzących na dworcach z kwitkiem. Sam byłem często światkiem takich absurdalnych sytuacji.
Jak kupić bilet?Bilet zarezerwujesz i kupisz online na stronie przewoźnika. Wybierasz miejsce odjazdu i przyjazdu oraz datę. Z dostępnych kursów decydujesz się na daną godzinę. Dokonujesz rezerwacji, kupując bilet przez Internet. Płacisz od razu przelewem z konta bankowego i otrzymujesz w zamian numer rezerwacji, który pokazujesz kierowcy autobusu przed odjazdem. Numer ten wraz z pozostałymi informacjami otrzymasz także na adres e-mail. |
Podróż za 2 złote
Czas przejść do sedna, czyli do cen. Weźmy na przykład bilet relacji Płock – Włocławek. Jest to najkrótsza trasa Polskiego Busa. U konkurencyjnych przewoźników cena biletu normalnego wahała się od 14,60 złotych do 20 złotych. W Polskim busie udało mi się znaleźć bilety odpowiednio za 8, 7, 5 złotych oraz za złotówkę. Tak za złotówkę. Warto nadmienić, że odległość z Płocka do Włocławka to ok. 50 km. Do ceny każdego biletu należy doliczyć 1 zł opłaty rezerwacyjnej. Podsumowując najtańszy przejazd to 2 złote a najdroższy 9 złotych. Samochód ze spalaniem rzędu 6 l/100 km przy orientacyjnej cenie benzyny 4,80zł za litr pokona tę trasę za około 15 złotych.
Zalety Polskiego Busa
- Konkurencyjne ceny przejazdów.
- Bezpłatne WiFi i prąd w autobusach.
- Nowa flota autokarów.
Wady Polskiego Busa
- Brak możliwości zakupu biletu u kierowcy oraz w większości dworców autobusowych.
- Zakup biletu online ograniczony do maksymalnie 15 minut przed godziną odjazdu, pomimo dużej liczby wolnych miejsc.
- Mała liczba obsługiwanych tras w stosunku do innych przewoźników.
Długie trasy autobusowe
Lecz Polski bus to nie tylko krótkie odcinki. To przede wszystkim podróże po kilkaset kilometrów dla przykładu Gdańsk – Zakopane za grosze. Nie jest to może już dwa złote, ale 15 – 20 PLN. Wciąż kilkakrotnie mniej niż standardowo. Do tego Polski Bus to nie zdezelowany Autosan a wygodne nowoczesne Volvo. Oczywiście z Wi-Fi i gniazdkiem eklektycznym. Z wartych wspomnienia tras dodam znalezioną relację Warszawa – Wiedeń za 90 złotych w obie strony. Piękne widoki po drodze i zwiedzanie za parę groszy a przy tym wygodna podróż; komfort to wielce istotna sprawa.
A Ty masz jakieś doświadczenia z Polskim Busem? Wypowiedz się pod artykułem.
Korzystam bardzo często z oferty Polskiego Busa, polecam zapisanie się do newslettera, otrzymuje się wtedy maila z informacją o promocyjnych cenach na jakiejś trasie lub co najważniejsze o nowej puli biletów za 1zł, udało mi się już nie raz kupić bilety w tej cenie na dłuższych trasach, np. Warszawa-Gdańsk czy Kraków, a znam też osoby co za złotówkę pojechały do Berlina.
Zgadzam się całkowicie co do plusów, autokary są wygodne a możliwość ładowania bardzo przydatna przy dłuższych trasach. Niestety wi-fi bardzo słabo działa, szczególnie przy pełnym autokarze.
Dla mnie największym minusem jest brak możliwości rezerwacji konkretnego miejsca w autokarze, przez co moment „wchodzenia” potrafi być bardzo męczący. Wiele osób się pcha jakby się obawiały, że zabraknie dla nich miejsca….
Dzięki za informacje o Newsletterze.
Ja osobiście nie mam doświadczenia i nie chciałem w to wierzyć, ale faktycznie kolega tak kilka razy jechał. Sam na wolne, muszę mieć to na uwadze.
Początkowo także nie dowierzałem że to możliwe 🙂