W Polsce w 2007 roku rząd wprowadził obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania albo lampami do jazdy dziennej; przez cały rok oraz 24 godziny na dobę. Oddzielne światła do jazdy dziennej są coraz popularniejsze, zwłaszcza po tym jak spadły ceny lamp typu LED. Obecnie większość producentów samochodów na rynek Europejski instaluje je fabrycznie. Jednak starsze samochody wciąż korzystają ze zwykłych świateł drogowych. Dziś przeanalizuję dla Ciebie opłacalność zakupu oświetlenia LED i eksploatacji w porównaniu do zwykłych halogenowych żarówek samochodowych (H4, H7, itd.). Dowiesz się czy rzeczywiście światła do jazdy dziennej opłaca się zamontować ze względów ekonomicznych i praktycznych. Czy to oświetlenie pozwoli Ci zaoszczędzić paliwo? Dowiesz się ile kosztują światła LED i ich montaż, jakie przepisy regulują ich prawidłowe umiejscowienie w pojeździe. Pamiętaj, że nie możesz ich zamontować w dowolnym miejscu!

Czy opłaca się montować LEDy do jazdy dziennej?

Producenci świateł do jazdy dziennej wykonanych w technologii LED-owej oraz większość użytkowników zachwalają to rozwiązanie. Mniejszy pobór prądu pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa przez silnik na skutek niższego obciążenia alternatora. W praktyce po przeanalizowaniu kilku artykułów w sieci, w których merytorycznie opisano pomiary, oszczędność na spalanym paliwie rzeczywiście miała miejsce.

Oszczędność po wymianie oświetlenia na energooszczędne w samochodzie przekłada się na dwie kwestie:

  1. Zmniejszenie zużycia paliwa o zakres ok. 0,1 do 0,3l/100 km, według różnych pomiarów i modeli samochodów. Komplet dwóch żarówek samochodowych (H4 55W) pobiera 110W energii, zaś zestaw świateł LED do jazdy dziennej zaledwie ok. 5 – 10 W. Najwięcej paliwa zaoszczędzą osoby, które jeżdżą głównie w mieście (mniejsze prędkości i większe obciążenia układów samochodu podczas cykli przyspieszania i zwalniania) oraz pokonujące rocznie duże dystanse.
  2. Oszczędność na wymianie żarówek. Montowane w nowszych modelach samochodów żarówki H7 (zamiast H4) mają bardzo niską trwałość. Przyczyną jest głównie zbyt cienki żarnik. Używając LED-ów do jazdy dziennej zamiast lamp ze światłami drogowymi zaoszczędzisz na wymianie żarówek. Światła LED-owe wytrzymają o wiele dłużej od żarówek halogenowych H7, które lubią się przepalać.

    lampy samochodowe z led
    Fot: pixabay.com

Ile zaoszczędzisz na światłach do jazdy dziennej?

  • Oszczędzisz średnio 0,2l benzyny na 100 km. Średni roczny przebieg samochodu w Polsce to ok. 15 000 km. Zaoszczędzisz więc ok. 30 litrów paliwa rocznie, czyli przy obecnej cenie (ok. 4zł/litr) w Twojej kieszeni pozostanie ok. 120zł.
  • Do powyższej kwoty dolicz też koszt zakupu kilku szt. żarówek H7, które w niektórych samochodach przepalają się nawet, co 3-4 miesiące. Żywotność lamp LED jest o wiele wyższa od zwykłych żarówek halogenowych H4, H7.
  • Bez świateł do jazdy dziennej szybciej wymienisz akumulator. Na LED-ach bateria samochodowa będzie wyraźnie mniej obciążona i szybciej się naładuje.

Przepisy montażowe świateł dziennych

osczędzanie do świnki skarbonki
pixabay.com

Możesz doposażyć Twój pojazd w dodatkowe oświetlenie, jednak wiąże się to kilkoma kwestiami, które musisz spełnić:

  • Na szkle lampy musi być wytłoczona homologacja w postaci litery E, obok której umieszczona jest liczba oznaczająca kraj, który wystawił certyfikat (E20 Polska, E1 Niemcy, E4 Holandia).
  • Przepisy mówią również o tym, że konieczne jest oznaczenie posiadanie przez reflektor oznaczenia typu RL, wraz z informacją zawierającą certyfikat i nazwę producenta.
  • Zgodnie z prawem światła dzienne muszą być zamontowane na wysokości min. 25 cm od powierzchni gruntu, nie wyżej jednak niż 150 cm.
  • Odległość pomiędzy lampami musi wynosić minimum 60 cm.
  • Odległość lampy od boku (obrysu) auta musi wynosić nie więcej niż 40 cm.
  • Obydwie lampy należy zamontować symetrycznie.
  • Zgodnie z prawem światła do jazdy dziennej powinny załączać się automatycznie po przekręceniu kluczyka. Jednocześnie wyłączać, gdy kierowca włączy światła drogowe, pozycyjne albo przeciwmgielne.
Zakup lamp do jazdy dziennej

W sprzedaży dostępne są światła do jazdy dziennej w kilku kształtach. Możesz, więc dopasować komplet LED-ów do konkretnego modelu samochodu. Moim zdaniem nie ma sensu przepłacać za markowy zestaw lamp, jeżeli kupujesz je, aby zaoszczędzić na paliwie. Ważniejsze jest, aby LED-y miały oznaczenia homologacyjne, o których piszę powyżej, niż marka producenta. Tanie zestawy posiadające niezbędne certyfikaty i zadowalającą jakość można kupić już za 50 zł. Wystrzegaj się tylko najtańszych podróbek i lamp niskiej jakości, bez homologacji na kloszu.
Instrukcję montażu lamp znajdziesz zwykle wraz z kupionym zestawem. Jeżeli jej nie będzie szukaj informacji w Internecie. Na wielu forach i blogach opisano procedurę i schemat wraz z instrukcją ich montażu.

4.97 avg. rating (99% score) - 95 votes