Większości z nas remont mieszkania albo domu, kojarzy się w bałaganem, kilogramami gruzu i wysokimi kosztami. Tymczasem można go przeprowadzić, nawet bez wynajmowania fachowca albo znaleźć tańszego. Jak również ograniczać wydatki, poznając wiele sposobów na tani remont mieszkania. Zmniejszając koszty nie tylko robocizny, lecz również użytych materiałów. Poniższe przykłady, pochodzą nie tylko ze teoretycznych opracowań, lecz również doświadczenia praktycznego. Dlatego wskazane tutaj sposoby na tani remont mieszkania, sprawdzą się również w Twoim przypadku.

Przygotuj realny budżet i fundusz awaryjny

podatek od lokaty
pixabay.com

Niedoszacowanie kosztów remontu, to powszechny błąd wielu inwestorów. Teoretycznie możesz obliczyć przybliżone wydatki, korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci. Jednak w praktyce, te szacunki są najczęściej mocno zaniżone. Nie uwzględniając kosztów prac dodatkowych i pojawiających się w czasie remontu problemów. Dlatego bezpiecznie jest przygotować budżet, o kilkadziesiąt procent wyższy, od zakładanego na początku. W formie awaryjnego funduszu bezpieczeństwa, który uchroni Cię przed np. niepotrzebnym zaciąganiem pożyczek.

Sprawdzony wykonawca

W praktyce najlepiej sprawdzają się wykonawcy, których jakość pracy znamy sami albo polecają nasi zaufani znajomi. Wiele najtańszych ofert, kończy się fuszerką i koniecznością zlecania kosztownych poprawek. Choć cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. To jednak podejrzanie tanie oferty, powinny od razu wzbudzić Twoją czujność. Podobnie jak „fachowcy”, którzy mocno zawyżają proponowane koszty swoich prac. Licząc na niewiedzę i łatwowierność swoich klientów.
Dlatego nie ograniczaj się nigdy do jednej ekipy. Zaproś do mieszkania kilku wykonawców pochodzących z polecenia, aby podali przybliżony koszt remontu. Spośród ofert wybierając najbardziej rozsądną. Kierując się nie tylko ceną, lecz również znajomością tematu, przez konkretnego wykonawcę. Zadając fachowcom szereg pytań, na które powinni udzielać odpowiedzi, bez zbędnej zwłoki i w sposób zrozumiały. Korzystając ze swojego doświadczenia.

Remont samodzielny

lista zadań marker plan
pixabay.com

Podstawowy sposób na tani remont mieszkania, to oczywiście wykonanie części, albo całości prac samodzielnie. Jest to opcja dla ludzi posiadających, co najmniej dobre zdolności manualne. Jak również podstawową wiedzę i doświadczenie, w temacie wykonywanych prac. Istnieje wiele materiałów i poradników w Internecie, na blogach tematycznych oraz filmów. Jednak powinieneś ocenić swoje możliwości w realny sposób. Zwłaszcza, jeżeli nigdy wcześniej, nie malowałeś ścian i nie wykonywałeś prostych prac remontowych. W takim przypadku zatrudnienie fachowców, pozwoli uniknąć kosztów zmarnowanych materiałów i wykonywania poprawek.

Zabezpiecz wyposażenie mieszkania

Każdy, kto przeprowadzał już remonty, zna takie sytuacje. Drogie meble i inne cenne elementy, mogą zostać uszkodzone albo zniszczone. Nie licz na to, że fachowcy zrobią to porządnie za Ciebie i zadbają o nie lepiej, niż Ty sam. Owiń pianką i folią, zwykłą albo bąbelkową, elementy wyposażenia mieszkania, których nie możesz przenieść w inne miejsce. Zabezpiecz drzwi od malowanego pokoju, folią do owijania palet. Wystarczy zdjąć je z zawiasów, owinąć lekko i umocować ponownie. Zabezpieczając przed farbą i zarysowaniami okleinę i pozostałe elemnty.

Przygotuj mieszkanie

Nawet nie posiadając wiedzy i doświadczenia, jesteś w stanie część prac wykonać sam i ograniczyć koszty. Przykładowo przygotowując mieszkanie do remontu. Zdejmując samodzielnie starą boazerię, panele albo inne wyposażenie, które i tak ma być usunięte. Bez problemu samodzielnie ułożysz folię ochronną, zabezpieczysz taśmą futryny i schody. Jak również zdemontujesz elementy oświetleniowe i część wyposażenia sanitarnego.

Sprawdź ceny w hurtowniach

błędy finansowe nie popełniane przez bogatych i nawyki
pixabay.com/pl

Wielu ludzi idzie, na tzw. łatwiznę. Kupując wszystkie materiały w dużych marketach budowlanych. Tymczasem specjalistyczne wyposażenie elektryczne albo hydrauliczne, może być o wiele tańsze. Jeżeli kupisz je np. w lokalnych hurtowniach z wybranym asortymentem. W niewielkich sklepach, możesz taniej kupić, nawet typowo budowlane materiały. W tym gładzie, wylewki, kleje, taśmy malarskie, folie, itp.
Uważaj na niektórych fachowców, którzy zechcą kupić materiały budowlane samodzielnie. Nie zawsze ich koszt będzie niższy. Część będzie chciała na tym zarobić, posiadając zaprzyjaźniony sklep, z którym dzielą się zyskiem. Ty dostaniesz zawyżoną fakturę do zapłaty.

Nie przepłacaj za markę

Kupując materiały i wyposażenie zwracaj uwagę na ich jakość. Nie na popularność marki i jej obecność w spotach reklamowych, w TV i internecie. Uczciwy i znający się na rzeczy fachowiec albo pracownik sklepu, może doradzić Ci, jakiego rodzaju np. farbę wybrać. W mało uczęszczanych pomieszczeniach, nie potrzebujesz najdroższych marek, powłok o bardzo wysokiej odporności na ścieranie. W gabinecie albo sypialni, użycie tańszej, nadal dobrej jakościowo farby, ma większy sens ekonomiczny.

Twoje sposoby na tani remont mieszkania

Na pewno wielu czytelników zna inne sposoby, na tani remont mieszkania. Może pochwalić się swoimi pomysłami oraz doświadczeniem w tym temacie. Zapraszam do komentowania artykułu i dzielenia się wiedzą.

4.62 avg. rating (92% score) - 8 votes