Sposoby na poprawę wiarygodności w BIK
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z faktu, iż ma możliwość poprawienia swojej wiarygodności dla banków w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Z tej bazy korzysta większość instytucji finansowych, które mają w swojej ofercie kredyty i pożyczki. Poznasz proste metody, których zastosowanie w praktyce pozwoli Ci podnieść scoring BIK. Oznacza to możliwość otrzymania tańszego kredytu gotówkowego albo hipotecznego.
Plusem podniesienia wiarygodności w BIK jest również przyspieszenie procedur i uproszenie całego procesu decyzyjnego. Czynników, które mają na to wpływ jest dość dużo, jednak mają różne wagi. Poniżej poznasz najważniejsze wraz z sposobami na ich poprawę. Bardziej korzystne parametry kredytu hipotecznego mogą oznaczać oszczędności od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto, więc zadbać o swój scoring i niewielkim nakładem sił podwyższyć ocenę punktową.
Najważniejsza jest terminowość spłat
Z informacji podawanych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że najwyższą wagę ma terminowość spłacania zobowiązań w przeszłości. Czynnik ten ma aż 76% udziału w ogólnej ocenie punktowej. Warto spłacać raty w wyznaczonym okresie. Niestety wielu z nas w codziennym natłoku obowiązków zapomina o bieżącej płatności. Polecanym przez specjalistów rozwiązaniem jest ustanowienie polecenia zapłaty. Tak, aby co miesiąc rata pożyczki albo kredytu automatycznie była ściągana z konta bankowego. W ten sposób nigdy nie zapomnisz zapłacić raty. Tylko sprawdzasz co pewien czas czy wszystko przebiega według harmonogramu w historii rachunku. Tutaj mała uwaga, nie sprawdzałem czy procedura jest taka sama jeżeli posiadasz wspólne konto bankowe.
Budowanie historii kredytowej
Nie popieram życia wyłącznie na kredyt. Jednak zbudowanie pozytywnej historii w BIK nie jest w obecnych czasach możliwe bez posiadania w przeszłości zobowiązań kredytowych. Oczywiście takich, w których raty były terminowo spłacane. Nie ma sensu w tym celu zadłużać się nadmiernie. Wystarczy drobna pożyczka albo jeszcze lepiej zakup taniego urządzenia elektrycznego na raty. Przykładowo telefonu w sklepie w opcji rat 0%, do których nie dojdą inne koszty.
Tutaj powinieneś uważać na dodatkowe ubezpieczenie, które usiłują Ci wcisnąć sprzedawcy. To najczęściej tylko dodatkowy koszt i jego opłacalność jest wątpliwa.
Zgoda na przetwarzanie informacji o Twoich zobowiązaniach
Zastanów się czy w przeszłości spłacałeś terminowo zobowiązania kredytowe. Jeśli tak nie było jest szansa na poprawę trudnej sytuacji. Wystarczy wycofać zgodę na przetwarzanie Twoich danych po wygaśnięciu zobowiązania. Powinno to spowodować dość istotny wzrost Twojej oceny punktowej w Biurze Informacji Kredytowej. W odwrotnej sytuacji jesteś, jeśli wzorowo spłacałeś w przeszłości wszystkie raty. Pozytywna historia kredytowa da Ci więcej niż jej brak. Wtedy warto jest wyrazić zgodę na przetwarzanie informacji o kredytach przez BIK, również po ich zakończeniu. Jeśli nie wyrazisz na to zgody po spłaceniu wszystkich rat, historia Twojego zobowiązania będzie przeniesiona do części statystycznej. Przez to przestanie być widoczna dla bankowych analityków oceniających Twoją historię w Biurze Informacji Kredytowej.
Uważaj podczas płatności kartą
Jeżeli jesteś posiadaczem karty kredytowej, warto abyś pamiętał o pewnej istotnej kwestii. Bieżącej kontroli przyznanych przez bank limitów. Jeżeli wykorzystujesz je w sposób umiarkowany i spłacasz regularnie, Twoja ocena punktowa w BIK wzrośnie. Niestety przekraczanie limitów podczas płatności kartą kredytową, jak również nie spłacanie ich regularnie obróci się przeciwko Tobie. Mocno obniżając scoring w Biurze Informacji Kredytowej. Twoje zachowanie będzie oceniane przez analityków bankowych jako bardzo ryzykowne.
Wiarygodność BIK jest zróżnicowana
Tak naprawdę ocena punktowa dla każdego z nas będzie inna. Wpływ na nią ma tak wiele czynników, że nie ma sensu podawanie dokładnych wartości w punktach i konkretnych przykładów. Powyższy artykuł daje jednak moim zdaniem cenne wskazówki jak poprawić swój scoring. Dokładny skład i waga wszystkich czynników mających wpływ na scoring nie są publicznie publikowane. Zaś wszystkie powyższe porady opierają się na testach i obserwacjach tysięcy przykładów przeprowadzanych przez wielu ludzi z branży finansowej.
Uważam że powinno się zlikwidować bik, krd itp. i zastąpić je jedną instytucją.
Ciekawy pomysł, popieram 🙂
Ostatnio sam właśnie robiłem raport BiK, na szczęście wszystko spłacone 😀
Brawo 🙂
Przez zaległości w spłacie ostatnio odmówiono mi pożyczki gotówkowej w banku. Niestety BIK jest dla mnie zjawiskiem negatywnym.
Sama idea BIK nie jest do końca zła. Trzeba tylko zachowywać się odpowiedzialnie 😉
U mnie problemem było właśnie przekraczanie limitów karty kredytowej. Mój doradca kredytowy uświadomił mi jak duże znaczenie ma ten fakt dla mojej zdolności kredytowej w BIK.
To częsty „grzech” korzystających z kart lekkomyślnie.
Czy ilość zapytań w BIK ma wpływ na moją wiarygodność?
To zależy od liczby tych zapytań w krótkim czasie. Jeżeli wiele firm będzie Cię sprawdzać w przeciągu np. kilku dni scoring BIK może lekko spaść.
Dokładnie jeśli będziemy robić zapytania w kilku bankach, to każdy jeden będzie robił zapytania w BIK. Chyba nieco inaczej wygląda to w przypadku doradców kredytowych, którzy mogą nam wyciągnąć najkorzystniejsze oferty kredytów a takie zapytanie w ich przypdku robione jest chyba tylko jednorazowo.