W obecnych czasach raczej każdy posiada konto w banku. Nie każdy jednak orientuje się w bankowości na tyle, aby wybrać dla siebie odpowiednie konto. Na rynku dostępne są różnorakie rodzaje kont bankowych. Podstawą jest pytanie, czy interesuje nas konto osobiste, czy wspólne. Być może zamierzasz gromadzić w banku nadwyżki finansowe w postaci oszczędności. Ewentualnie będziesz się rozliczał/ać w walucie innej niż polski złoty. Korzystając z rachunków prowadzonych w USD, Euro, CHF albo GBP.

Do każdego z Twoich celów finansowych znajdziesz obecnie odpowiednie konto. Co więcej banki mają bardzo często także oferty skierowane do niepełnoletnich klientów. Młodzież ma szansę nauczyć się podstaw gospodarowania pieniędzmi, zapoznać się z kartą debetową oraz bankomatami. Taka wiedza i obycie w kwestiach bankowych, pozwala w późniejszych latach na bezstresowe zarządzanie finansami osobistymi. Opisując konto internetowe ING opinie oraz opłaty dla rachunku postanowiłem stworzyć artykuł o innych typach konta bankowych.

Najpopularniejsze wersje kont bankowych

zmiana banku na inny
pixabay.com

Zacznę od przedstawienia dostępnych rodzajów kont osobistych. Są one jednym z najpopularniejszych wyborów dla osób fizycznych. Zwykle służą do przechowywania środków wpływających z wynagrodzenia pracowniczego, emerytur, rent i tak dalej. Pracodawcy bardzo rzadko wypłacają pieniądze ”do ręki”, a w 90 procentach musimy podać numer swojego konta bankowego. Konta te służą do codziennego posługiwania się środkami, płacenia rachunków, dokonywania zakupów. W skrócie najpopularniejsze rodzaje kont bankowych to konta osobiste, firmowe, młodzieżowe, oszczędnościowe i walutowe.

Konto osobiste

Rachunki osobiste (inaczej RORy – Rachunki Oszczędnościowo-Rozliczeniowe) to najpopularniejszy rodzaj kont, które zazwyczaj nie są oprocentowane. Opłaty za samo prowadzenie nie są wysokie. Służą do przechowywania pieniędzy pochodzących z wynagrodzenia, stypendium, emerytury, itp. Także do dokonywania bieżących płatności, opłacania rachunków i zakupów w sklepach internetowych. Konto osobiste jest zazwyczaj bardzo proste w obsłudze, transakcji można dokonywać za pomocą, Internetu co jest dużym ułatwieniem. Do większości kont osobistych przypisane są karty debetowe, które służą do dokonywania płatności oraz wypłat gotówki z bankomatów. Rachunek osobisty to podstawowy rodzaj konta bankowego, który posiada prawie każdy z nas.

Rachunek firmowy

Kolejnym rodzajem konta jest konto firmowe. Przeznaczone jak sama nazwa wskazuje dla firm, w tym spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców, spółek handlowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Na rachunek wpływają środki z tytułu prowadzonej działalności, wypłacane są także zobowiązania wobec pracowników lub innych. Firma reguluje za pomocą konta firmowego również zobowiązania wobec dostawców, wypłaca pensje pracownikom oraz reguluje składki płacone do ZUS i zaliczki na podatek przelewane do Urzędu Skarbowego. Wiele firm ma oprócz konta podstawowego, również rachunki pomocnicze. Za pomocą, których przeprowadzają innego typu operacje. W ten sposób łatwo mogą kategoryzować wydatki, tak aby łatwiej rozliczać się z ZUS i US.

Konto oszczędnościowe

Do dyspozycji masz także konta oszczędnościowe, często połączone z rachunkami osobistymi. Tutaj możesz przelewać zaoszczędzone środki. Oprocentowania są różne w zależności od typu banku. Łączą cechy konta osobistego oraz lokaty. Co oznacza że możesz przelewać na konto oszczędnościowe nadwyżki finansowe. Tak aby naliczany był określony procent, chroniący Twoje pieniądze przed inflacją. Możesz równocześnie wpłacać i wypłacać środki w dowolnym momencie (choć druga i kolejne wypłaty w miesiącu zwykle wiąże się z prowizją, zaś wpłaty są darmowe). Nie płać z tego konta rachunków, gdyż nie jest to konto osobiste. Nie służy do takich celów i bank może naliczać za takie operacje prowizje. Bank otworzy konto oszczędnościowe, jeżeli klient posiada w danej instytucji także konto osobiste.

Konto młodzieżowe i studenckie

Ostatnio popularne jest także konto tak zwane studenckie czy młodzieżowe. Z tej opcji mogą korzystać klienci w określonej grupie wiekowej to jest od 13 do 18 lat w przypadku młodzieżowego i od 18 do 24 lat w przypadku studenckiego. Konta są zazwyczaj pozbawione opłat za prowadzenie. Nie posiadają warunku minimalnych wpływów miesięcznych. Także karta do konta młodzieżowego jest często bezwarunkowo darmowa.

Konto walutowe

monety pieniądze na koncie bankowym
flickr.com

Ostatnim z omawianych tutaj rodzajów kont są walutowe, nie ma ograniczeń czy posiadacz ma być osobą fizyczną, czy konto ma być przeznaczone dla firm. Służą one osobom, które otrzymują wynagrodzenie lub mają wpływy w walucie innej niż złoty polski. Zazwyczaj to konta walutowe euro lub funty. Konto jest przydatne, jeśli często wyjeżdżamy za granicę, robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych lub spłacamy kredyt w obcej walucie.

Warto posiadać kilka typów kont

Jak widać na rynku istnieje wiele rodzi kont bankowych. Każdy powinien znaleźć coś dla swoich potrzeb. Nie przeciwwskazań do posiadania kilku różnych rachunków. Zwłaszcza, jeżeli ich prowadzenie jest darmowe albo wiąże się z bardzo niskimi opłatami. Często dodatkowe konto oszczędnościowe sprawia, że zarabiamy na naliczonych odsetkach. Zaś konto walutowe pozwala np. taniej spłacać kredyt w obcej walucie.

4.73 avg. rating (94% score) - 15 votes