Rachunek oszczędnościowy BGŻOptima jako dodatkowy rachunek do obsługi lokat
BGŻ Optima, czyli wirtualny oddział banku BGŻ, jest nastawiony stricte na oszczędzanie i zagospodarowywanie kapitału. Wśród produktów finansowych wartych uwagi na pewno należy wskazać Lokatę Bezkarną oraz konto oszczędnościowe.
Lokata Bezkarna to typowa lokata na start podobna do oferowanych w innych bankach. Wysoki procent na 3 miesiące z tą różnicą, że kwota maksymalna jest do 20 000 zł w przeciwieństwie do większości podobnych lokat, gdzie najczęściej próg maksymalnej kwoty wynosi 10 000 zł. Taką lokatę można założyć tylko na etapie składania wniosku o konto oszczędnościowe. Czyli jest to lokata z kontem. Przy czym rachunek ten jest praktycznie od zawsze darmowy, nie posiada karty i jest kontem oszczędnościowym, zatem prawdopodobnie nie zapowiada się, czy też prawie nie występuje w tym przypadku ryzyko wprowadzania prowizji i warunków w przyszłości. (Tak jak to np. było w T-Mobile Usług Bankowe, czy Meritum Banku oraz wielu innych). Nie jest to rachunek, który ma służyć nam jako ROR, aczkolwiek jak ktoś nie korzysta z karty, to również mógłby spełniać taką rolę.
Optymalny rachunek do obsługi lokat
Dlaczego rachunek oszczędnościowy w BGŻOptima doskonale nadaje się jako rachunek do obsługi lokat nieodnawialnych w innych bankach?
Otóż rachunek ten posiada bardzo atrakcyjne oprocentowanie jak na konto oszczędnościowe, które dorównuje nawet wielu ofertom lokat terminowych, a niektóre z nich nawet przewyższa. Przy czym jest to oprocentowanie promocyjne dla nowych środków. Promocje są czasowe, ale od dawien dawna, cały czas są odnawiane na podobnych warunkach tylko, że dla nowych okresów.
Załóżmy, że mamy podzielony kapitał, który lokujemy sobie w różnych bankach na atrakcyjnie oprocentowanych lokatach, często promocyjnych, na start, bez konta. Jest ich na rynku całkiem dużo. Lokaty takie zakłada się jako nieodnawialne, ponieważ automatycznie odnawiające się lokaty w kolejnym okresie są już zwykle znacznie gorzej oprocentowane. Czasem bywa tak, że lokata z automatu zakłada się jako odnawialna i sami musimy sobie ją zmienić na nieodnawialną za pomocą panelu transakcyjnego.
Takie środki po zakończeniu lokaty, gdy była ona ustawiona jako nieodnawialna, wracają potem na nasz rachunek – ustalony w panelu transakcyjnym albo ten, z którego zostały przelane na lokatę (w zależności od banku). Jeżeli są to lokaty 3 miesięczne lub dłuższe to wracając na nasz rachunek oszczędnościowy w BGŻOptima zostaną zakwalifikowane jako nowe środki z lepszym, promocyjnym oprocentowaniem, a tym samym nie będą leżeć na naszym rachunku ROR na 0%, jeśli zapomnimy o lokacie albo w czasie gdy będziemy szukać kolejnego miejsca na zagospodarowania naszych oszczędności. Środki te cały czas będą zarabiać.
Problem z promocyjnym oprocentowaniem może pojawiać się wtedy, gdy mamy mocno rozbity kapitał i w danym okresie promocji jedne środki wypłyną z konta na jakąś lokatę, a na ich miejsce wpłyną środki z innej lokaty, bowiem w momencie, gdy bank sprawdza saldo i określa co jest nowym środkami, nowe zastąpią stare. Tak to działa. Liczy się saldo w dniu ustalonym przez bank. Jednak nawet w przypadku zaistnienia takiej sytuacji nie będą leżeć na 0%. Po prostu środki nie będące nadwyżką nad sprawdzanym przez bank saldem nie otrzymają oprocentowania promocyjnego, ale i tak stały procent na rachunku oszczędnościowym w BGŻOptima jest wyższy niż na wielu kontach oszczędnościowych w innych bankach.
Przelewy
Istotnym szczegółem jest także fakt, że na koncie oszczędnościowym w BGŻOptima mamy darmowe przelewy bez limitu. Może to norma dla rachunków osobistych, ale dla kont oszczędnościowych w innych bankach zwykle darmowy jest tylko pierwszy przelew w danym miesiącu kalendarzowym. Kolejne są już płatne i to zwykle od 5-10zł.
Inne recenzje
O tym rachunku pozytywnie wypowiadają się również inni blogerzy, pisząc o BGŻOptima np. Antyhaczyk: BGŻOptima – opinie, lokata bezkarna, konto oszczędnościowe…. Także można powiedzieć, że BGŻOptima zyskuje całkiem dobre recenzje.
Podobno również samo zamknięcie rachunku jest bardzo proste i nie trzeba wysyłać żadnych pism.
Akurat teraz banki sa bardziej przychylne klientom, np w Getin, 0zl za zalozenie konta getin up, a poza tym masz jeszcze bezplatne oszczednosciowe w pakiecie
Dużą zaletą tej lokaty jest właśnie fakt, że ma limit większy niż 10 tys. a przy tym stosunkowo wysokie oprocentowanie.
Jak wygląda procedura zamknięcia tego rachunku? Trzeba udać się do oddziału?
Z tego co się orientuje wystarczy napisać wiadomość elektroniczną z dyspozycją o zamknięciu konta.