Jak przygotować dobry plan dnia?
Na pewno niejednokrotnie rozmyślałeś na temat czasu, który ucieka Ci „pomiędzy palcami”. Złe nawyki i przyzwyczajenia sprawiają, że wielu ludzi nie planuje tego, co będzie robić w ciągu dnia. Zdają się nawet na przypadkowość, ślepy los albo łut szczęścia.
Tymczasem sukces osiągają najczęściej Ci, którzy świadomie po niego sięgają. Nie stali się bardzo dobrzy w swojej dziedzinie na skutek przypadku. Każdego dnia poświęcali określoną ilość czasu na realizację wyznaczonych zadań. Zdobywając wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Te małe kroki sprawiają, że po upływie określonego czasu osiągają w swojej dziedzinie poziom mistrzowski.
Dlaczego warto jest planować?
Czas jest najcenniejszym i najbardziej ograniczonym zasobem, jaki masz. Płynie nieustannie i nie możesz go cofnąć. Zarówno biedni jak i bogaci mają tyle samo czasu w ciągu doby, czyli 24 godziny. Osoby, które nie planują są w pewnym sensie skazane na porażkę. Nie wykorzystują potencjału, jaki dostali od życia. Planując teraz oszczędzasz sobie czasu w przyszłości. Wyznaczasz sobie cele i realizując je systematycznie do nich dążysz. Z małych kroków i pojedynczych godzin w skali miesiąca tworzą się dni, zaś w skali roku całe tygodnie wykonywania czynności, które przybliżają Cię do realizacji wyznaczonego celu.
Osoby mało efektywne i zdające się na ślepy los często podnoszą dość absurdalny argument. Ich wymówką na brak planowania jest twierdzenie, że planowanie zabija spontaniczność. Nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że spontaniczność to nieprzemyślana, emocjonalna i odruchowa reakcja na coś. Można powiedzieć, że to działanie bezmyślne. Chyba nie chcesz, aby takie reakcje rządziły Twoim życiem?
Zasady tworzenia planu dnia
Po pierwsze powinieneś ustalić sobie priorytety. Wszystko to, co Twoim życiu jest najważniejsze musi być ujęte w wyznaczonym harmonogramie. Umieść w nim czas na pracę i dążenie do osiągnięcia celów, które sobie wyznaczasz. Wyznacz czas dla najbliższych, aby nie zaniedbywać rodziny. Kolejne ważne aspekty to sport i hobby, które również powinny znaleźć się w harmonogramie. Aby uzyskać wysoką efektywność konieczny jest czas na regenerację. Niezbędna ilość snu, która w zależności od organizmu może wynosić 7 albo nawet 10 godzin w ciągu doby.
Ogranicz wpływ czynników rozpraszających
Włączona poczta elektroniczna, komunikator internetowy, serwis społecznościowy albo telewizor mogą skutecznie zaburzyć rytm pracy. Stając się złodziejami czasu, którego już nie odzyskasz. Dobrą metodą jest również wyłączenie telefonu komórkowego w trakcie pracy albo przynajmniej wyciszenie go. Wiadomości i nieodebrane połączenia zdążysz sprawdzić w tracie przerwy w pracy. Jeżeli pracujesz w domu poinformuj domowników, że zamawiasz sobie określone godziny na pracę i realizację ważnych zadań. Podczas tego czasu nikt nie powinien Cię rozpraszać.
Elastyczność
Świat nie dostosuje się do Twojego harmonogramu. W pracy i w domu zawsze znajdą się sprawy chwilowo ważniejsze od tych z planu dnia. Dlatego ważna jest elastyczność i umiejętność dochodzenia do kompromisu pomiędzy zadaniami do zrealizowania a codziennym trybem życia. Zaś w sytuacjach podbramkowych, asertywność, która pozwoli Ci uniknąć wykonywania zadań dla Ciebie zbędnych.
Nie możesz ograniczać się tylko do planowania zadań w ciągu dnia. Potrzebny jest plan na cały tydzień, miesiąc i rok. Przykładowo w tygodniu określone dni są poświęcone na trening, zaś inne na regenerację organizmu. Zaplanuj jeden albo dwa dni w tygodniu na odpoczynek i regenerację sił. Może to być, np. Sobota albo Niedziela. Podczas takiego dnia może złapać trochę dystansu i zresetować umysł. Zabrać rodzinę na spacer albo wycieczkę poza miejsce zamieszkania. Spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, aby doładować akumulatory.
Tworzenie planu dnia
Plan dnia może być dostosowany do harmonogramu pracy na etacie albo samozatrudnienia. Nie ma jednej, uniwersalnej recepty dla każdego, ponieważ pracujemy o różnych porach i posiadamy różne style życia. Dlatego poniższe podpowiedzi możesz zmodyfikować, dostosowując je do swoich potrzeb.
Przykładowo poranek możesz zacząć od budzenia domowników albo dzieci do szkoły i wspólnego posiłku. Dodać do tego rozwiązywanie prostych zadań pobudzających umysł do działania. Przedpołudnie poświęcasz na pracę oraz realizacje zadań i załatwienie bieżących spraw. Południe spędzasz w pracy lub pracując w domu na obowiązki domowe. Kolejnym etapem może być posiłek i wspólne omówienie bieżących spraw. Popołudnie warto zarezerwować na czas dla rodziny i zabawy edukacyjne z dziećmi. Sprawdź czy masz możliwość wygospodarowania o tej porze kilku godzin na pracę. Wieczorem ustalasz zadania na kolejny dzień. O tej porze polecam wykonać również trening fizyczny w określonych dniach jako ostatnią czynność. Nie polecam wysiłku fizycznego w godzinach porannych, ponieważ łatwo przesadzić z jego ilością.
Wspaniale, że planowanie dnia nie musi być takie trudne 🙂
Odpowiednio zorganizowany czas pracy sprawia, że nasza praca jest efektywna. Jeśli ustalimy sobie pewne zasady będzie to oddziaływać tylko na plus na efekty naszej pracy. Często zapisywanie pilnych zadań w danym dniu może nam znacznie ułatwić cały temat organizacji.
Racja bez odpowiedniego planu dnia robi się chaos, które nie ogarniamy. Teraz jestem cwaniak i planuję swój przyszły dzień, wypisuję na kartce cele, które muszę wykonać w danych godzinach, później jest miejsce na przyjemności czyli moje hobby. Od czasu gdy stosuję planowanie dnia żyje mi się o niebo prościej i więcej celów osiągam.
Nie da się zaplanować wszystkiego do końca. Trochę spontaniczności również jest wskazane.
Sprawdź proszę definicję „spontaniczności” w słowniku. To chaotyczne i nie przemyślane działania prowadzące najczęściej do porażki w dążeniu do celu.
Podczas prowadzenia własnej firmy bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie swojego czasu. Dzięki temu wykonać możemy o wiele więcej obowiązków niż przy nieplanowaniu własnego czasu.
Do tego te obowiązki dzięki lepszej organizacji można wykonać w krótszym czasie 😉
Nie wyobrażam sobie Świata w którym wszyscy efektywnie wykorzystują każdą wolną chwilę 😉
Jednak planowanie i lepszą organizację czasu mocno popieram.
Nie jesteśmy robotami i nie da się wykorzystać efektywnie 24 godz. na dobę.
Jednak jedna dodatkowa dobrze wykorzystana godzina dziennie to aż ponad 18250 godzin w ciągu 50 lat. 🙂
Planowanie jest dość łatwe, gorzej gdy muszę realizować wszystkie zadania przy ograniczonym czasie.
Musisz popracować nad motywacją.