Klienci zakładów energetycznych często nie rozróżniają tego, czym jest moc danego urządzenia oraz energia, jaką to urządzenie pobiera w trakcie pracy. Moc na urządzeniach elektrycznych podawana jest w watach (W). Zaś zużycie energii elektrycznej, (za które płacimy), jest rozliczane w kilowatogodzinach (kWh). Dlatego pokażę Ci jak w prosty sposób przeliczyć W na kWh. Samodzielnie można określić przybliżone zużycie prądu urządzenia na podstawie jego mocy i czasu, przez jaki pracuje. Zanim przejdziemy do sedna zapoznaj się z podstawowymi pojęciami, jakimi będę operował w tym artykule.

Czym jest wat?

Wat (W) jest jednostką mocy. Zaś samą moc można określić jako zdolność urządzenia do konsumowania i przetwarzania określonej ilości energii. Urządzenia elektryczne po podłączeniu do sieci mają charakterystyczne dla siebie zapotrzebowanie na moc. Pobierają określoną ilość watów przetwarzając prąd na inną formę energii. Przykładowo czajnik elektryczny albo kuchenka na ciepło, żarówka głównie na światło, wentylator na ruch łopat wirnika, itd.

Czym jest kWh?

Kilowatogodzina (kWh) jest jednostką energii wyrażonej w watach (W), zużytą w czasie godziny. Czyli uwzględnia czas pracy urządzenia wraz z ilością watów pobranych z sieci.

1 kWh ile to wat?

Przeliczanie watów na kilowaty, megawaty oraz gigawaty jest proste:
100W = 0,1kW
1 000W = 1kW
10 000W = 10kW
100 000W = 100kW
1 000 000W = 1 000kW = 1MW
1 000 000 000W = 1 000 000kW = 1 000MW = 1GW

W jednostce kWh przedrostek „k” (czyli kilo) oznacza wartość tysięczną, „W” to oczywiście waty, zaś „h” oznacza godzinę.
1 kWh to energia 1000 watów pobrana w czasie 1 godziny. Niezależnie od tego czy będzie to jedno urządzenie pobierające 2000W przez 30 min; czy też 10 urządzeń pobierających po 10W przez 10 godzin. Jak łatwo policzyć w obydwu przypadkach zostanie pobrana z sieci energia odpowiadająca 1 kWh.

Jak obliczyć kWh?

Jeżeli urządzenie elektryczne o mocy P = 50W będzie pracować przez 1 godzinę i pobierać dokładnie taką, stałą moc, to zużyje odpowiednio 0,05Wh, czyli 0,05kWh energii elektrycznej. Pracując przez 2 godziny będzie to odpowiednio 0,1kWh. Na tabliczkach znamionowych urządzeń elektrycznych można znaleźć więcej informacji. Oznaczenie energii pobieranej (mocy) w watach (W). Pmax i Pmin, czyli mocy maksymalnej i minimalnej, jak również mocy nominalnej Pnom. Więc jak widzisz pobór najczęściej nie jest stały.

Dokładne mierzenie poboru prądu

Watomierz miernik
Żródło: Orno Polska

Powyższe obliczenia dotyczą stałego poboru prądu w jednostce czasu. Jednak w większości urządzeń pobór energii jest zależny od obciążenia. Lodówka w trybie czuwania zużywa odpowiednio mniej watów, niż w czasie pracy sprężarki albo włączenia oświetlania wewnętrznego. Telewizor, komputer stacjonarny albo laptop również pobierają zmienną ilość energii. Zależnie od obciążenia podzespołów, ilości wykonywanych operacji, siły głosu, stopnia jasności ekranu, itd.

Dlatego dokładniejszą formą mierzenia zużycia energii elektrycznej jest zakup watomierza. Takie urządzenia mają funkcję pomiaru chwilowego (W) jak i rozłożonego w czasie, wyrażoną w kWh. Sam mam taki miernik, kosztujący kilkadziesiąt złotych i jestem zadowolony z jego funkcji. Wystarczy umieścić watomierz w gnieździe elektrycznym w ścianie albo listwie przedłużacza i wpiąć w niego wtyczkę urządzenia. Na bieżąco możesz monitorować pobór mocy minimalny oraz maksymalny. Jak również zostawić podłączony watomierz na dłużej, aby sprawdzić ilość pobranych kWh w czasie np. tygodnia albo miesiąca.

4.50 avg. rating (90% score) - 14 votes