Na skutek inflacji, czyli spadku wartości pieniądza, co roku rosną koszty życia. Poprzez wzrost cen towarów i usług. Zwiększa się również średnia wydajność pracy. To główne czynniki, które sprawiają, że co roku mamy do czynienia z waloryzacją wynagrodzeń. Może ona mieć charakter obowiązkowy, czyli wynikający z przepisów prawa. Jak również fakultatywny, uzależniony od pracodawców i aktualnej sytuacji na rynku pracy. Zatem czym dokładnie jest podwyżka inflacyjna? Sprawdź również, jakie inne czynniki wpłyną na podwyżkę Twojego wynagrodzenia.

Od czego zależy podwyżka inflacyjna?

W polskich realiach, wzrost większości wynagrodzeń, ma miejsce na skutek podniesienia płacy minimalnej oraz dostępności pracowników na rynku. Stawki są ustalane, co roku przepisami prawa. Podwyżka inflacyjna, a dokładnie mówiąc minimalna jej wysokość, jest uzależniona przepisami prawa.

Główne czynniki mające wpływ na wysokość podwyżek, to:

  • Stopa inflacji podawana przez GUS.

    banknoty pieniądze
    freeimages.com
  • Wysokość średniego miesięcznego wynagrodzenia.
  • Polityka rządu.
  • Oczekiwania związków zawodowych.
  • Propozycje pracodawców.
  • Przewidywany stopień wzrostu produktywności pracy.
  • Sytuacja na rynku pracy.

Podwyżka inflacyjna to konieczność dostosowania wysokości wynagrodzeń (waloryzacji), do sytuacji rynkowej. W tym rosnących kosztów życia. Dla minimalnego wynagrodzenia, wysokość podwyżki inflacyjnej, regulowana jest przepisami prawa. Na skutek przyjętej, co roku przez rząd ustawy.

Obowiązkowa waloryzacja wynagrodzeń

Pożyczka gotówkowa sprawdzanie wiarygodności
www.freeimages.com

Pracodawca ma obowiązek dostosować się do nowych przepisów. Jeżeli pomimo wprowadzenia podwyżki inflacyjnej, wynagrodzenie w Twoim przypadku nie wzrosło. Masz prawo odwołać się do sądu albo Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Zarówno pracując w sektorze prywatnym, jak i w sferze budżetowej. Można przyjąć, że wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń odpowiada wartości średniej inflacji, zanotowanej w ubiegłym roku kalendarzowym, powiększonej o 20% wysokości średniego wzrostu płac.

Waloryzacja wynagrodzeń dotyczy:

  1. Aktywnych pracowników.
  2. Pracowników korzystających z urlopu z racji urodzenia albo wychowywania dziecka. W tym macierzyńskiego i ojcowskiego.
  3. Pracowników w okresie wypowiedzenia, wykonujących swoje obowiązki względem pracodawcy.
4.88 avg. rating (97% score) - 8 votes