Pełnomocnictwo do rachunku bankowego od strony prawnej
Postanowiłem opisać jak od strony prawnej wygląda pełnomocnictwo, do rachunku bankowego. Zdarzają się sytuacje, w których wspólnicy, pary albo małżonkowie, nie są zainteresowani wspólnym kontem bankowym. Każde z nich chce trzymać pieniądze na rachunku indywidualnym, lecz mimo wszystko umożliwić temu drugiemu, jakiś dostęp do swojego konta. Rozwiązaniem może być udzielenie, np. partnerowi pełnomocnictwa do rachunku. Udzielenie pełnomocnictwa to nic innego, jak upoważnienie innej osoby, do korzystania ze środków właściciela konta bankowego. Zasady udzielania pełnomocnictw określa Kodeks cywilny.
Pełnomocnictwo może być:
- Ogólne – pełnomocnik będzie miał w zasadzie takie same uprawnienia, jak właściciel rachunku. Nie będzie mógł jedynie udzielać dalszych pełnomocnictw, zawierać umów kredytowych i składać dyspozycji na wypadek śmierci. Może natomiast swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze. W ekstremalnej sytuacji może się okazać, że podejmie wysoką kwotę i zniknie, a to wszystko w majestacie prawa. Bo skoro miał pełnię uprawnień, co do pieniędzy na rachunku, to samo wypłacenie ich, nie jest niezgodne z prawem. W związku z tym pełnomocnika trzeba wybrać bardzo starannie, musi to być człowiek wiarygodny.
- Rodzajowe – to posiadacz rachunku decyduje o zakresie uprawnień przyznanych pełnomocnikowi. Może je ograniczyć np. poprzez ustalenie górnej kwoty, którą pełnomocnik może podjąć. Jak również w ogóle wyłączyć pobieranie środków, a upoważnić pełnomocnika tylko do zasięgania informacji o saldzie. Pełnomocnictwo rodzajowe daje posiadaczowi rachunku, dużo większą kontrolę nad poczynaniami pełnomocnika. Z tego punktu widzenia jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Można ponadto ustanowić pełnomocnika to dokonania określonej czynności.
Kto może zostać pełnomocnikiem do rachunku bankowego?
Pełnomocnikiem może być dowolna osoba wskazana przez posiadacza rachunku. Nie ma wymogu jakichkolwiek więzów rodzinnych, może nim być nawet niepełnoletni. To mocodawca decyduje, kogo uczynić pełnomocnikiem. Na swoją odpowiedzialność umożliwia wybranej osobie dostęp do rachunku.
Pełnomocnictwo wygasa:
|
Współposiadacz to nie pełnomocnik
Czy wobec powyższego, wspólny rachunek i pełnomocnictwo do konta bankowego, sprowadzają się do tego samego? Nie, to zupełnie różne rozwiązania. Każdy ze współposiadaczy rachunku, może swobodnie i bez zgody drugiej osoby, dysponować środkami zgromadzonymi na rachunku w banku. Jak również dokonywać różnych operacji, na które zezwala umowa bankowa.
Z kolei pełnomocnik nie jest posiadaczem środków, a jedynie został przez posiadacza rachunku upoważniony do korzystania z nich. Ewentualnie dokonywania pewnych czynności, związanych z rachunkiem. Dokonywane przez niego operacje mają konsekwencje dla majątku posiadacza rachunku, przy czym nie powodują, że status pełnomocnika zrównuje się z posiadaczem.
Są ograniczenia co do wieku pełnomocnika. Dla pełnomocnictwa ogólnego musi to być osoba pełnoletnia. W przypadku pełnomocnictwa szczególnego, może to być osoba, która ukończyła 13 lat.
Jeśli dana osoba jest pełnomocnikiem do rachunku bankowego, to powinna wiedzieć, tak jak właściciel konta, że nie powinna mieć możliwości wypowiedzenia umowy pożyczki z bankiem, przypisanej do wspomnianego rachunku. Generalnie prawo do zaciągnięcia pożyczki ma tylko właściciel konta.
Dziękuje, trafne uzupełnienie.
Pełnomocnictwo ma pewną przewagę na kontem wspólnym. Komornik nie może zająć środków na koncie, do którego zadłużony jest upoważniony, nie będąc jego współwłaścicielem.
Dlatego moim zdaniem, jeżeli dawać pełnomocnictwo do rachunku, to tylko i wyłącznie szczegółowe, do określonych czynności, aby zminimalizować ryzyko.