Nest Bank to bank nie parabank
Napisałem już recenzje na blogu na temat NEST Banku. Jednak nadal dostaję pytania odnośnie wielu kwestii związanych z tą zyskującą popularność instytucją finansową. Przykładowo: „Czy Nest Bank to parabank?”, albo „Czy Nest Bank jest bezpieczny?”, Jakie ma opinie Nest konto?”. Wiem, że nie wyczerpałem tematu i nie jest to możliwe w jednym wpisie. Ponieważ „Nest” nadal ewoluuje i poszerza ofertę. Czas jednak odpowiedzieć na kolejne, często pojawiające się pytanie moich czytelników. Zadawanymi mi w prywatnych wiadomościach jak i komentarzach na tym blogu finansowym.
Czy Nest Bank jest parabankiem?
Zdecydowanie nie jest to parabank! NEST Bank jest pełnoprawnym bankiem, funkcjonującym zgodnie z zasadami polskiego prawa. Został założony w Polsce pod nazwą FM Bank w 1995 roku. Od początku funkcjonował jako spółka akcyjna. Połączenie z Polskim Bankiem Przedsiębiorczości nastąpiło w 2013 roku. Wtedy zmieniono nazwę na FM Bank PBP S.A. Do listopada 2016 roku podmiot ten działał pod dwiema nazwami handlowymi, czyli BIZ Bankiem i SMART Bankiem. Obecnie wszystkie dotychczasowe brandy zastąpiono nową marką Nest Bank. Ujednolicono wygląd połączonych placówek i system transakcyjny.
Bezpieczeństwo gwarantowane przez BFG
Często pada pytanie o ludzi, którzy nie znają Nest Bank czy jest bezpieczny? Bez wątpienia tak, jest zrzeszony w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Środki klientów na kontach osobistych, lokatach i rachunkach oszczędnościowych są bezpieczne do równowartości 100 tys. euro. Taką sumę obejmują gwarancje zwrotu środków udzielone przez BFG. Ryzyko bankructwa banku jest obecnie bardzo małe. Jednak, jeżeli dysponujesz większą kwotą i chcesz, aby pieniądze były w 100% bezpieczne warto podzielić je na więcej banków.
Flagowy produkt, czyli Nest Konto
Podstawowym produktem w ofercie NEST Banku jest osobiste Nest Konto. Rachunek ten charakteryzuje się brakiem opłat za prowadzenie i użytkowanie konta. Nie ma prowizji z tytułu posiadania karty płatniczej oraz wypłat z bankomatów na terenie całego kraju. To właśnie darmowy pakiet usług wyróżnia ten bank na tle konkurencji. Pozwalając dość szybko powiększać grono klientów korzystających z oferty. System transakcyjny jest bardzo mocno uproszczony. Jednak uważam to za zaletę, ponieważ jest w pełni responsywny. Zapewniając czytelność zarówno na desktopach, jak również smartfonach i tabletach.
Bankowość w „gnieździe”
Słowo Nest oznacza po angielsku gniazdo. Celowo użyto tego rzeczownika, który symbolizuje wartości rodzinne, przyjacielskie nastawienie oraz opiekuńczość. Kolorystykę również powiązano z ciepłym nastawienie, decydując się na odcienie kolorów beżu i brązu. Dla urozmaicenia tych barw dodano błękit.
Nowe logo Nest Banku i strategia są dziełem właściciela, czyli FM Bank PBP. Wracając do barw, podstawowe mają kojarzyć się klientom z ciepłem i przytulnością a kolor niebieski z finansami i porządkiem.
Zmiany w sieci placówek
Również sieć oddziałów stacjonarnych zyskała nowy wystrój. Teraz wyglądają przyjaźnie, niczym księgarnie albo kawiarnie. Nie przypominając zimnych, sterylnych miejsc znanych z sieci innych banków na rynku. Choć moim zdaniem jest to czynnik, który dla potencjalnych klientów nie jest zbyt istotny. Obecnie banki wygrywają ofertą produktów i brakiem opłat za podstawowe usługi. Takie jak konto osobiste i karta debetowa do rachunku głównego. Nie mniej jednak taki wystrój mogę dodać jako kolejny plus. Czas spędzony w takim otoczeniu mija szybciej. Co więcej nie zauważyłem kolejek w oddziałach w których byłem. Świadczy to o dość wysokim stopniu zinformatyzowania wśród klientów. Użytkownicy większość operacji wykonują samodzielnie przez Internet.
Posiadam konto w Nest Banku od 5 lat i jestem zadowolony. Od 5 lat wszystko jest darmowe tzn prowadzenie konta wpłaty-wypłaty, przelewy. Dodatkowym dużym plusem jest opłata 1 zł za przelew natychmiastowy, gdzie konkurencja za taki przelew pobiera średnio 5 zł.
Oczywiście że nest bank nie jest parabankiem. Jest tak samo bezpieczny jak inne banki w Polsce.
Moim zdaniem to od nas wiele zależy.
Nie warto instalować aplikacji mobilnych i programów z niepewnych źródeł.
Należy pamiętać także o aktualizacji programów antywirusowych, nie odwiedzaniu stron z podejrzaną zawartością, nie otwieraniu załączników podejrzanych e-maili.