Nest Bank powiększa sieć oddziałów
Podczas gdy inne banki w Polsce i na świecie ograniczają liczbę oddziałów, Nest Bank podąża nieco pod prąd. Poinformował niedawno, iż właśnie otwarto setną placówkę. Minęło zaledwie 10 miesięcy od otwarcia pierwszego punktu naziemnego, działającego na zasadzie franczyzy. NEST Bank jest już obecny w 85 polskich miastach i nadal powiększa zasięg. Wynika z tego, że średnio otwierano 10 nowych oddziałów miesięcznie. Tak dynamiczny rozwój tego kanału sprzedaży jest dużym sukcesem dla banku. Dowodzi że model franczyzowy może pomóc ograniczyć koszty ekspansji i przynosić wymierne korzyści.
Oferta dla rodzin
Strategię tej instytucji finansowej oraz warunki prowadzenia rachunku osobistego opisywałem już na blogu. Bank Nest powstał z konsolidacji dwóch innych podmiotów. Banku SMART stawiającego na rozwiązania mobilne oraz BIZ Banku specjalizującego się w obsłudze przedsiębiorstw. Po zmianie strategii stał się instytucją kierującą ofertę zwłaszcza do rodzin. W ten sposób zarządzający bankiem tłumaczą systematyczne powiększanie sieci placówek. Większą dostępnością dla potencjalnych i bardziej tradycyjnych klientów w większych i mniejszych miejscowościach.
Moim zdaniem główny powód jest nieco bardziej przyziemny i pragmatyczny. Przez Internet nie da się obecnie tak skutecznie sprzedawać produktów kredytowych jak w oddziałach. Gdzie pracownik banku może dobrać ofertę w bezpośrednim kontakcie z klientem. Także przypadkowym, który przyszedł otworzyć osobiste Nest Konto albo rachunek oszczędnościowy.
Franczyza przyspieszyła rozwój Nest Banku
Współpraca z fanczyzobiorcami stała się kluczowym elementem, który pomógł przyspieszyć etap rozwoju sieci dystrybucji. Bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków własnych na szybki rozwój tego kanału sprzedaży. NEST Bank chwali się w tym zakresie stworzeniem dogodnych warunków dla najemców korzystających z licencji. Plusami w umowach franczyzowych są brak zapisu o zakazie konkurencji oraz przejrzysty system prowizyjny. Bank umożliwia również sprzedaż usług, których sam nie ma w ofercie. Takich jak produkty ubezpieczeniowe oraz leasingowe. Według danych, jakie podaje franczyzodawca do otwarcia nowego punktu Nest Banku wystarcza zaledwie 3 do 4 tygodni. Proces udało się wiec dość mocno przyspieszyć, jak na obecne standardy dla instytucji finansowych.
Jeżeli chodzi o warunki współpracy to franczyzobiorcy oraz sam NEST Bank uchylili rąbka tajemnicy. Najlepszymi lokalizacjami, aprobowanymi przez centralę są oczywiście centra miast oraz centra handlowe. Ważne, aby placówki były umieszczane w głównych ciągach komunikacyjnych. Optymalna z punktu franczyzodawcy wielkość lokalu wynosi ok. 35 do 40m2. Przy nakładach finansowych rzędu 1300 zł za m2, kwota inwestycji biorcy licencji powinna zamknąć się w przedziale 45 – 52 tys. złotych za w pełni wyposażony oddział. Od franczyzobiorcy pobierana jest licencyjna opłata miesięczna w wysokości 1000 złotych.
Reklama poprawia rozpoznawalność marki
Nest Bank nie jest jeszcze tak znaną i rozpoznawalną marką w Polsce jak przykładowo mBank, PKO BP albo ING Bank Śląski. Jednak dość intensywna kampania marketingowa znacznie zwiększyła rozpoznawalność marki. Spoty promujące Nest Konto dość często pojawiały się w kampaniach telewizyjnych oraz internetowych. Dzięki czemu partnerzy działający w sieci franczyzowej mają ułatwiony start.
Jako klient posiadający NEST Konto miałem okazję skorzystać z placówki. Chciałem się przekonać na ile prawdziwe są zapewnienia o niestandardowym wystroju oddziałów. Wyposażenie punktów naziemnych rzeczywiście jest nietypowe. Bardziej przypomina przyjazną kawiarnię, utrzymaną w nowoczesnym stylu niż zimny punkt obsługi bankowej. Ten celowy zabieg mający wyróżniać markę Nesta przyjął się na rynku. Media szybko podchwyciły temat i powstało wiele recenzji, które pomogły w zmianie wizerunku dawnych banków BIZ oraz SMART.
Dostęp internetowy do NEST Konta
Na szczęście z perspektywy czasu mogę napisać, iż bankowość internetowa nadal ma się dobrze. Dziedzina ta nie została zaniedbana. Zaś dostęp do konta osobistego oraz warunki jego prowadzenia nie uległy zmianie. Nest Konto na chwilę obecną nadal jest darmowe, tak jak wydawana do niego karta. Sam system jest dość mocno uproszczony. Jednak dla mnie jest to zaleta w porównaniu do przekombinowych paneli transakcyjny u części konkurencji. Brak mi w nim tylko opcji powiadomień SMS o przelewach przychodzących na rachunek. Poza tym bardziej skomplikowane operacje da się załatwić również przez telefon. Bez konieczności udawania się do placówki.
Planuję otworzyć placówkę franczyzową i słyszałam że nest bank jest obecnie wart uwagi.
Ktoś z czytelników bloga może coś doradzić?
Jako franczyzobiorca nest banku mogę powiedzieć że nie jest różowo w tej sieci.
Jednak można wyjść na swoje jeżeli naprawę ciężko się pracuje.
Dzięki za uwagi.
Warto było by dodać że nest to kiedyś był bank smart.
Ta informacja jest w tekście. 🙂
Mam to konto i mogę polecić. Warunkiem otwarcia jest chyba tylko ukończenie 18 lat?
Aby założyć Nest Konto osobiste wystarczy być pełnoletnim i posiadać polskie obywatelstwo.