Zdecydowałem się zaktualizować wpis o opłatach w mBanku 10 kwietnia 2015. Obniżka stawek interchange oraz kilka innych wydarzeń rynkowych (min. obniżenie spreadu po skoku wyceny Franka), skutecznie uszczupla obecne i przyszłe zyski banków. Więc bankowcy zaczęli podnosić podstawowe opłaty min. za prowadzenie konta osobistego i użytkowanie karty debetowej. Podwyżki przetoczyły się w tym roku przez prawie wszystkie banki w Polsce. Także mBank 6 lutego zapowiedział zmiany w tabeli opłat i prowizji, które zaczną obowiązywać od 16 lutego 2015.

Zniknęło także oprocentowanie eKonta Mobilnego oraz eKonta Mobilnego Plus dla obecnie zakładających rachunek (było to 4% do kwoty 3 tys. zł). mBank uznał że odsetki wypłacane klientom kosztują go zbyt drogo. Od średniego salda 3000zł po odliczeniu podatku można było w skali roku zyskać 98,40zł.

Jakie podwyżki przygotował mBank?

Zmiany objęły głównie konta osobiste, czyli wersje eKonta i popularne eKonto Mobilne. Wzrosły także miesięczne limity transakcji kartami zwalniające z opłat. mBank chce sobie w ten sposób min. zrekompensować niższe wpływy z opłat interchange. Podobnie postąpił np. ING Bank Śląski, również podnosząc limit transakcji bezgotówkowych do 300zł. Zmiany odczują osoby, które nie korzystają aktywnie z plastiku, albo wydają kartą bardzo małe kwoty.mbank-karta-debetowa

1. Wprowadzono dodatkowy typ rachunku osobistego dla nowych klientów – eKonto Mobilne Plus. Skierowany do aktywnych klientów, którzy regularnie otrzymują na rachunek wynagrodzenie.

  • Prowadzenie rachunku jest darmowe, jeżeli suma wpływów na to konto albo łącznie konto i rachunek eMax wyniesie miesięcznie min. 1000zł. Jeżeli nie spełnisz tego warunku mBank pobierze 5zł opłaty.
  • Karta debetowa także jest bezpłatna, jeżeli miesięcznie dokonasz nią transakcji bezgotówkowych na min 200zł. W przeciwnym wypadku bank pobierze 4zł.
  • W przypadku eKonta Mibilnego Plus otrzymujesz w standardzie wypłaty z bankomatów bez prowizji na całym Świecie.
  • Pozostałe często używane funkcje czyli przelewy krajowe, polecenia zapłaty, wpłaty i wypłaty gotówkowe to koszt 0zł.

2. Wyższa jest opłata za mało aktywne korzystanie z karty debetowej.

  • Dla eKonta opłata wzrośnie z 4zł do 6zł miesięcznie (od 8 kwietnia 2015), i zostanie naliczona gdy nie wydasz bezgotówkowo min. 300zł w trakcie okresu rozliczeniowego (dotychczas 100zł).
  • Dla eKonta Mobilnego otwartego od 15 luty 2015 opłata wyniesie 4zł (wprowadzona będzie 16 kwietnia), jeżeli nie spełnisz powyższego warunku transakcji bezgotówkowych kartą na min. 200zł.

Osoby, które założyły eKonto Mobilne do 15.2.2015 nadal korzystają z karty debetowej bez opłat i konieczności spełniania dodatkowych warunków.

3. Opłata za przelew walutowy typu SWIFT choć jest nadal jedną z najniższych na rynku, zostaje podwyższona (od 6 lutego) z 0,25% do 0,35% (min. 20zł, maks. 200zł).

4. Od 20.2.2015 bank podwyższa także prowizje za udzielenie oraz odnowienie „Dopuszczalnego salda debetowego”. Dotychczas było to od 2 do 5 proc., obecnie od 3 do 5 proc. kwoty kredytu.

Szczegółowy wykaz zmian:  mbank.pl/aktualnosci/post,6125.html

PS Osobiście posiadam nadal zwykłe eKonto w mBanku jako dodatkowy rachunek, na który wpływa część środków pochodzących z afiliacji. Jest to konto bez karty więc nie ponoszę za nie żadnych opłat.

4.96 avg. rating (99% score) - 57 votes