Dość niedawno opisywałem na blogu konto osobiste w ING Banku Ślaskim, czyli popularny „rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy” (ROR). W „banku z lwem” znany jako konto Direct. Postanowiłem sprawdzić czy w banku ING da się założyć konto wspólne. Czyli dedykowane dla dwóch osób, także bez ślubu.

Wspólne konto bankowe w ING
Źródło: ING Bank Śląski

Czy w ING Banku Śląskim można założyć konto wspólne Direct?

Wydawało by się, że jak większość banków na rynku, także „śląski” umożliwia klientom założenie rachunku wspólnego. Tymczasem nie jest to możliwe obecnie dla najpopularniejszego konta Direct. W wypadku tego rachunku można ustanowić pełnomocnika do konta. Pełnomocnik może mieć takie same prawa jak właściciel rachunku w dysponowaniu środkami. Dostaje własny login umożliwiający logowanie do ING BankOnLine. Może (ale nie musi) otrzymać drugą, imienną kartę debetową przypisaną do konta. Pełny opis konta robiłem już na blogu w artykule zawierającym opinie o koncie Direct w ING, więc odsyłam tam zainteresowanych.

Dwie karty = dwie opłaty?

Należy pamiętać, iż w przypadku wydania dwóch kart mamy do czynienia z „podwójnym limitem transakcji zwalniających z opłaty” za plastik. Czyli aby bank nie pobrał miesięcznej opłaty a kartę (obecnie 7zł), musimy dwiema wydać kartami nie 300zł tylko 600zł miesięcznie (po min 300zł dla każdej). W przeciwnym wypadku bank dla dwóch kart może pobrać opłatę po 7zł (razem zapłacimy 14zł). Transakcje muszą zostać rozliczone w okresie od 29 dnia danego miesiąca do 28 dnia następnego miesiąca. Więc lepiej nie czekać z wykorzystaniem limitu do końca miesiąca, aby zostały zaksięgowane przed 28-smym dniem.

Jak sprawdzić sumę transakcji bezgotówkowych kartą?

ING Karta opinie
Źródło: ING Bank Śląski

Kwota min. 300zł miesięcznie dotyczy łącznych transakcji bezgotówkowych kartą w okresie rozliczeniowym (nie musi zostać wydana jednorazowo). Bank umożliwia w usłudze ING BankOnLine bezpłatne sprawdzenie sumy transakcji bezgotówkowych dla danej karty. Informacja zatytułowana „Suma Twoich transakcji w bieżącym miesiącu”, dostępna jest w systemie w zakładkach Karty > Opcje > Szczegóły.

Konto Komfort jako rachunek wspólny

Obecnie ING Bank Śląski pozwala na założenie konta Komfort jako wspólnego, bez uciekania się do triku z pełnomocnictwem. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie konta Komfort kosztuje 12zł miesięcznie (przez pierwsze 3 miesiące 6zł); w przeciwieństwie do konta Direct, które jest prowadzone za darmo. W zamian posiadacze konta Komfort mają możliwość wypłacania gotówki w oddziale ING za 0zł (w przypadku konta Direct opcja ta kosztuje 9zł).
Reszta opłat jest praktycznie taka sama (darmowe przelewy internetowe i wszystkie bankomaty w Polsce bez prowizji). Również mamy do czynienia z warunkiem transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł w ciągu okresu rozliczeniowego, który zwalnia z opłaty za kartę.

Procedura zmiany konta na Komfort

ING Bank Śląski daje możliwość przekształcenia konta Direct w konto Komfort poprzez swój system transakcyjny (ING BankOnLine). W zakładce „Opcje” widnieje przycisk „Zmień typ rachunku”. W tym wypadku numer konta pozostaje ten sam.
Jednak przekształcenie rachunku Komfort w konto wspólne, wymaga już wizyty w oddziale ING i podpisania aneksu do umowy. Tak samo jak w przypadku dopisania współwłaściciela do konta Direct. Można w ten sposób ustanowić maksymalnie dwóch pełnomocników (współwłaścicieli). Karta wydana do konta pozostaje ta sama, zaś współwłaściciel ma możliwość zamówienia nowej na swoje dane osobowe.

Konto wspólne czy oddzielne?

Jak widać różnica pomiędzy kontem wspólnym a dwoma indywidualnymi w ING nie jest zbyt duża. Nadal obowiązuje limit zwalniający z opłaty za kartę dla każdego z wydanych standardowo plastików. Pojawia się tylko możliwość gospodarowania środkami na rachunku przez dwie osoby. Zaś w przypadku konta Komfort dodatkowa opłata za prowadzenie rachunku.

Ciekawostka: Podczas wykonywania przelewów z konta Direct prezentowane są zawsze dane osobowe tylko właściciela konta (bez pełnomocnika). Zaś w przypadku wspólnego konta Komfort, widoczne są dane obydwu współwłaścicieli rachunku.

4.91 avg. rating (98% score) - 69 votes