Dwie karty płatnicze sposobem na bankowe awarie
We wszystkich systemach informatycznych, również w przypadku bankowych, zdarzają się czasowe awarie. Mogące skutkować uniemożliwieniem płatności kartą. Ewentualnie, nawet czasowym zablokowaniem bankowości elektronicznej. Awaria systemu, może uniemożliwić również płatności Blik-iem i innymi aplikacjami, w danym banku. Rozwiązań jest kilka, w tym oczywiście posiadanie w portfelu papierowej gotówki. Jednak noszenie przy sobie większych kwot jest niebezpieczne. W czasie pandemii koronawirusa, również ze względów zdrowotnych, gdyż na banknotach mogą znajdować się zarazki COVID-19 i innych chorób.
Dwa konta osobiste
Rozwiązanie sytuacji jest bardzo proste. Wystarczy posiadać 2 konta osobiste w różnych bankach. Zyskując dostęp do dwóch, niezależnych systemów transakcyjnych. Ryzyko awarii obydwu w tym samym czasie, jest bardzo małe. Pozwalając zachować płynność finansową i możliwość dokonywania płatności. Zarówno w internecie jak i (jedną z kart), w sklepach stacjonarnych. Ważne, aby nie trzymać obydwu kart zawsze razem. Jedna może znajdować się np. w portfelu. Druga przykładowo w etui na dowód osobisty i inne dokumenty albo w kopercie w domu. W przypadku kradzieży albo zgubienia portfela, wystarczy zastrzec jedną z kart. Korzystając z drugiej, do czasu wyrobienia nowego egzemplarza. Przelewając potrzebne środki finansowe, pomiędzy bankami, według potrzeb.
Utrata możliwości skorzystania z karty płatniczej może nastąpić na skutek:
- Kradzieży.
- Zgubienia karty.
- Uszkodzenia chipu lub paska magnetycznego.
- Awarii systemu informatycznego banku.
- Wciągnięcia karty przez bankomat albo wpłatomat.
Dwie karty płatnicze dają bezcenny spokój posiadaczowi. Podczas wymienionych powyżej, nieprzyjemnych zdarzeń losowych. Zapewniając łatwy dostęp do środków finansowych, bez nerwowego oczekiwania na przysłanie nowej karty.
Największe organizacje płatnicze
W Europie i USA dominują na rynku dwie największe organizacje płatnicze, czyli Visa i MasterCard. Niektórzy zwolennicy dywersyfikacji zaznaczają, że warto posiadać karty obydwu tych podmiotów. Co jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo, czasowej utraty dostępu do środków finansowych. Na skutek awarii u jednego z wystawców kart płatniczych. Choć oczywiście organizacji jest więcej, możemy spotkać również „plastiki” od JCB (Japan Credit Bureau), chińskiego UnionPay, American Express, a nawet klubowy Diners Club.
Darmowe karty płatnicze
Standardowo do kont osobistych, banki wydają karty debetowe. Aby taką otrzymać, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymogów. W większości przypadków użytkowanie plastiku jest bezpłatne warunkowo. Czyli po spełnieniu określonego wymogu. Zwykle jest to konieczność dokonania, co najmniej jednej transakcji kartą miesięcznie. Czasami kilku transakcji albo na określoną kwotę łączną, np. min 300zł dla konta w ING Banku Śląskim. Czyli użytkując karty do codziennych płatności, spełniamy jednocześnie warunki bezpłatności.
Łowcy promocji i przedsiębiorcy
Część ludzi posiada większe ilości kart, nawet po kilka jednocześnie, z różnych banków. Niektórzy w ten sposób zabezpieczają się na wypadek awarii. Inni oddzielają konto osobiste od firmowego, utrzymując porządek w finansach. Zdarzają się również, tzw. „wyjadacze wisienek”. Czyli osoby, które zakładają większą liczbę kont osobistych, aby skorzystać z wybranych promocji. Banki podczas takich akcji, płacą zwykle premię, za spełnienie określonych warunków. Posiadaczowi rachunku i przypisanej do niego karty płatniczej, zgodnie z regulaminem.
Dobranie sobie odpowiedniego konta bankowego to klucz do dobrego zarządzania swoimi finansami. Faktycznie warto też pomyśleć o tym, by mieć jakiś backup na wypadek awarii. Sam przyjmuję podejście typu konto indywidualne oraz konto wspólne, każde w innym banku. Oczywiście konta wyszukuję tak, by mieć jak najprostsze warunki zniesienia opłaty za konto i kartę (np. brak warunków czy też 1 płatność kartą w miesiącu).
Wiele zależy od tego, ile warunków trzeba spełniać aby konta w dwóch bankach były bezpłatne albo możliwe tanie w utrzymaniu.
Czytałam statystyki, z których wynika że 1/3 kart płatniczych wydanych przez banki pozostaje w Polsce nieaktywna. Co może być tego powodem?
Powodów jest wiele. Mogą to być wzrost liczby płatności telefonami, aplikacjami, blik-iem.