Jak zwiększyć swoją wydajność pracy?
Czy po raz kolejny nie zrobiłeś wszystkiego, co sobie zaplanowałeś danego dnia? Gdy się orientujesz, która jest już godzina stwierdzasz, że jest za późno lub jesteś na tyle zmęczony, że nie dasz dziś rady zrobić więcej. Zaczynasz zawalać terminy w pracy i w domu a lista nie załatwionych spraw wciąż rośnie. Tę sytuację dobrze znamy wszyscy. Czas nie jest z gumy i nie da się go rozciągnąć. Doba ma 24 godziny, zaś Twój organizm potrzebuje czasu również na sen i odpoczynek. Po prostu musisz pracować wydajniej, aby zrealizować więcej zadań w tym samym czasie. Wielu z nas się to udaje i wcale nie muszą przez to pracować ciężej. Tacy ludzie po prostu zwiększyli efektywność swojej pracy, zaś wysiłek w nią włożony nie wzrósł istotnie.
Przedstawię Ci uniwersalne metody na zwiększenie wydajności wykonywanej pracy. Możesz je modyfikować zależnie od tego czy pracujesz w zakładzie pracy, w biurze, w domu, przygotowujesz do egzaminu albo po prostu wykonujesz inne obowiązki. Skutecznie podkręcisz swoją efektywność i zauważysz jednocześnie, że wykonywanie dotychczasowych czynności może być przyjemniejsze.
Rób przerwy na odpoczynek
Jeżeli pracujesz godzinami przy biurku wstań i zrób sobie co godzinę kilkuminutową przerwę. W biurze możesz udać się do toalety, po wodę albo kawę. W domu przerywnikami mogą być np. krótki spacer, przygotowanie posiłku, szybkie sprzątanie. Twój kręgosłup odpocznie od jednej pozycji a oczy od naświetlania przez monitor. Możesz w ten sposób wygospodarować czas na przywrócenie prawidłowego krążenia. Zrób serię przysiadów, skłonów tułowia, poruszaj rękami i głową, aby rozruszać napięte mięśnie karku.
Jeżeli pracujesz fizycznie znajdź chwilę, aby wyjść do toalety, ewentualnie usiąść, dać odpocząć stopom i mięśniom nóg. Wrócisz do pracy z nową energią. Gdy nie możesz w zakładzie pracy robić takich przerw wykorzystaj przysługującą Ci przerwę na posiłek i oczywiście nie pomijaj go. Czas przerwy to rzecz święta, nie zakłócaj go telefonem albo załatwianiem firmowych spraw.
Resetuj mózg i oczy
Jeżeli masz możliwość wyjdź na świeże powietrze, aby dotlenić mózg. Oderwać się od żmudnych czynności i wrócić do nich z nową energią. Twoje płuca dostaną zastrzyk tlenu. Przerwa na papierosa to nie to samo. Tak naprawdę palenie tylko wzmaga nerwowość. Jeżeli nie możesz się dotlenić w inny sposób albo pogoda na to nie pozwala, uchyl okno i wpuść trochę świeżego powietrza do pomieszczenia.
Oczy od patrzenia w monitor lub koncentrowania zbyt długo na jednej czynności mrugają rzadziej. Śluzówka oka wysycha i piecze, ponieważ wytężasz wzrok. Zbyt rzadko mrugasz i tym samym nie nawilżasz oka. Zamykaj je co 30 minut aby odpoczęły. Podczas przerwy spójrz w dal, najlepiej na zieleń drzew i krzewów. Mózg zyska chwilę odpoczynku.
Uporządkuj przestrzeń wokół
Sam wiesz ile czasu tracisz przez bałagan. Gdy musisz znaleźć jakiś dokument, fakturę albo zagubione narzędzie. Tracisz dużo czasu na poszukiwania przedmiotów, które powinny być pod ręką. Zapanuj nad tym odkładając zawsze rzeczy na miejsce. W biurze przechowuj dokumenty w teczkach, szufladkach i segregatorach. Dokumenty segreguj od razu umieszczając je we właściwym miejscu. Podobnie narzędzia, każde powinno mieć swoje miejsce, gdzie je odłożysz. W razie potrzeby po prostu po nie sięgniesz. Mózg lubi ład i porządek, który w miejscu pracy jest kluczem do sukcesu.
Usuń rozpraszacze
Gdy pracujesz nad czymś powinieneś być na tym skoncentrowany. Wszelkie rozpraszacze uwagi tylko spowalniają Twoją pracę i utrudniają ją. Wyłącz telewizor, przycisz radio i zamknij okno, jeżeli na zewnątrz hałas jest zbyt duży. Pracując na komputerze wyłącz pocztę i komunikator internetowy. Wiadomości sprawdzisz później bez odrywania się od bieżącego zadania. Jeżeli praca nie wymaga ciągłego dostępu do sieci to wyłącz internet albo przynajmniej zamknij przeglądarkę. Wyłącz dźwiękowe i wibracyjne powiadomienia w telefonie i tablecie. Śmieszny filmik na YouTube albo kolejne zabawne zdjęcie na Facebooku nie są warte straconego czasu. Przekonasz się że Twoja wydajność pracy wzrośnie i wykonasz ją mniejszym wysiłkiem w krótszym czasie.
Układaj plan zajęć na następny dzień
W ciągu trwającego dnia i wieczorem notuj to co zamierzasz wykonać jutro. Ustalony plan zajęć nie pozwoli błądzić Twojemu umysłowi. Zajmiesz się od razu zadaniami, bez konieczności przypominania sobie tego, co jeszcze zostało do wykonania. Planując zastanów się, które czynności musisz wykonać pilnie i umieść je na początku listy lub nadaj im numery stanowiące priorytety. Zwłaszcza zadania, które przybliżają Cię do wyznaczonego celu muszą mieć wyższy priorytet.
Jakie są Twoje metody zwiększania efektywności wykonywanej pracy? Zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach.
Świetny wpis !
Oby takich więcej !
Mysle ze najmniej efektywna grupa zawodowa sa programisci co potwierdzaja vadania ale wciaz sa oni bardzo cenni dla firm.
Jakie badania masz na myśli?
Myślę, że wpis jest bardzo dobrze zrobiony, bo sam od wielu lat stosuję każdy z wymienionych podpunktów i na efektywność mojej pracy nie narzekam. 😀 Pozdrawiam!
Witam. Masz jakieś własne patenty?