Jak zaoszczędzić na lekach? Zacznij od profilaktyki!
Wydatki na leki są niestety coraz wyższe. Rosną dodatkowo wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób starszych stanowią znaczną cześć domowego budżetu. Swoje robi również rosnąca liczba chorób cywilizacyjnych sprawiając, że jesteśmy niestety coraz bardziej schorowani.
Tendencja jest ogólnie widoczna, zaś nasze starzejące się społeczeństwo odczuwa ją w znacznym stopniu. Zła dieta, mało aktywności fizycznej, w tym nie uprawianie żadnego sportu, podnoszącego aktywność serca, przyśpieszają procesy chorobowe w coraz to młodszych organizmach. Chemia w jedzeniu oraz zanieczyszczenia w miejskim powietrzu dokładają swoje do tego niepokojącego zjawiska. Coraz częściej chorujemy. Opisze, więc metody na obniżenie wydatków przeznaczanych na medykamenty. Dowiesz się jak zaoszczędzić na lekach.
Usuń przyczyny choroby, czyli profilaktyka
Choć być może ciężko jest Ci w to uwierzyć to zamiast sięgać po leki w wielu przypadkach wystarczyłoby wcześniej zmienić styl życia na zdrowy. Wielu chorób można w ten sposób uniknąć oraz ograniczyć objawy już występujących. Zacznę, więc od opisania podstaw profilaktyki. W imię zasady usuwania przyczyny choroby a nie tylko jej skutków.
- Przestań jeść tłusto i słodko bazując na śmieciowych, mocno przetworzonych produktach. Wprowadź do swojej diety dużo surowych owoców i warzyw. Jedz ryby w różnej postaci (wędzone, gotowane, sałatki rybne). Ziemniaki możesz okresowo zastępować np. ryżem brązowym. Wyeliminuj śmieciowe produkty z diety takie jak pizza, hamburgery, hod-dogi, zapiekanki, kebaby, popcorn oraz różnego rodzaju słodycze. Słodkie napoje gazowane zastąp sokami owocowymi i nie gazowaną wodą mineralną. Zwykłą zamiast smakowej, nafaszerowanej słodzikami i chemią. Przestrzegając powyższych zasad o kilkadziesiąt procent zmniejszysz prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne, raka i pozbędziesz się nadwagi oraz toksyn z organizmu.
- Zacznij uprawiać jakiś sport. Nie wmawiaj sobie ze aktywność fizyczna szkodzi zdrowiu, bo już masz jakieś schorzenia. Jest wręcz przeciwnie, uprawianie sportu dopasowanego do wieku i stanu zdrowia bardzo wzmocni Twój organizm. Zacznij od spacerów min 3 – 4 razy w tygodniu i wydłużaj je stopniowo. Następnie możesz zacząć biegać i jeździć na rowerze, najlepiej na świeżym powietrzu, aby dotlenić komórki płuc. Podczas złej pogody możesz ćwiczyć w domu. Nawet przed telewizorem, podczas odgadania jakiegoś filmu zrób serie przysiadów, skłonów, podskoków, pompek, spiętek brzucha, itp. Masz tysiące możliwości, aby ćwiczyć. Profilaktyka to najlepszy sposób, aby zaoszczędzić na lekach.
- Wyeliminuj nałogi skracające życie. Przestań palić papierosy i pić alkohol. Lampka dobrego, czerwonego wina do kolacji to jeszcze nic złego. W małych ilościach poprawi stan Twoich żył i serca. Nie przekraczaj jednak tej dawki i nie pij wina albo innego alkoholu codziennie. Wystarczy mały kieliszek wina 2-3 razy w tygodniu, aby wzmocnić mięsień serca i poprawić krążenie krwi.
- Większość kobiet jest uzależniona od słodyczy. Efekty widać na ulicach w postaci coraz wyższej liczby ludzi otyłych. Spożywający cukier i słodziki masz wahania nastrojów i wypryski na skórze. Bardzo często ludzie zapadają potem na cukrzyce i związane z nią powikłania. Nie wmawiaj sobie i innym, że nadwaga to efekt chorób, hormonów tarczycy albo przyjmowania w szpitalu sterydów. Zastąp słodycze i mięso warzywami spożywanymi w postaci naturalnej a nie przetworzonej. Efekt uzależniania od cukru zobaczysz bardzo szybko, gdy tylko go odstawisz. Cukier uzależnia tak samo jak narkotyki, więc przez pierwsze 2 – 3 tygodnie poczujesz jego głód tak samo jak narkoman na odwyku. Jednak warto przebrnąć przez ten okres, aby przekonać się, że organizm może się od niego odzwyczaić. Wahania nastrojów znikną, unormuje się waga i poprawi Twoje samopoczucie. Jednocześnie objawy wielu chorób po prostu znikną.
Zamienniki pozwalają zaoszczędzić na lekach
Gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium konieczne jest zastosowanie leków. Pamiętaj jednak, że to chemia, która nie zwalnia Cię z obowiązku zmiany stylu życia na zdrowszy. Wiele leków posiada tańsze zamienniki, pozwalające zaoszczędzić na lekach znaczące kwoty. Działają tak samo na organizm jak specyfik oryginalny. Zawierają substancje, które od oryginału różnią się często, np. zaledwie jedną cząsteczką w wiązaniu chemicznym.
Warto pytać o tego typu leki w aptece, albo już w czasie wizyty u lekarza, którego można poprosić o wypisanie tańszego odpowiednika. Każdy farmaceuta w aptece ma obowiązek doradzić nam oraz wskazać, który z tańszych zamienników ma takie samo działanie. Dotyczy to także leków na recepcie, które farmaceuta może zmienić na działający w ten sam sposób tańszy zamiennik. Różnice cenowe wynikają często z wysokich kosztów kampanii reklamowych koncernu, który produkuje droższą wersję leku.
Jeżeli lekarz albo farmaceuta twierdzi, że drogi lek nie ma zamienników, idź do innego albo do kolejnej apteki. Sprawdź to, aby nie dać się naciągać sprzedawcom i marketingowcom koncernów.
To się pewnie nie spodoba większości osób ale powiem tak. Od dziecka chorowałem 2x w roku i co roku przez naście lat. Pewnego roku przestałem jeść mięso bo przestała jeść moja babka także, od tamtej pory czyli w ciągu około 8 lat ani razu odpukać nie widziałem lekarza. Ja to pozwiązuję z czymś takim bo odżywiam się nadal dość nie najlepiej ale to była jedyna drastyczna zmiana w diecie jaka u mnie zaszła. Profilaktyka jak piszesz zawsze lepsza.
Ja bym bardziej uważał na pazerność koncernów farmaceutycznych, które potrafią wymyślać nowe choroby, żeby tylko sprzedać kolejne leki.
Profilaktyka to na prawdę ważna sprawa. Im bardziej o siebie zadbamy tym mnie wydamy na swoje leczenie, które jak wiadomo nie jest tanie. Wszystkie punkty, które wymieniłeś we wpisie są jak najbardziej prawdziwe. Dodałbym jeszcze kilka:
1) zadbaj o swoją dietę- Pilnuj, by była urozmaicona i składała się z niezbędnych składników odżywczych. Jedz ryby, mięso, wszelkie kasze, pieczywo razowe, orzechy i nasiona, ale przede wszystkim owoce i warzywa, które dostarczają organizmowi potrzebnych witamin i soli mineralnych. W okresie zwiększonej zachorowalności warto spożywać bogate w witaminę C cytrusy i jabłka.
2)zadbaj o dobry sen- Bardzo ważny jest również sen. W czasie spania nasz organizm regeneruje się, aby następnego dnia ponownie móc dobrze funkcjonować. Nie lekceważmy więc tego czynnika. Niewyspanie i przemęczenie zmniejsza naszą odporność na choroby, stres itp. Zadbajmy więc o ok. 7 godzin ciągłego snu w ciągu doby.
2) dostosuj swój strój do pogody- Gdy na przykład pogodna jest zmienna i nieprzewidywalna dobrze ubrać się na tzw. cebulę. Wtedy w zależności od warunków atmosferycznych możemy zdjąć jedną z warstw i utrzymać odpowiednią temp. ciała.
Według wielu źródeł profilaktyka jest o wiele tańsza od leczenia chorób. Wciąż się dziwie że jest tak niedoceniana.
Profilaktyka jest niedoceniana ponieważ największe koncerny farmaceutyczne nie zarabiają jeżeli ludzie mniej chorują. Rozpowszechnianie profilaktyki nie jest dla nich opłacalne.
Czytałem w sieci, zamiennik leku oryginalnego potrafi być nawet o do 90% tańszy od przepisanego nam przez lekarza preparatu. Różnica jest gigantyczna ale czy tańszy lek spełnia wszystkie wymogi jakościowe?
Witam. Nie jestem specjalistą w zakresie farmaceutyki, ale sądzę że bez przejścia odpowiednich badań, lek nie został by dopuszczony do sprzedaży w oficjalnych i legalnych kanałach dystrybucji.
Ze słodyczami jest jeszcze gorzej niż piszesz. Sama odstawiałam kilka razy i za każdym razem wracałam jak do narkotyku.
Więc życzę, żeby tym razem udało się odstawić słodycze na stałe.
Wielu ludzi zapomina o istnieniu profilaktyki. O tym że prawdziwy miód, czosnek, cebula działają często lepiej niż wiele medykamentów. Nie powodując przy tym skutków ubocznych niebezpiecznych dla zdrowia.
Zdarza się że niepotrzebnie kierujemy się reklamami i poradami ludzi sponsorowanych przez koncerny farmaceutyczne.
Dodał bym informację o unikaniu stresu. To ma dziś bardzo duży wpływ na nasze zdrowie.
Cenna uwaga. Jednak metod dbania i zdrowie oraz unikania chorób jest tak wiele że nie sposób opisać wszystkich w jednym artykule. 🙂
Z chemicznego punktu widzenia tańszy zamiennik drogiego oryginału jest lekiem, jak każdy inny i ma to samo działanie. Nie rozumiem tego że niektórzy boją się stosować zamienniki.
Na szczęście nasza świadomość rośnie i moim zdaniem tańsze zamienniki leków są kupowane dość często.