Wydatki na leki są niestety coraz wyższe. Rosną dodatkowo wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób starszych stanowią znaczną cześć domowego budżetu. Swoje robi również rosnąca liczba chorób cywilizacyjnych sprawiając, że jesteśmy niestety coraz bardziej schorowani.

błędy finansowe nie popełniane przez bogatych i nawyki
pixabay.com/pl

Tendencja jest ogólnie widoczna, zaś nasze starzejące się społeczeństwo odczuwa ją w znacznym stopniu. Zła dieta, mało aktywności fizycznej, w tym nie uprawianie żadnego sportu, podnoszącego aktywność serca, przyśpieszają procesy chorobowe w coraz to młodszych organizmach. Chemia w jedzeniu oraz zanieczyszczenia w miejskim powietrzu dokładają swoje do tego niepokojącego zjawiska. Coraz częściej chorujemy. Opisze, więc metody na obniżenie wydatków przeznaczanych na medykamenty. Dowiesz się jak zaoszczędzić na lekach.

Usuń przyczyny choroby, czyli profilaktyka

Choć być może ciężko jest Ci w to uwierzyć to zamiast sięgać po leki w wielu przypadkach wystarczyłoby wcześniej zmienić styl życia na zdrowy. Wielu chorób można w ten sposób uniknąć oraz ograniczyć objawy już występujących. Zacznę, więc od opisania podstaw profilaktyki. W imię zasady usuwania przyczyny choroby a nie tylko jej skutków.

  • Przestań jeść tłusto i słodko bazując na śmieciowych, mocno przetworzonych produktach. Wprowadź do swojej diety dużo surowych owoców i warzyw. Jedz ryby w różnej postaci (wędzone, gotowane, sałatki rybne). Ziemniaki możesz okresowo zastępować np. ryżem brązowym. Wyeliminuj śmieciowe produkty z diety takie jak pizza, hamburgery, hod-dogi, zapiekanki, kebaby, popcorn oraz różnego rodzaju słodycze. Słodkie napoje gazowane zastąp sokami owocowymi i nie gazowaną wodą mineralną. Zwykłą zamiast smakowej, nafaszerowanej słodzikami i chemią. Przestrzegając powyższych zasad o kilkadziesiąt procent zmniejszysz prawdopodobieństwo zachorowania na choroby cywilizacyjne, raka i pozbędziesz się nadwagi oraz toksyn z organizmu.
  • Zacznij uprawiać jakiś sport. Nie wmawiaj sobie ze aktywność fizyczna szkodzi zdrowiu, bo już masz jakieś schorzenia. Jest wręcz przeciwnie, uprawianie sportu dopasowanego do wieku i stanu zdrowia bardzo wzmocni Twój organizm. Zacznij od spacerów min 3 – 4 razy w tygodniu i wydłużaj je stopniowo. Następnie możesz zacząć biegać i jeździć na rowerze, najlepiej na świeżym powietrzu, aby dotlenić komórki płuc. Podczas złej pogody możesz ćwiczyć w domu. Nawet przed telewizorem, podczas odgadania jakiegoś filmu zrób serie przysiadów, skłonów, podskoków, pompek, spiętek brzucha, itp. Masz tysiące możliwości, aby ćwiczyć. Profilaktyka to najlepszy sposób, aby zaoszczędzić na lekach.
  • Wyeliminuj nałogi skracające życie. Przestań palić papierosy i pić alkohol. Lampka dobrego, czerwonego wina do kolacji to jeszcze nic złego. W małych ilościach poprawi stan Twoich żył i serca. Nie przekraczaj jednak tej dawki i nie pij wina albo innego alkoholu codziennie. Wystarczy mały kieliszek wina 2-3 razy w tygodniu, aby wzmocnić mięsień serca i poprawić krążenie krwi.
  • Większość kobiet jest uzależniona od słodyczy. Efekty widać na ulicach w postaci coraz wyższej liczby ludzi otyłych. Spożywający cukier i słodziki masz wahania nastrojów i wypryski na skórze. Bardzo często ludzie zapadają potem na cukrzyce i związane z nią powikłania. Nie wmawiaj sobie i innym, że nadwaga to efekt chorób, hormonów tarczycy albo przyjmowania w szpitalu sterydów. Zastąp słodycze i mięso warzywami spożywanymi w postaci naturalnej a nie przetworzonej. Efekt uzależniania od cukru zobaczysz bardzo szybko, gdy tylko go odstawisz. Cukier uzależnia tak samo jak narkotyki, więc przez pierwsze 2 – 3 tygodnie poczujesz jego głód tak samo jak narkoman na odwyku. Jednak warto przebrnąć przez ten okres, aby przekonać się, że organizm może się od niego odzwyczaić. Wahania nastrojów znikną, unormuje się waga i poprawi Twoje samopoczucie. Jednocześnie objawy wielu chorób po prostu znikną.

Zamienniki pozwalają zaoszczędzić na lekach

osczędzanie do świnki skarbonki
pixabay.com

Gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium konieczne jest zastosowanie leków. Pamiętaj jednak, że to chemia, która nie zwalnia Cię z obowiązku zmiany stylu życia na zdrowszy. Wiele leków posiada tańsze zamienniki, pozwalające zaoszczędzić na lekach znaczące kwoty. Działają tak samo na organizm jak specyfik oryginalny. Zawierają substancje, które od oryginału różnią się często, np. zaledwie jedną cząsteczką w wiązaniu chemicznym.

Warto pytać o tego typu leki w aptece, albo już w czasie wizyty u lekarza, którego można poprosić o wypisanie tańszego odpowiednika. Każdy farmaceuta w aptece ma obowiązek doradzić nam oraz wskazać, który z tańszych zamienników ma takie samo działanie. Dotyczy to także leków na recepcie, które farmaceuta może zmienić na działający w ten sam sposób tańszy zamiennik. Różnice cenowe wynikają często z wysokich kosztów kampanii reklamowych koncernu, który produkuje droższą wersję leku.

Jeżeli lekarz albo farmaceuta twierdzi, że drogi lek nie ma zamienników, idź do innego albo do kolejnej apteki. Sprawdź to, aby nie dać się naciągać sprzedawcom i marketingowcom koncernów.

4.68 avg. rating (93% score) - 22 votes