Jak wybrać nazwę bloga i zyskać czytelników?
W czasie, gdy każdego dnia powstają w kraju setki nowych blogów wypromowanie własnego staje się coraz trudniejsze.
Wybór nazwy bloga, która będzie ułatwiać jego promocję jest bardzo ważny. Dobry marketing jest podstawą w obliczu tak szybko rosnącej w siłę konkurencji. Nie wystarczy już pisać ciekawych treści i pokazać swoją stronę znajomym; mając nadzieję, że polecą ją innym osobą. Konieczne są szerzej zakrojone działania. Sprawiające, że to, co chcesz zaprezentować światu może wyróżnić się z tysięcy podobnych tematycznie witryn. Tylko tak możesz zbudować szerokie grono wiernych czytelników, którzy będą regularnie odwiedzać Twoją stronę. Uznając ją za wartościową i godną polecania w internecie.
Wybór nazwy bloga
Już na etapie tworzenia bloga na wybranej platformie musisz wybrać nazwę. Ta decyzja ma oczywiście wpływ na późniejszy rozwój Twojej strony. Dlatego przemyśl ją dokładnie i poświęć temu elementowi więcej czasu.
Zadaj sobie kilka pytań:
|
Jeżeli chcesz budować markę osobistą blog może funkcjonować pod Twoim imieniem i nazwiskiem. Wtedy możesz promować się w roli eksperta w dziedzinie, o której piszesz. Częściej jednak wybieramy nazwę odzwierciedlającą poruszaną tematykę. Pamiętaj, że chwytliwa nazwa może znacznie ułatwić Ci promocję strony. Dlatego lepiej stosować krótkie i łatwe do zapamiętania nazwy. Adres strony, który jest łatwo jest wpisać w pasek adresu przeglądarki będzie bardzo dobrym wyborem.
Słowa kluczowe w adresie strony
Kiedyś modne było wybieranie nazwy i adresu powiązanego ze słowami kluczowymi, na które chcesz promować bloga w Internecie. Obecnie Google przestało zwracać na ten fakt uwagę. Zaś Bing, w którym ta opcja jeszcze się sprawdza jest bardzo niszową wyszukiwarką. Niewiele osób w Polsce z niej korzysta, więc świadomie ją pomijam. Dlatego nie warto kierować się już kryterium słów kluczowych w adresie strony. Przykładowo dla bloga o zarabianiu w internecie błędem będzie zastosowanie długiej i nieprzyjaznej nazwy typu „Jak zarabiać w internecie duże pieniądze w krótkim okresie czasu”. Lepiej wymyśl coś krótszego, kreatywnego albo po prostu wybierz własne imię i nazwisko.
Wybrana nazwa może być zastrzeżona
Sprawdź czy wybrana nazwa nie jest zastrzeżonym znakiem towarowym. Być może jest już znana i należy do dużej firmy, która ją promuje. Taka sytuacja ma miejsce stosunkowo rzadko, jednak warto ją wykluczyć. Choćby po to aby uniknąć nieprzyjemności i procesów sądowych w przyszłości. Nie chcesz chyba być osobą posądzaną o plagiat i wykorzystywanie cudzych treści bez zgody autora?
Sprawdź dostępność domeny i jej obecność w sieci
Zarówno przypadku darmowych platform blogowych (blogspot, blog, blox, itd.) jak również płatnej domeny, wybrana przez ciebie nazwa może być już obecna w sieci. W pierwszej kolejności sprawdź ją wpisując w Google. Być może jakiś duży serwis albo blog już z niej korzysta i jest wysoko w wynikach wyszukiwania. W takim przypadku ciężko będzie Ci się przebić.
Następnie sprawdź na stronie dowolnego rejestratora czy wybrana przez Ciebie domena jest wolna. W przypadku darmowych platform jak np. Blogger możesz to sprawdzić po utworzeniu konta. Jeśli powyższe korki przeszedłeś pomyślnie możesz zarejestrować domenę, utworzyć blog i działać.
Dla początkujących polecam darmowe platformy, gdzie nie trzeba płacić za domenę, hosting, szablon i programistę.
blogspot.com
wordpress.com
tumblr.com
Prowadziłam bloga o modzie i przestałam po półtora roku. Konkurencja jest duża, że moim zdaniem nie ma to sensu jeżeli nie jest się specjalistą albo kimś znanym.
Mariolka, w takich sytuacjach można prowadzić blog dla przyjemności, zabłysnąć oryginalnością. Pamiętaj, że dzisiejsi celebryci tez kiedyś byli totalnie nieznani. Chyba, że chcesz oprowadzić blog wyłącznie dla fame’u i w celach zarobkowych, to faktycznie, trzeba przyjąć nieco inny front. Ale jeśli to moda jest Twoim hobby i pisanie o niej sprawia Ci przyjemność, to dlaczego nie kontynuowac tamtego bloga?
Nazwa bloga to szczególnie ważny temat. Jeśli będziemy chcieli by odwiedzało go wielu użytkowników musi być ona krótka oraz przyciągać uwagę. Treści na niej publikowane również muszę posiadać odpowiedni content.
Polskie rozwiązania jak platformy blog i bloog już padły. Polecam zagraniczne dopracowane i stabilne systemy blogowe (wordpress.com, blogspot.com) jeżeli ktoś chce zacząć pisać blog za darmo, bez nadmiernych kosztów.
Marcin co sądzisz o nowym blogu finansowym, mam szansę przedrzeć się i zostać zauważonym zaczynając teraz przygodę z blogowaniem?
Konkurencja jest ogromna ale szansą masz zawsze 😉
Pisanie z pasją jest kluczem do sukcesu w Internecie.
Trafna uwaga 🙂
Moim zdaniem warto pisać z pasją a nie tylko dla pieniędzy, wtedy mamy szansę na prawdziwy sukces.
Pisanie tylko dla pieniędzy doprowadzi do szybkiego wypalenia i zniechęcenia.