Karta debetowa wydawana do konta nie zawsze jest darmowa. Obecnie wiele banków pozwala uniknąć opłaty za kartę pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Zwykle są to transakcje bezgotówkowe na określoną, minimalną kwotę. Sprawdźmy, więc jakie obecnie mBank daje nam możliwości na uniknięcie opłaty za plastik. Dla najpopularniejszych obecnie rachunków osobistych: eKonto, eKonto mobilne i eKonto z darmowymi bankomatami.

Wraz z podwyżką limitu transakcji kartą w mBanku zaktualizowałem wpis 12 marca 2015.

Jak nie płacić za kartę debetową?

mbank-karta-debetowa
Fot. mBank

Standardowo po otwarciu konta osobistego (takiego jak eKonto) dostajemy automatycznie kartę debetową. Jest to obecnie najpopularniejszy rodzaj karty na rynku, wydawany bez zaświadczeń o zarobkach. Umożliwia nam min. wypłaty z bankomatów, wpłaty w wpłatomatach oraz płatności w placówkach handlowych i usługowych.

Tabelę opłat dla „debetówki” opisywałem już w artykule mBank eKonto opłaty i moja opinia. Więc odsyłam do linkiem bez potrzeby przypominania po raz kolejny zestawienia prowizji. Skupię się na tym jak nie płacić za kartę.

Sposoby na uniknięcie opłaty za kartę debetową w mBanku mogą się różnić, zależą także od rodzaju posiadanego eKonta:

  • eKonto Mobilne – bank nie naliczy miesięcznej opłaty za kartę (w wysokości 4zł) jeżeli użytkownik karty dokona nią transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł w ciągu okresu rozliczeniowego. Konto dostępne dla nowych klientów mBanku oraz starych, którzy wcześniej zamkną eKonto.

*Osoby, które założyły eKonto Mobilne do 15.2.2015 nadal korzystają z karty debetowej bez opłat i konieczności spełniania dodatkowych warunków.

  • eKonto – bank nie naliczy miesięcznej opłaty za kartę (w wysokości 4zł) jeżeli użytkownik karty dokona nią transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 zł w ciągu miesiąca kalendarzowego.
  • eKonto z darmowymi bankomatami – mBank podobnie jak powyżej nie naliczy miesięcznej opłaty za kartę (dla tego rachunku jest to 7zł), jeżeli posiadacz karty wyda nią w ciągu miesiąca kalendarzowego minimum 200zł.
Od razu dodam, że nie musi być to płatność jednorazowa na odpowiednio 200 albo 300zł. Sumowane są wszystkie transakcje rozliczone w danym miesiącu. W przypadku konta wspólnego będzie to kwota dla każdej z wydanych kart, czyli po 200 albo 300zł dla każdej karty.

Rozliczanie transakcji kartą

Okres rozliczeniowy w mBanku trwa dokładnie miesiąc kalendarzowy. Pamiętaj jednak, że bank wlicza do tego okresu tylko transakcje rozliczone w danym miesiącu. Dokonując płatności kartą w ostatnich dniach miesiąca, informacje o transakcjach mogą dotrzeć do mBanku dopiero w kolejnym miesiącu. Nie warto, więc zwlekać z płatnościami kartą (które mają zwolnić nas z opłaty za plastik) do końca miesiąca.

Transakcje gotówkowe i bezgotówkowe

mBank tak jak pozostałe banki rozliczając transakcje kartą zwalniające z opłaty bierze pod uwagę tylko transakcje bezgotówkowe. Czyli np. płatności kartą debetową w punktach usługowych i handlowych (w Polsce i za granicą), płatności internetowe kartą. Transakcje gotówkowe (np. wypłaty z bankomatów, w oddziałach banków, wypłaty w kasach sklepów w ramach Cash Back), nie są wliczane do kwoty zwalniającej z opłaty za obsługę karty.

Nie aktywna karta nie zwalnia z opłaty

Nie aktywowanie karty przez jej posiadacza nie zwalnia z miesięcznej opłaty (w przypadku eKont, dla których opłata jest naliczana). Dopiero zamknięcie karty przez użytkownika powoduje zaprzestanie naliczania ewentualnych opłat (przy braku powyższych transakcji kartą).

4.92 avg. rating (98% score) - 85 votes