W ostatnich latach w Polsce obserwujemy prawdziwy „wysyp” nowych firm pożyczkowych na rynku. Z roku na rok działa ich coraz więcej, z ofertą dostępną w Internecie jak i u pośredników finansowych. Postaram się odpowiedzieć na pytania: Jak sprawdzić firmę pożyczkową? Wiarygodność oferty dostępnej na stronie internetowej? Co powinno budzić Twoje obawy? Kiedy lepiej zrezygnować z zaciągania pożyczki?

Dzięki poradom możesz uniknąć wejścia w spiralę zadłużenia, co często ma miejsca w przypadku pożyczek krótkoterminowych tzw. „chwilówek”, jak choćby pożyczka w Vivusie, którą opisywałem na blogu. Nie nakłaniam nikogo do zaciągania tego typu pozabankowych zobowiązań finansowych, ale osobą, które i tak się na to zdecydują polecam stosowanie się do poniższych porad.

Prześwietlanie firmy pożyczkowej

Jest kilka podstawowych kroków, które zalecam wykonać przy samodzielnym sprawdzaniu firmy pożyczkowej:

  • Po pierwsze sprawdź czy dana firma nie widnieje na liście ostrzeżeń publicznych KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Lista dostępna jest pod adresem knf.gov.pl/o_nas/ostrzezenia_publiczne/lista_ostrzezenia.html
  • Przeszukaj witrynę internetową wybranej firmy. Powinna zawierać min. dane kontaktowe i adresowe przedsiębiorstwa. Infolinia rzetelnej instytucji finansowej powinna bez problemów odpowiadać na pytania odnośnie oferty.
  • Sprawdzając wiarygodność instytucji finansowej możesz skontaktować się ze Związkiem Firm Pożyczkowych zfp.org.pl albo mailowo kontakt@zfp.org.pl
  • Znajdź opinie o danej firmie na forach internetowych i portalach z opiniami. Każda licząca się firma, obecna na rynku od dłuższego czasu zyskała już na pewno grono zwolenników jak i przeciwników (tych drugich powinno być znacznie mniej u rzetelnej instytucji finansowej). Choć często zdarza się uprawianie „czarnego PR” przez konkurencję.
  • Sprawdź czy firma otrzymała jakieś certyfikaty i nagrody. Dobrze, jeżeli działa także na innych rynkach, nie tylko polskim.
  • Zapytaj czy firma pobiera „opłatę przygotowawczą” za samo sprawdzenie możliwości zaciągnięcie przed Ciebie pożyczki, albo rozpatrzenie wniosku. To niestety nadal stosowany czasami proceder. Nie ma sensu ponosić takich kosztów w przypadku, gdy możesz nie otrzymać pożyczki. Zwłaszcza, jeżeli opłata jest podejrzanie wysoka.
  • Przedstawioną ofertę porównaj z konkurencją.

Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?

Każda rzetelna instytucja finansowa ma czytelną ofertę. Więc wiarygodna firma pożyczkowa powinna w jasny sposób poinformować Cię nie tylko o oprocentowaniu, ale także terminie spłaty i całkowitym koszcie pożyczki.

  • Przeczytaj dokładnie umowę, także treść zapisaną drobnym drukiem. Nie pozwól się poganiać, masz czas aby zapoznać się z treścią.
  • Jeżeli w umowie nie ma jasno określonych, podstawowych informacji o pożyczce, powinno to budzić Twoje wątpliwości.
  • Zwróć uwagę na wszystkie dodatkowe koszty i opłaty, jakie musisz ponieść. W momencie podpisywania umowy musisz być już pewien/-na ile i w jakim terminie masz oddać. Musisz znać: wysokość raty, całkowitą kwotę pożyczki, odsetki, czas trwania, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowitą kwotę do zapłaty.
  • Dopytaj o całkowity koszt pożyczki i punkty w umowie, których znaczenia nie rozumiesz.
  • Nie podpisuj weksli albo też innych zobowiązań, niewspółmiernych do wysokości kwoty o jaką wnioskujesz.

    Pożyczka gotówkowa sprawdzanie wiarygodności
    www.freeimages.com

Sytuacje, w których warto zrezygnować z zaciągania pożyczki

Nie bierz pożyczki, która ma służyć do spłaty długu. Bardzo szybko wpadniesz w spiralę zadłużenia. Jeżeli firma pożyczkowa nie potrafi jasno wytłumaczyć określonych punktów umowy, żąda wysokich opłat dodatkowych (za rozpatrzenie wniosku, wizytę przedstawiciela w domu, ubezpieczenia, wydanie decyzji, itp.), lepiej zrezygnować z podpisywania umowy i poszukać lepszej oferty.

Firma pożyczkowa to nie „parabank”

Warto odróżnić „parabank” (zajmujący się także zbieraniem depozytów od klientów, np. Amber Gold) od firmy pożyczkowej, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy głównie z własnych środków. Nie bronie żadnego z powyższych modeli prowadzenia działalności i nie nakłaniam we wpisie do korzystania z ich usług. Doradzam tylko jak nie dać się oszukać przez firmy pozabankowe. Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad ustawą, która ma uregulować rynek pożyczek pozabankowych w Polsce. Jednak do czasu wejścia ustawy w życie warto skorzystać z powyższych porad, aby nie zostać oszukanym.

4.84 avg. rating (96% score) - 49 votes