Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?
W ostatnich latach w Polsce obserwujemy prawdziwy „wysyp” nowych firm pożyczkowych na rynku. Z roku na rok działa ich coraz więcej, z ofertą dostępną w Internecie jak i u pośredników finansowych. Postaram się odpowiedzieć na pytania: Jak sprawdzić firmę pożyczkową? Wiarygodność oferty dostępnej na stronie internetowej? Co powinno budzić Twoje obawy? Kiedy lepiej zrezygnować z zaciągania pożyczki?
Dzięki poradom możesz uniknąć wejścia w spiralę zadłużenia, co często ma miejsca w przypadku pożyczek krótkoterminowych tzw. „chwilówek”, jak choćby pożyczka w Vivusie, którą opisywałem na blogu. Nie nakłaniam nikogo do zaciągania tego typu pozabankowych zobowiązań finansowych, ale osobą, które i tak się na to zdecydują polecam stosowanie się do poniższych porad.
Prześwietlanie firmy pożyczkowej
Jest kilka podstawowych kroków, które zalecam wykonać przy samodzielnym sprawdzaniu firmy pożyczkowej:
|
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
Każda rzetelna instytucja finansowa ma czytelną ofertę. Więc wiarygodna firma pożyczkowa powinna w jasny sposób poinformować Cię nie tylko o oprocentowaniu, ale także terminie spłaty i całkowitym koszcie pożyczki.
- Przeczytaj dokładnie umowę, także treść zapisaną drobnym drukiem. Nie pozwól się poganiać, masz czas aby zapoznać się z treścią.
- Jeżeli w umowie nie ma jasno określonych, podstawowych informacji o pożyczce, powinno to budzić Twoje wątpliwości.
- Zwróć uwagę na wszystkie dodatkowe koszty i opłaty, jakie musisz ponieść. W momencie podpisywania umowy musisz być już pewien/-na ile i w jakim terminie masz oddać. Musisz znać: wysokość raty, całkowitą kwotę pożyczki, odsetki, czas trwania, rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowitą kwotę do zapłaty.
- Dopytaj o całkowity koszt pożyczki i punkty w umowie, których znaczenia nie rozumiesz.
- Nie podpisuj weksli albo też innych zobowiązań, niewspółmiernych do wysokości kwoty o jaką wnioskujesz.
Sytuacje, w których warto zrezygnować z zaciągania pożyczki
Nie bierz pożyczki, która ma służyć do spłaty długu. Bardzo szybko wpadniesz w spiralę zadłużenia. Jeżeli firma pożyczkowa nie potrafi jasno wytłumaczyć określonych punktów umowy, żąda wysokich opłat dodatkowych (za rozpatrzenie wniosku, wizytę przedstawiciela w domu, ubezpieczenia, wydanie decyzji, itp.), lepiej zrezygnować z podpisywania umowy i poszukać lepszej oferty.
Firma pożyczkowa to nie „parabank”
Warto odróżnić „parabank” (zajmujący się także zbieraniem depozytów od klientów, np. Amber Gold) od firmy pożyczkowej, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy głównie z własnych środków. Nie bronie żadnego z powyższych modeli prowadzenia działalności i nie nakłaniam we wpisie do korzystania z ich usług. Doradzam tylko jak nie dać się oszukać przez firmy pozabankowe. Ministerstwo Finansów pracuje obecnie nad ustawą, która ma uregulować rynek pożyczek pozabankowych w Polsce. Jednak do czasu wejścia ustawy w życie warto skorzystać z powyższych porad, aby nie zostać oszukanym.
Marcin napisał prawie wszystko na temat wiarygodności. Dodam tylko od siebie, że pod żadnym pozorem nie zaciągajmy długów w firmie, gdzie wymagana jest przedpłata – bez możliwości zwrotu.
Firmę można prześwietlić za pośrednictwem firm, które się tym zajmują. Taki raport można zamówić na crefo.pl polecam
Wybierając konkretną ofertę firmy pożyczkowej warto sprawdzić opinie na jej temat w internecie. Obecnie o większości z nich przeczytamy opinie na forach czy specjalnych serwisach z opiniami. Warto zapoznać się z takimi informacjami zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę firmy pożyczkowej.
Myślę, że skoro bank nie chce udzielić pożyczki na jakąś nie znaczną kwotę to ma ku temu powód. Niemniej jednak jeżeli już ktoś nie widzi innego wyjścia to faktycznie powinien zastosować się do opisanych powyżej zaleceń.
A ja bym polecił firmy pożyczkowe które są notowane na rynku takie jak MARKA albo MIKROKASA rzetelne sprawdzone spółki na rynku
Dodała bym jeszcze że wstępną ofertę warto mieć na piśmie lub otrzymać drogą e-mailową.
Zawsze to lepszy dowód od słownej umowy.