Jeżeli czytasz ten artykuł to zapewne zastanawiasz się – jak przekonać rodziców do konta bankowego. Postaram się przedstawić tutaj argumenty, które moim zdaniem przemawiają za posiadaniem konta w banku przez osoby niepełnoletnie. Kolejny aspekt to pytanie – od ilu lat można mieć konto w banku ? Niezależnie od tego czy jest to typowe konto młodzieżowe, czy też „zwykły” rachunek osobisty (ROR) dostępny jest dla osób po ukończeniu13 roku życia. Początkowo konta były produktem bankowym, skierowanym wyłącznie do osób pełnoletnich. Wraz z ich rosnącą popularnością banki zaczęły tworzyć także rachunki dedykowane dla młodzieży.

Jak namówić rodziców do konta bankowego ?

Jak przekonać rodziców do konta bankowegoPodam listę argumentów, które pozwolą Ci przedstawić zalety posiadania konta w banku, przez osobę niepełnoletnią (np. czternastolatka), rodzicom lub opiekunom prawnym. Czyli przekonać ich do otwarcia konta. Zanim jednak to zrobię zapamiętaj, że posiadanie rachunku wiąże się z odpowiedzialnością. Tutaj pojawia się podstawowe pytanie – Czy nastolatek powinien mieć konto w banku ? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Zwłaszcza jeżeli regularnie dostaje kieszonkowe lub zgromadził jakieś oszczędności.
Uświadom rodzicom że jest to bezpieczna forma zarządzania finansami osobistymi. Bez ukończonych 18 lat nie możesz na własny wniosek ustanowić debetu na koncie, karcie ani też zaciągnąć kredytu. Zaś rodzice mogą w każdej chwili cofnąć swoją zgodę i bezpłatnie zamknąć konto młodzieżowe.

Zalety posiadania konta młodzieżowego:

  • Zamiast nosić gotówkę, która często pada łupem kieszonkowców, wygodniej jest posiadać kartę debetową. Nawet w przypadku kradzieży złodzieje nie znając PIN-u nie wypłacą gotówki. Zastrzeżesz kartę i dostaniesz kolejną. Podnosisz swoje bezpieczeństwo w szkole, kinie, wyjeździe na „zieloną szkołę”, albo wyjściu do sklepu po zakupy.
  • System transakcyjny banku nie będzie dla Ciebie „czarną magią” w przyszłości. Sprawnie posługując się jego funkcjami, sprawdzisz w historii swoich transakcji, gdzie i ile wydałeś środków, kwoty wpłat i przelewów.
  • Wypłacisz kartą środki za darmo z bezprowizyjnej sieci bankomatów, zamiast uciążliwego noszenia gotówki przy sobie.
  • Zapłacisz kartą za zakupy albo wpłacisz oszczędności na konto w wpłatomacie, ucząc się podstaw korzystania z bankowości, niezbędnych w przyszłości.
  • Choć oprocentowanie kont nie jest wysokie otrzymasz odsetki, których nie zapewni Ci przysłowiowa „skarpeta” albo świnka skarbonka. Doliczając koszt jej zakupu i zniszczenia.
  • Możesz nauczyć się dokonywać internetowych zakupów pod okiem rodziców. Kupić taniej poprzez sieć książki albo przybory szkolne. W praktyce przekonasz się jak dokonać przelewu i rozliczyć się z kontrahentem.
  • Będziesz śledził/-iła aktualności i zmiany w ofercie bankowej. Dzięki temu w dorosłym życiu bez problemu poradzisz sobie z bankowością elektroniczną, zawiłymi promocjami i ofertami. Będziesz wiedział/-a na co zwrócić uwagę w przyszłości, wybierając np. kolejne konto osobiste, lokatę albo kredyt.
  • Konto zasilane co miesiąc stałą, niewielką kwotą, nauczy Cię planowania i kontroli wydatków. Jeżeli rodzice ustalą dzienny limit wypłat (w przypadku konta młodzieżowego z nadzorem rodziców), jako nastolatek nie wydasz od razu całej kwoty kieszonkowego.
  • Praktyka pokazuje że gotówkę wydajemy szybciej niż środki gromadzone na koncie bankowym. Masz szanse nauczyć się oszczędzania i planowania większych wydatków. Co pozwoli Ci uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia w dorosłym życiu.

Konto osobiste czy młodzieżowe ?

Kolejny ważny aspekt to wybór pomiędzy kontem osobistym a typowo młodzieżowym.

  • Rachunek osobisty (ROR) mogą obecnie założyć osoby, które ukończyły 13 lat, za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
  • Konto młodzieżowe zaś jest dedykowane zwykle nastolatkom, pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, także pod warunkiem zgody opiekuna albo rodzica.

Wybór pomiędzy przedstawionymi typami kont zależy od banku. Ale w większości przypadków polecam właśnie konto młodzieżowe, gdzie bank nie pobiera np. miesięcznej opłaty za kartę debetową. Po osiągnięciu pełnoletności (ukończone 18 lat), opłaty miesięcznej za kartę możesz uniknąć jeżeli będziesz dokonywał/-ać nią transakcji na określone kwoty. Jeżeli konto przestanie Ci odpowiadać możesz je zwyczajnie zamknąć.

Jak wybrać i założyć konto młodzieżowe ?

bank-swinka-konto

Wiele banków ma w ofercie konta dla młodzieży ale samodzielne przebrnięcie przez kilkadziesiąt stron z danymi jest trudne i czasochłonne. Ja przedstawię Ci poniżej dobre, moim zdaniem propozycje, które pozwolą uniknąć większości opłat. Aby założyć wybrany rachunek wystarczy że przejdziesz przez mój link polecający na stronę banku i wypełnisz wniosek.
Dokumentem potwierdzającym tożsamość i podanym we wniosku, dla osób niepełnoletnich może być tymczasowy dowód osobisty, paszport albo legitymacja szkolna. Przygotuj również numer PESEL, Twój i rodzica lub opiekuna prawnego. Wypełnij z rodzicem lub opiekunem internetowy wniosek o konto. Pamiętaj że konto dla osoby poniżej 18 roku życia, nie może być otwarte za pomocą potwierdzenia umowy przelewem. Musisz wybrać darmowy przyjazd kuriera z umowami do podpisu. Kurier zadzwoni odpowiednio wcześniej i powiadomi Cię o wizycie. W jego obecności Ty i rodzic lub opiekun prawny podpiszecie umowy z banku.

Karta do konta

Bank ma do 14 dni na wyrobienie i przesłanie do Ciebie karty debetowej do konta. Zwykle karta pojawia się już po około tygodniu. Dostarczana jest bezpłatnie Pocztą Polską, wraz z instrukcją samodzielnej aktywacji. Dzięki karcie zyskasz możliwość płatności bezgotówkowych w punktach usługowo-handlowych, wpłacania gotówki w wpłatomatach oraz wypłacania z bankomatów. Szybko nauczysz się korzystać z karty i kontrolować swoje wydatki.

4.56 avg. rating (91% score) - 119 votes