Jak płacić mniej za leki – Porady
Chyba większość z nas ma świadomość jak drogie mogą być leki. Zarówno dla kilkuosobowej rodziny, przewlekle chorych jak i osób starszych. Stanowią często duży procent niewielkiej renty albo emerytury. Zwłaszcza seniorom zdarza się (nie raz) nie wykupić pełnej dawki leku z powodu ceny. Statystyki mówią o takiej sytuacji u ponad 40% polskich emerytów.
Koncerny farmaceutyczne, choć wydają bardzo dużo na badania, zarabiają tyle, że mogą sobie pozwolić na gigantyczne budżety marketingowe (reklamy w TV, radiu, prasie, Internecie, itd.), nie jednokrotnie zawyżając ceny lekarstw. Przedstawię kilka przydatnych porad, jak płacić mniej za leki. Oszczędności w domowym budżecie mogą dzięki temu być naprawdę duże. Jest co najmniej kilka sposobów na to, aby rachunek w aptece był niższy.
Leki mogą być tańsze
Wyniki badań przeprowadzonych przez GUS są jednoznaczne jak moja opinia. Na leki i opiekę medyczną wydajemy z roku na rok coraz więcej. Nie ma jeszcze wyników badań za 2014 rok, ale w 2013 na leki wydaliśmy ponad 9% więcej niż w 2012 roku. Statystyczny Polak średnio na lekarzy i leki wydał 58 zł miesięcznie i ok. 700 zł rocznie, pomimo tego, że większość z nas korzysta (z teoretycznie darmowej) publicznej służby zdrowia. Emeryci wydają jeszcze więcej, badania TNS mówią o średnio ok. 150zł miesięcznie, dla grupy 60+.
Sposoby na to jak płacić mniej za leki i oszczędzić na wydatkach w aptece:
|
Niski koszt wyprodukowania leku
Ostateczna cena topowego leku, intensywnie reklamowanego przez koncern to składowa wielu czynników. W tym wydatków na min. badania, marketing, sponsoring, koszty funkcjonowania korporacji, itd. Sam koszt wyprodukowania leku jest bardzo niski (zwykle od 0,25% do 5% ostatecznej ceny leku), stąd konkurencyjne ceny zamienników oryginalnych leków.
Wyszukiwarki zamienników leków
Obecnie tańsze odpowiedniki markowych leków możemy wyszukać nawet samodzielnie, na stronach internetowych (leku.pl, olekach.pl, itp). Jednak przed zakupem takiego preparatu polecam zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przykłady – leki i preparaty o identycznym działaniu albo składzie i orientacyjne ceny:*
- Aspiryna (Aspiryn Bayer) = Polopiryna – ceny zależne o wersji i składu.
- Amol 250ml od 22,80zł = Aromatol 250ml od 13,50zł.
- Otrex 600, 600 mg, tabl.30 szt. ok. 30zł w aptece = Aflavic, 600 mg, tabl. 30 szt – ok. 20zł.
* Podałem orientacyjne ceny, które zmienią się w czasie i zależą także od miejsca zakupu.
PS Jakie są Wasze sposoby na to, aby płacić mniej za leki i preparaty OTC (bez recepty)?
Jeśli mamy trochę czasu i zdrowia :), warto poszukać w swojej okolicy apteki, w której ceny są najniższe. Dzięki temu może się okazać, że przy większych zakupach spora część gotówki zostanie w naszym portfelu. Dotyczy to jednak tylko tych leków, które nie podlegają refundacji (lekarstwa refundowane mają jednakowe ceny we wszystkich aptekach), niezależnie od tego, czy są wypisywane na receptę, czy należą do grupy preparatów sprzedawanych bez recepty.
O Aromatolu nie wiedziałam i od dawna stosuję w rodzinie Amol. Rzeczywiście wydaję mi się teraz po przeczytaniu opinii w sieci że to ten sam środek pod inną nazwą.
Porównywałem kiedyś skład obydwu i moim zdaniem jest praktycznie taki sam, tylko nazwy składników są lekko zmienione.