Karty zbliżeniowe na dobre zagościły w naszych portfelach i ofercie banków. Większość z nas wie już czym są płatności zbliżeniowe, jednak ciągle pojawiają się nowe pytania dotyczące tej funkcjonalności. Przyjrzyjmy się zatem jak i gdzie można płacić kartą zbliżeniową na podstawie kart wydawanych obecnie przez banki. „Zbliżeniowość” posiadają już prawie wszystkie karty debetowe wydawane przez banki w Polsce. Technologia zbliżeniowa znacznie przyspieszyła i uprościła proces dokonywania transakcji. Aby wykonać płatność wystarczy, że zbliżymy kartę do czytnika w oznaczonym miejscu. Nie musimy, więc powierzać sprzedawcy lub obsłudze swojej karty przy dokonywaniu opłaty.

Płatności kartą zbliżeniową

Systematycznie rośnie liczba punktów gdzie możemy płacić kartami zbliżeniowymi. Odpowiednie czytniki wprowadzają kolejne sieci stacji benzynowych, marketów, kin a nawet księgarni.

  • Po podejściu do kasy informujemy sprzedawcę, iż chcemy zrobić transakcję zbliżeniową.
  • Należy pamiętać o tym, iż kartę przykładamy do czytnika w momencie, gdy pojawi się na nim nasza kwota do zapłaty, na około 5cm.
  • Czekamy aż rozlegnie się dźwięk i zaświecą się zielone diody oznaczające, że płatność została przyjęta do realizacji.
  • Jeżeli kwota płatności nie przekroczyła 50 zł nie musimy wprowadzać kodu PIN, ani też podpisywać wydruku z terminala.

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

Z jednej strony nie musimy już wypuszczać karty z ręki i wstukiwać kodu PIN przy niskich kwotach transakcji. Z drugiej strony oczywiście warto pamiętać o zachowaniu podstawowych środków bezpieczeństwa podczas korzystania z karty. Czyli między innymi nie udostępniać jej osobą postronnym i nosić przy sobie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, płatności na wyższe kwoty wymagają wpisania kodu PIN lub naszego podpisu jako potwierdzenia transakcji.Jak płacić kartą zbliżeniową
Warto także prewencyjnie ustawić odpowiednie dzienne limity płatności na koncie. Zarówno dla maksymalnych dziennych wypłat gotówki z bankomatów jak i kwot płatności kartą.

Niektóre banki zdecydowały się podnieść dodatkowo poziom bezpieczeństwa wyłączając realizację transakcji zbliżeniowych w trybie offline. Uniemożliwiając tym samym powstanie nie uprawnionego salda debetowego na rachunku. Bank w tym przypadku weryfikuje (online) czy klient posiada środki na koncie i dopiero zatwierdza transakcje. Chodzi oczywiście o karty debetowe standardowo wydawane do kont osobistych.
Obecnie większość terminali płatniczych posiada zabezpieczenia, powodujące, iż nawet przy kilkukrotnym zbliżeniu karty do czytnika kwota zostanie pobrana tylko raz.

Dodatkowe rozwiązania stosowane przez banki

Cześć banków nadal wydaje karty posiadające zarówno chip jak i pasek magnetyczny, np. VISA wydawana do rachunku osobistego oraz konta firmowego w ING Banku Śląskim i Meritum Banku, MasterCard od T-Mobile Usługi Bankowe. Większość umożliwia także wyłączenie technologii zbliżeniowej na karcie, jeżeli nie będziemy używać tej funkcji. Wymagając tym samym jednocześnie każdorazowego wpisywania kodu PIN. Technologia zbliżeniowa w organizacji Visa nosi nazwę payWave zaś w MasterCard – PayPass.

4.93 avg. rating (98% score) - 85 votes