Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?
Wydatki na energię elektryczną potrafią nie miło zaskoczyć. Tymczasem zmiana nawyków i zastosowanie poniższych porad może zmniejszyć zużycie prądu nawet o połowę.
Oszczędzając energię elektryczną w domu zyskujemy nie tylko pieniądze, ale także pomagamy środowisku naturalnemu. Opisane poniżej czynności są bardzo prostymi i łatwymi w realizacji metodami na obniżenie rachunków na prąd. Nikt nie lubi wydawać niepotrzebnie pieniędzy, więc polecam stosować się do poniższych zaleceń, przez co najmniej 2 – 3 miesiące. W ten sposób łatwo wyrobić sobie i domownikom odpowiednie nawyki. Efekty dość szybko zauważysz po niższych opłatach za prąd.
Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu?
Przedstawiam w punktach bardzo proste w realizacji metody oszczędzania energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, które pomogą Ci obniżyć rachunki za prąd:
- Gotując w czajniku elektrycznym albo potrawy w garnku pamiętaj o stosowaniu jak najmniejszej, dopuszczalnej ilości wody.
- Do gotowania użyj wody zagotowanej w czajniku elektrycznym. W ten sposób zaoszczędzisz nawet do 50% prądu w kuchni elektrycznej.
- Pamiętaj o zastosowaniu przykrywki, która nie tylko zmniejszy zużycie prądu o kilkanaście procent, ale także przyspieszy gotowanie, oszczędzając czas.
- Wykorzystuj „ciepło resztkowe” wyłączając kuchenkę na kilka minut przed końcem gotowania, zgromadzona energia cieplna będzie nadal oddziaływać na gotowany produkt.
- Dobierz garnek tak, aby jego średnica była większa o ok. 2 cm od średnicy płyty grzejnej. Unikniesz strat ciepła.
- Piekąc otwieraj drzwi grzejnika na jak najkrótszy czas.
- Jeżeli potrawa nie wymaga rozgrzewania piekarnika przed umieszczeniem w środku nie rób tego.
- Wyłączając piekarnik elektryczny na kilka minut przed planowanym końcem pieczenia, wykorzystasz temperaturę utrzymywaną w środku bez pobierania prądu.
- Z czajnika elektrycznego regularnie usuwaj kamień. Sprawdzona metoda to np. woda z octem albo szczoteczka (przy delikatnym szorowaniu nie uszkodzisz elementów grzejnych).
- Gotuj wodę w czajniku przy zamkniętym wieczku, inaczej tracisz nawet 30% energii.
- Optymalna temperatura w lodówce to ok. 5 do 7 st. C, zaś w zamrażarce ok. –18 st. C. Nie ma, więc potrzeby ustawiania temperatury na niższe.
- Lodówkę postaraj się ustawić tak, aby stała z dala o wszelkich źródeł ciepła (kuchenka, grzejnik) i od promieni słonecznych.
- Zakurzone spirale z tyłu lodówki mogą podnieść zużycie prądu o ok. 30%. Czyść je regularnie z kurzu.
- Nie wstawiaj do lodówki ciepłych potraw, pozwól im najpierw ostygnąć w naturalny sposób.
- Rozmrażając produkty z zamrażarki w lodówce oszczędzasz energię, ponieważ pochłaniają one ciepło z wnętrza lodówki.
- Piorąc stosuj pranie wstępne tylko, jeżeli jest to konieczne.
- Postaraj się w pełni wykorzystywać maksymalną, dopuszczalną przez producenta pojemność bębna pralki.
- Wybierając energooszczędny model pralki przy zakupie możesz zejść ze zużyciem energii elektrycznej poniżej 2 kWh na jedno pranie.
- Wyłączaj urządzenia elektryczne całkowicie z trybu czuwania. Możesz zastosować w tym celu listwę zasilającą z wyłącznikiem.
- Jasne ściany i meble obijają więcej światła, więc moc żarówek energooszczędnych może być o wiele niższa.
PS Jakie są Wasze sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w domu? Możecie podzielić się nimi z czytelnikami bloga w komentarzach.
U mnie pranie to zmora, ale mam dwie taryfy i zawsze piorę w tej tańszej, a przynajmniej staram się
Ja osobiście korzystam z oferty firmy Axpo jako dostawcy energii elektrycznej i powiem wam, że jest BOMBA. Bardzo sceptycznie pochodzilem do takich „nowinek”, ale rzeczywiscie – od pierwszego miesiaca rachunki za prad sa nizsze niz u poprzedniego dystrybutora. Na prawde polecam to jako prosty i skuteczny sposob na stale oszczednosci.
Takie proste rzeczy, a na prawdę mogą pomóc. To nie chodzi o to, żeby być na topie, tylko żeby oszcędzać budżet domowy. Bo pieniędzy zawsze jest mało i człowiek z natury lubi je mieć. Więc po co je wydawać na niepotrzebne rzeczy?
Uważam, że oszczędzanie energii w domu to bardzo ważna sprawa. Dzięki temu możemy oszczędzić mnóstwo pieniędzy.
mozna tez miec dobrego dostawce pradu, u mnie w domu jest polski prad i rachunki zmalaly, tym bardziej ze place na podstawie rozliczen a nie prognoz
U mnie także rachunki są tylko na podstawie wskazań licznika.
dokłanie smart rowniez zmienilam i polecam
Bardzo jestem ciekawy na zmianę dostawcy prądu, bo jednak chcę zacząć oszczędzać.
Proponuję sprawdzić na lepszej ofercie i innych portalach, bo łatwo zobaczyć który dostawca ma najkorzystniejsze stawki.
Wpis dotyczy przede wszystkim zmiany naszych nawyków, które dają zwykle wyższe oszczędności niż sama zmiana dostawcy.
Nie wykluczam podjęcia tematu zmiany dostawcy energii w jednym z kolejnych wpisów na blogu.
ja zmieniłam sprzedawcę prądu na novum. Polecam wszystkim, którzy chcą trochę zaoszczędzić. To jest naprawdę do opcja.
Mój sposób to używanie na płycie grzejnej naczyń o płaskich dnach. Straty ciepła są o wiele mniejsze niż w przypadku gdy pomiędzy garnkiem a płytą jest powietrze.