Jak obniżyć rachunki za prąd – 10 porad
Niedawno zaskoczyła mnie wysokość opłat za energię, które ponoszą moi znajomi. Dziś postanowiłem zająć się tą kwestią ponownie na blogu. Stworzyć wpis pozwalający Tobie i pozostałym czytelnikom obniżyć rachunki za prąd. Nie zamierzam dublować porad z mojego poprzedniego artykułu Jak oszczędzać energię elektryczną w domu? Lecz dodać nowe metody, które sprawią, że w Twoim portfelu zostanie więcej środków po opłaceniu rachunków od dostawcy prądu.
Zużywamy coraz więcej prądu
Nowoczesne urządzenia są obecnie zazwyczaj oszczędniejsze o swoich starszych odpowiedników. Jednak rachunki za prąd są z roku na rok coraz wyższe. Jak to możliwe? Otóż mamy w domach coraz więcej urządzeń elektrycznych. Do tego cześć z nic wcale nie zużywa mniej prądu, lecz o wiele więcej niż ich starsze wersje. Spójrzmy na nowoczesne, wydajne komputery stacjonarne z kartami graficznymi do najnowszych gier, których pobór mocy może wynosić nawet ponad 180 W dla samej karty (nie wliczając procesora i pozostałych podzespołów). Telewizor 55 calowy Sony LED zużywa nawet 119 W mocy, podczas gdy jego stary kineskopowy odpowiednik o przekątnej 21 cali około połowę tego.
Według ostatnich badań na jedno polskie gospodarstwo domowe przypada średnio 19 urządzeń elektrycznych. Ich liczba nadal rośnie i dochodzą kolejne sprzęty elektroniczne, których nawet nie znali nasi rodzice. Aby uzmysłowić sobie te liczby przytoczmy, że są to min. telewizory, sprzęt audio, dekodery, konsole, lampy oraz żyrandole i inne żarówki oświetleniowe, diody LED, laptopy, telefony, czajniki elektryczne, mikrofalówki, opiekacze, kuchnie elektryczne, zmywarki, ekspresy do kawy, lodówki, klimatyzatory, wentylatory, nawilżacze i odświeżacze powietrza, itd. |
Szukanie oszczędności oraz „zjadaczy” energii
Urządzenia elektroniczne wyposażone w pilota albo zegar, takie jak telewizory, konsole do gier czy sprzęt audio potrafią zużywać nawet kilkadziesiąt procent swojego „roboczego” zapotrzebowania na energię. Dzieje się tak w trybie Stand-by, w którym wydaje się wielu z nas, że urządzenie jest wyłączone. Tymczasem mamy do czynienia z pożeraczami prądu, który w danym czasie nie jest nam realnie potrzebny.
Często zdarza Ci się też pozostawić włączony komputer albo laptop? Urządzenia te mogą przejść w tryb uśpienia. Choć włączy się wygaszasz ekranu, albo monitor zrobi się czarny, urządzenie będzie dalej pracować, pobierając energię elektryczną.
Większość z nas nie zdaje sobie sprawy jak duże mogą być oszczędności na energii elektrycznej w skali kilku lat. Z niedużych kwot, które zaoszczędzisz miesięcznie, w perspektywie kilku lat mogą się zebrać kwoty idące w tysiące złotych. Przykładowo zaoszczędzone przez Ciebie 50zł miesięcznie da w skali roku 500zł. Zastanów się, na co przeznaczysz te środki, zamiast opłacać nimi prąd. Zależnie od wysokości Twoich rachunków oraz poczynionych zmian wysokość zaoszczędzonych kwot może być niższa albo odpowiednio wyższa.
Porady obniżające zużycie prądu
Poniższe porady pomogą Ci poczuć realne oszczędności w portfelu:
- Nie używaj wentylatora stawiając go przy otwartym oknie, nawiewa wtedy ciepłe powietrze z zewnątrz do mieszkania. Ustaw go wewnątrz w cieniu.
- Dobowy koszt działania klimatyzatora w pomieszczeniu waha się w przedziale ok. 5 do 10zł. Zamiast tego urządzenia możesz podczas upalnych dni przewietrzyć mieszkanie rano, gdy jest najchłodniej. Zaś w ciągu dnia zasłonić okna tak, aby słońce nie nagrzewało go wewnątrz.
- Jeżeli wysokie opłaty za prąd nie wynikają z nieumiejętnego użytkowania urządzeń elektrycznych, lecz z cen energii, warto pomyśleć o zmianie sprzedawcy prądu.
- Zainwestuj w miernik poboru energii elektrycznej, czyli watomierz (koszt ok. 30-40zł). Pozwoli Ci wyszukać urządzenia, której zużywają najwięcej prądu i zoptymalizować ich działanie.
- Kupując nowe urządzenia zwracaj uwagę na wysokość poboru energii elektrycznej oraz klasę efektywności energetycznej.
- Nie przepłacaj, jeżeli różnica w klasie efektywności energetycznej jest zbyt duża. Przykładowo różnica w cenie lodówki o klasie energetycznej A+++ w stosunku do klasy A może być tak duża, że koszt zakupu nie zwróci się przez okres użytkowania urządzania (sprzęty elektroniczne są celowo coraz mniej trwałe).
- Gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
- Urządzenia pobierające prąd podczas czuwania w trybie stand-by podłącz poprzez listwę zasilającą. Wyłączaj je na noc oraz podczas dłuższej nieobecności w domu (praca, urlop, wyjazd). Nie tylko zmniejszysz pobór prądu, ale także ustrzeżesz się uszkodzeń na skutek przepięć w sieci, zwarć albo uderzenia pioruna.
- Wymiana żarówek na energooszczędne świetlówki albo diody LED, pozwoli Ci wyraźnie zmniejszyć pobór prądu źródeł światła w domu.
- Gotując wodę w czajniku elektrycznym nalej tylko taką ilość wody, jak jest Ci potrzebna. Stosując czajnik z płytą grzejną zamiast tradycyjnej grzałki możesz zagotować szybko nawet stosunkowo małą ilość wody, oszczędzając nie tylko energię elektryczną, ale także czas.
A do tego nie wkładaj ciepłych rzeczy do lodówki, pozbywaj się regularnie zalodzenia i nie trzymaj jej długo otwartej – bo więcej zapłacisz 🙂 taka jeszcze babcina porada, ale prawdziwa…
To prawda, dzięki za uzupełnienie 🙂