Bankowość elektroniczna dość szybko zdobyła popularność i dziś korzystamy z niej, na co dzień. Warto jednak mieć świadomość nowych zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Z tego wpisu dowiesz się jak bezpiecznie wykonywać przelewy internetowe w bankach. Poznasz sposoby na zabezpieczenie nie tylko transakcji wykonywanych online, ale także urządzenia, z którego korzystasz.
Rozpoznasz brak certyfikatu elektronicznego na sfałszowanej witrynie internetowej. Unikniesz wykonania przelewu bankowego na konto przestępców z rachunku osobistego lub firmowego. Poinformuj o tym wpisie swoją księgową, szefa lub informatyka w firmie; być może unikniesz dość dużych strat finansowych, gdyż pieniędzy zwykle nie udaje się odzyskać. Informacja dotyczy zarówno rachunku osobistego jak też konta wspólnego.
Zasady bezpiecznego wykonywania przelewów
- Przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego Twojego banku sprawdź czy w pasku adresu widnieje symbol zamkniętej kłódki. Część fałszywych stron udaje się wyeliminować już tą prostą metodą, bądź sprawdzeniem przez kogo został wydany certyfikat SLL. Informacje o dostawcy certyfikatu uzyskasz zwykle po kliknięciu na symbol kłódki.
- Jeżeli potwierdzasz przelew za pomocą hasła SMS, porównaj numer rachunku wyświetlony w telefonie z tym z faktury lub innego źródła służącego jako wzorcowy dla tej transakcji. Przestępcy mogą zainfekować Twój komputer złośliwym oprogramowaniem, które podmienia numer konta do przelewu (Tobie pokazując prawidłowy), ale nie są w stanie zwykle zainfekować jednocześnie w krótkim czasie telefonu.
- Warto wybrać bank, który stosuje „właśnie” potwierdzenia SMS-owe transakcji. W przypadku tradycyjnych Tokenów, nie masz możliwości podejrzenia rzeczywistego numeru konta, na które wykonywany jest przelew (gdy Twój komputer zostanie zainfekowany).
- Nie instaluj w telefonie aplikacji pochodzących z nie zaufanych źródeł, certyfikatów bezpieczeństwa, itp. Smartfon nie jest zabawką dla dziecka, jeżeli używasz go do operacji finansowych.
- Numer konta, który dostaniesz razem z hasłem SMS z banku, porównaj także z widniejącym na fakturze lub innym dokumencie na podstawie, którego robisz przelew.
- Ciekawą metodą jest używanie do potwierdzania przelewów starego (jak najprostszego) modelu telefonu, który nie jest jeszcze „smartfonem”. Przestępcą w większości przypadków nie uda się zarazić „przestarzałego” modelu złośliwym kodem.
- Część firm stosuje proste i tanie modele komputerów, które służą wyłącznie do wykonywania transakcji bankowych. Instalują na takim PC-ie np. system Linux z przeglądarką. Dedykowany tani komputer nie powinien być na co dzień wykorzystywany do gier, przeglądania Internetu, czy też odwiedzania portali społecznościowych. Ma służyć wyłącznie księgowej lub kompetentnej osobie do wykonywania przelewów. Bez możliwości instalowania dodatkowego oprogramowania, czyli z konta Użytkownika zamiast Administratora.
- Jeśli masz komputer z czytnikiem CD/DVD możesz użyć systemu operacyjnego uruchamianego z płyty (tzw. Live CD) do przelewów. Nagranego na zamkniętej płycie, czystego systemu nie uda się zainfekować.
- Jeżeli robisz przelewy na komputerze (laptopie, notebooku, stacjonarnym) wykorzystywanym, na co dzień zadbaj o oprogramowanie antywirusowe. Program typu antywirus, antymalware i firewall. Zaktualizuj bazy sygnatur wirusów programu do najnowszych wersji. Nie wykorzystuj tej maszyny do przeglądania stron o tematyce podwyższonego ryzyka (stron erotycznych, zakładów bukmacherskich, leków na potencję, itp.) Nie wyeliminujesz w ten sposób całkowicie zagrożenia, ale przeprowadzając regularne i pełne skanowania usuniesz większość złośliwego kodu z komputera.
|
Zdrowy rozsądek
Oczywiście wymienione powyżej metody nie są jedynymi i nie gwarantują 100% bezpieczeństwa. Nie mniej jednak stosowanie się do tych zaleceń bardzo wyraźnie zmniejszy szanse że stracisz pieniądze na skutek wykonania przelewu na podmieniony przez złośliwe oprogramowanie numer konta bankowego. Furtką do wykorzystania „po fakcie”, mogą być sesje Elixir w bankach (księgowanie przelewów zewnętrznych, zwykle 3 razy dziennie). Czyli gdy zorientujesz się, że wykonałeś błędny przelew masz szansę go anulować zanim zostanie zaksięgowany. Jednak gdy przelew już dotrze na konto „słupa”, podstawionego przez przestępców zwykle jest za późno. Pieniądze natychmiast są przelewane dalej albo wypłacane z bankomatu.
4.90 avg. rating (97% score) - 41 votes
Dlaczego zaliczasz strony zakładów bukmacherskich do tematyki podwyższonego ryzyka? Uwierzyłeś tuskowcom, że to strony „nielegalnych” firm? Inaczej sobie tego nie mogę wytłumaczyć…
Ponieważ to strony gdzie często udostępniamy część swoich danych osobowych wykonując transakcje. Może nie precyzyjnie się wyraziłem, ale dobry antywirus i zabezpieczenie komputera jest w tym wypadku także wskazane 😉
interbookie.pl/tutoriale/zaklady-przez-internet/bezpieczenstwo-gry-u-bukmacherow-internetowych
Jakiś czas temu czytałam o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji są gwarantem sukcesu 🙂 Ktoś ma jakieś doświadczenia związane w tym temacie?