Od czasu przemian ustrojowych z 1989 r. w Polsce upadłość ogłosiło 139 banków. W tym tylko 6 banków komercyjnych i aż 133 banki spółdzielcze. Szczyt upadłości przypadł na lata 90-te. W samym 1995 roku upadło ich ponad sześćdziesiąt. Zatem jaki obecnie poziom bezpieczeństwa zapewnia nam Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), gdy upada bank? Ostatni kryzys finansowy mamy już za sobą, jednak zawirowania i bankructwa instytucji finansowych będą mieć miejsce zawsze. Warto wiedzieć, co w takiej sytuacji dzieje się z naszymi pieniędzmi. Sprawdź, więc jak chronione są Twoje oszczędności.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

pusty portfel finanse
flickr.com

Jak wspominałem w latach dziewięćdziesiątych w Polsce miały miejsce masowe bankructwa banków i kas pożyczkowych. Odpowiedzią na falę strat finansowych klientów było powołanie w 1995 roku Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucji, która ma za zadanie wypłacać pieniądze, które przepadają wraz z upadającymi instytucjami finansowymi. Początkowo gwarancje BFG obejmowały kwotę o wartości 1000 Europejskich Jednostek Walutowych (ECU). Przykładowo dla Polski było to, więc 1000 złotych. Następnie wprowadzono procentową wartość depozytu. Poszkodowani klienci banku mogli otrzymać do 90% kwoty ulokowanej na kontach i lokatach.

Jednocześnie podnoszono gwarancję kwotową, która w 2001 roku osiągnęła 11 tys. jednostek ECU. Następnie do rozliczeń wprowadzono wspólną europejską walutę i systematycznie podnoszono kwotę gwarantowaną. Obecnie wynosi ona równowartość 100 tys. euro. Do tej wysokości otrzymasz zwrot 100% środków ulokowanych w banku. Czyli w krajowej walucie, zależnie od aktualnego kursu jest to ok. 400 tys. złotych.

Banki chronione przez BFG

pozyczka-darmowaNa pewno zastanawiasz się teraz, które banki działające w naszym kraju posiadają gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Otóż są to wszystkie banki na rynku mające siedziby w Polsce. Dla tych instytucji finansowych warunkiem uzyskania licencji bankowej jest uczestnictwo w programie gwarancyjnym, jaki prowadzi BFG. Są zobligowane do odprowadzania, co rocznych składek do funduszu. Od 2013 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni również depozyty klientów ulokowane w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-ach).

Obecnie takich gwarancji nie posiadają zagraniczne instytucje finansowe, InBank oraz Societe Generale. W pierwszym przypadku gwarantem depozytów może być rząd Litwy, zaś w drugim rząd Francji. Więc klienci mogą liczyć na pewien zakres ochrony ulokowanych w banku środków w każdym wymienionym przypadku. Na szczęście gdy postanowiłem założyć konto w ing sprawdziłem, że ten bank posiada gwarancje.

Jeśli Twoje oszczędności przekraczają równowartość 100 tys. euro warto umieścić je, w co najmniej dwóch bankach. Tak, aby w przypadku upadłości odzyskać 100% ulokowanej w banku kwoty. Jeśli w banku, który upadł masz ulokowane środki przewyższające równowartość 100 tys. euro, sprawa nie jest całkowicie beznadziejna. Część nadwyżki być może uda się odzyskać z masy upadłościowej. Lecz tylko pod warunkiem, że wystarczy na to środków, pochodzących ze sprzedanego majątku instytucji finansowej.

Jak szybko odzyskasz pieniądze?

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu
Fot: pixabay.com

Jeżeli dojdzie do najgorszego, czyli bankructwa, BFG powinien rozpocząć wypłaty w dniu ogłoszenia przez Komisję Nadzoru Finansowego zawieszenia działalności przez dany bank. W praktyce ma na to do 20 dni roboczych. Z możliwością przedłużenia tego terminu o kolejnych 10 dni za zgodą KNF.

Gwarancje obejmują środki zdeponowane na:

  • kontach osobistych
  • rachunkach oszczędnościowych
  • lokatach bankowych

Środki nie podlegające gwarancji BFG

Warto wiedzieć, które produkty finansowe nie podlegają gwarancji zwrotu. W przypadku produktów hybrydowych, takich jak lokata z funduszem, mamy do czynienia z produktem oszczędnościowo-inwestycyjnym. Jeśli dojdzie do bankructwa banku to Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci tylko część lokacyjną. Podobnie produkty oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe nie podlegają gwarancją ze strony BFG.

4.76 avg. rating (95% score) - 21 votes