Zbliża się termin złożenia oświadczenia FATCA dla klientów banków i SKOK-ów, którzy jeszcze tego nie zrobili. Oświadczasz, że nie jesteś rezydentem podatkowym w USA. Jeżeli nie zdążysz do 1 grudnia 2016 roku to bank może zablokować Twoje konto.

Nagle stracisz dostęp do pieniędzy, możliwość wykonywania przelewów i posługiwania się kartą. Sytuacja może być dość nieprzyjemna, jeżeli akurat zechcesz zapłacić za zakupy albo pobrać gotówkę z bankomatu. Konieczna będzie wizyta w oddziale albo załatwienie sprawy przez infolinię lub Internet. Do tego dochodzi ok. 3 dniowy czas oczekiwania na odblokowanie konta. Podpowiadam jak złożyć oświadczenie FATCA wcześniej i uniknąć kłopotów.

Regulacja FATCA

podatek fatca oświadczenie usa
pixabay.com

Skrót FATCA (ang. Foreign Account Tax Compliance Act) oznacza regulację amerykańską o ujawnianiu rachunków zagranicznych do celów podatkowych. W praktyce celem tego przepisu jest ograniczenie unikania opodatkowania pieniędzy, które podlegają obowiązku podatkowemu w Stanach Zjednoczonych. Stosowna umowa pomiędzy USA i Polską została zawarta już w październiku 2014 roku. Zaś 9 paźdz. 2015 r. Polski sejm przyjął ustawę na mocy której pomiędzy Rządem Stanów Zjednoczonych i Rządem Rzeczypospolitej Polskiej umowa FATCA zaczęła być egzekwowana w naszym kraju.

Kto ma obowiązek złożenia deklaracji FATCA?

Instytucje finansowe informowały swoich klientów o konieczności złożenia odpowiedniego oświadczenia. Część informacji przychodziła drogą tradycyjną a inne jako wiadomość elektroniczna, np. w czasie logowania na konto. Złożenie fałszywego oświadczenia wiąże się z odpowiedzialnością karną. Jeżeli zmieni się Twój status podatkowy masz obowiązek zaktualizować dane.

Ustawa o FATCA ma dość szerokie działanie i objęła klientów:

  • banków
  • SKOK-ów
  • domów maklerskich
  • funduszy inwestycyjnych
  • towarzystw ubezpieczeniowych

Aby sprawdzić czy jesteś zobowiązany do złożenia oświadczenia FATCA polecam zapoznać się regulacjami. Otóż istnieją trzy grupy klientów, które różnią się datą zawarcia umowy.

Umowy zawarte:

  1. do 30 czerwca 2014 r. – instytucje finansowe samodzielnie weryfikują status podatkowy klienta. Mogą oczywiście w przypadku wątpliwości wystąpić o złożenie dokumentów albo oświadczenia pomagającego ustalić status podatkowy.
  2. między 1 lipca 2014 r. a 30 listopada 2015 r. – na kliencie ciąży całkowity obowiązek złożenia oświadczenia FATCA. Instytucja finansowa ma prawo zweryfikować oświadczenie i zażądać dodatkowych dokumentów. Jednak ma to miejsce rzadko.
  3. od grudnia 2015 r. – banki i inne instytucje finansowe mają obowiązek wymagać oświadczenia FATCA od klienta w momencie zawierania umowy.

Nawet, jeżeli teoretycznie nie masz obowiązku składania deklaracji warto sprawdzić czy ta sprawa jest uregulowana. Utrata dostępu do własnych pieniędzy na koncie bankowym to nic przyjemnego. Warto, więc samodzielnie sprawdzić swój zadeklarowany status podatkowy względem obowiązku podatkowego w USA. Przykładowo po zalogowaniu do konta, na infolinii albo w placówce terenowej.

Brak złożonego oświadczenia – co mi grozi?

podatki gotówka
freeimages.com

Zgodnie z wymaganiami ustawodawcy w przypadku braku złożenia oświadczenia np. Twój bank będzie zobowiązany do zablokowania rachunku. Konto zostanie odblokowane dopiero w terminie 3 dni roboczych od otrzymania przez bank oświadczenia. Instytucje finansowe będą przestrzegać tego obowiązku, gdyż kara, jaka im grozi to nawet 4 mln złotych.

Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku bank może przekazać Twoje dane osobowe i informacje o stanie rachunku do organów podatkowych w Stanach Zjednoczonych. W celu zweryfikowania czy nie unikasz płacenia podatku w USA. Nie ma tutaj znaczenia to, że mogłeś nie przebywać nigdy w Stanach Zjednoczonych i nie zarobiłeś tam żadnych pieniędzy.

Jak złożyć oświadczenie FATCA?

Metoda złożenia deklaracji jest różna w zależności od danej instytucji. Część banków pozwala zrobić to drogą elektroniczną, inne wymagają kontaktu telefonicznego albo wersji pisemnej, ewentualnie nawet wizyty w oddziale. Polecam sprawdzić szczegóły w Internecie jak sytuacja wygląda w przypadku instytucji finansowej, w której masz konto. W wielu przypadkach wystarczy zalogować się do systemu internetowego i tam odnaleźć zakładkę z oświadczeniami, po czym wypełnić i zatwierdzić wniosek elektroniczny.

4.83 avg. rating (96% score) - 18 votes