Czy Twoja firma przyprawia Cię o ból głowy? Nie jesteś jedyny! Wyniki badań potwierdzają, że znakomita większość przedsiębiorców ma problem z kontrahentami, którzy nie płacą faktur w terminie. Jest wiele rodzajów faktoringu, w jakiej sytuacji w firmie sprawdzi się faktoring niepełny? Oto historia Pana Dariusza.

Czy faktoring niepełny ułatwia spokojny sen?

niepełny faktoring dla przediębiorcyPan Dariusz przez większość życia zajmował się handlem. Dzięki jego drygowi do sprzedaży udało mu się założyć firmę produkującą plastikowe opakowania, wykonywane w technice termoformowania. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, opakowania z przedsiębiorstwa Pana Dariusza szybko stały się popularne w branży kosmetycznej. Ich trwałość oraz elegancja pozwalały firmom zwiększać sprzedaż produktów oraz poprawiać wizerunek. W końcu do Pana Dariusza z propozycją współpracy napisała znana na rynku europejskim międzynarodowa korporacja. Jednak nie była to łatwa decyzja – realizacja projektu wymagała od firmy Pana Dariusza dużych inwestycji w sprzęt oraz zatrudnienia większej liczby pracowników. Ponadto nowy kontrahent wymagał 90 dniowych terminów płatności. Na szczęście miał bardzo dobre opinie na rynku. Pan Dariusz sprawdził go poprzez firmę faktoringową, z którą postanowił współpracować. Skąd taka decyzja? Pan Dariusz wiedział, że bez faktoringu niepełnego nie podźwignie nowych dostaw. Również inni partnerzy biznesowi Pana Dariusza byli sprawdzeni, dlatego firma faktoringowa szybko oceniła faktorowalność transakcji i udzieliła finansowania. Dlatego, choć rozwijanie firmy i nowe kontrakty to duży stres, Pan Dariusz może spać spokojnie. Wszystkie faktury, które wystawia swoim odbiorcom, przekazuje do firmy faktoringowej i nie musi już czekać na płatność. Pieniądze otrzymuje w ciągu 24 godzin.

Co martwi przedsiębiorców?

Głównymi czynnikami, które martwią przedsiębiorców są:

  • niepewność związana z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi,
  • zbyt duże obciążenia podatkowe,
  • wysokie koszty pracy,
  • niejasność przepisów prawno-handlowych związanych z prowadzoną działalnością,
  • trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników.

Dużym zagrożeniem dla dobrej prosperity przedsiębiorstwa są również opóźnione płatności kontrahentów, które mogę prowadzić do zatorów płatniczych. Na rosnący problem nieterminowości kontrahentów zwraca uwagę 38% zapytanych. Niestety z pozoru błaha kwestia kilku nieopłaconych na czas faktur może firmę słono kosztować. Dlatego warto rozważyć finansowanie zewnętrzne, które pozwala uniknąć sytuacji, mogących zaważyć na losach firmy.

Komu się wiedzie w biznesie?

hossa
pexels.com

Zdecydowana większość przedsiębiorców nie może narzekać na pogorszenie kondycji ekonomicznej swoich firm w ostatnim półroczu, przy czym według badania Bibby MSP Index 18% z nich wskazuje na jej poprawę. Sytuacja wygląda optymistycznie szczególnie w branży budowlanej, w której polepszenia swojej sytuacji spodziewa się ponad jedna czwarta firm. Umiarkowany optymizm przedsiębiorców widać na płaszczyznach poziomu zatrudnienia, sprzedaży, wydatków na inwestycje. Wedle badań Bibby MSP Index niepewność właścicieli firm wiąże się natomiast z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi oraz stosunkowo wysokim współczynnikiem faktur niepłaconych przez kontrahentów w terminie.

Jednak prognozy rzucają na dotychczasowe zadowolenie cień niepewności. Szczególnie martwi się branża transportowa, w której stagnację prognozuje 60% zapytanych przedsiębiorców. Podobne nastroje mają handel i produkcja (kolejno 59% i 58% uważa, kondycja ekonomiczna ich firm się nie zmieni).

Faktoring – receptą na zmartwienia firm

Faktoring jest usługą pozabankowego finansowania przedsiębiorstwa, umożliwiającą zachowanie płynności finansowej, nawet jeśli na fakturach widnieją długie terminy, a kontrahenci opłacają faktury z opóźnieniem. To również usprawnienie administracyjne, zwalniające przedsiębiorcę z obowiązku monitorowania płatności. Jedną z największych zalet faktoringu jest możliwość zainwestowania środków (które przedsiębiorca otrzymuje od razu po wykonaniu usługi) w rozwój firmy, co zwiększa jej konkurencyjność na rynku. Aby zostać faktorantem, czyli rozpocząć współpracę z firmą faktoringową, konieczny jest rozproszony portfel odbiorców B2B, prowadzenie powtarzalnej sprzedaży produktów oraz brak zakazu cesji w umowie z kontrahentem.

Artykuł powstał we współpracy z bibbyfinancialservices.pl.

4.70 avg. rating (94% score) - 10 votes