Działania determinujące sukces w biznesie
Wielu ludzi widzi w prowadzeniu firmy szansę na szybki sukces i bogactwo. Twierdzą, że osoby, które mają własną działalność są szczęśliwsze i prowadzą wspaniałe życie. Wielu trenerów motywacyjnych wmawia ludziom, że do osiągnięcia sukcesu wystarczy pasja. Twierdzą, że trzeba robić to, co się lubi a efekty przyjdą same. Otóż, nie! To określone działania determinują sukces w biznesie.
Wykluczam tutaj ludzi, którzy przejęli biznes po rodzicach albo otrzymali od nich kapitał na start. Potem chwaląc się, że osiągnęli wszystko „sami” ciężką pracą. Problem dotyczy również części kobiet, którym mężowie niejednokrotnie „finansują” prowadzenie firmy. Realia są niestety prozaiczne i warto o nich wiedzieć, zanim postanowisz przejść na swoje. Choćby, dlatego, aby przygotować się na przeszkody, które napotkasz i skutecznie je pokonać. Dowiedzieć się, jaki czynniki muszą działać sprawnie, aby biznes mógł funkcjonować i rozwijać się w odpowiednim kierunku.
Pasja to za małoWiele osób twierdzi, że do osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu biznesu wystarczy pasja. Robienie tego, co sprawia przyjemność i zrobienie z tego biznesu. Niestety to o wiele za mało. Ludzi z pasją tylko w naszym kraju są miliony. Pomimo tego zarabiają na swoimi hobby naprawdę nieliczni. Pasja bardzo pomaga, ale to stanowczo za mało. Aby skutecznie sprzedawać musisz mieć produkt, albo usługę, za którą ktoś zechce zapłacić. Oferując dany towar pokonać konkurencję ceną albo jakością wyrobu. Tutaj potrzebne jest zgranie kwestii finansowych i ograniczenie kosztów z zarządzaniem ludźmi, czasem oraz właściwy marketing. |
Pieniądze umożliwiają działanie
Zysk rozliczany na podstawie różnicy pomiędzy przychodami a wszystkimi kosztami ich uzyskania jest bardzo ważny. Jednak nie mniej istotna jest posiadane przez Twoją firmę gotówka. Umożliwiająca zakupy albo regulowanie bieżących płatności. Nie zawsze masz możliwość opóźnienia ich w czasie. Często musisz zapłacić natychmiast. Dlatego mówi się, że gotówka jest tlenem, który umożliwia bieżące funkcjonowanie. Wliczając w to np. dostawców oraz płatności dla pracowników.
Bieżąca kontrola przepływów
Od samego początku musisz wyrobić w sobie nawyk kontrolowania przepływów pieniężnych. Najlepiej na bieżąco, aby wiedzieć ile aktualnie zarabiasz albo tracisz. Widząc ile pieniędzy wpływa od Twoich klientów oraz ile musisz zapłacić dostawcom, pracownikom oraz instytucją państwowym jak ZUS i Urząd Skarbowy. Posiłkując się długiem w postaci, np. kredytu bankowego możesz zwiększyć skalę działalności albo wpaść w tarapaty finansowe. To właśnie utrata płynności finansowej jest najczęstszą przyczyną upadłości firm. Za sprawą nie efektywnego zarządzania przepływami pieniężnymi albo nadmiernego zadłużania przedsiębiorstwa.
Przykładowo, jeżeli zamierzasz prowadzić firmę handlową albo produkcyjno handlową musisz zwracać cały czas uwagę na stan zapasów magazynowych. Może się okazać, że ilość nie sprzedanego towaru rośnie bardzo szybko. Zamrażając gotówkę, która może być potrzebna firmie do obsługi bieżących zobowiązań.
Gromadzenie kapitału inwestycyjnego
W latach tłustych, gdy odnotowujesz wysoką sprzedaż i osiągasz wysokie zyski zadbaj o zbudowanie poduszki finansowej. Nie przejadaj wszystkich zysków, lecz pozwól im pracować. Część środków finansowych powinna być reinwestowana w przedsiębiorstwo. Reszta może stanowić „poduszkę bezpieczeństwa”. Dostępną w czasie, gdy spadnie ilość zamówień albo bank odmówi Ci udzielenia finansowania na wybrany cel.
Do rozwoju firmy potrzebny jest kapitał. Zaś ten pozyskany z zysków firmy ma wiele zalet. Nie płacisz odsetek od tej kwoty, tak jak od kredytów. Możesz nim dysponować w dowolny sposób (inwestycje, płace pracowników, regulowanie innych zobowiązań finansowych). Jak również nikt nie zażąda nagle jego zwrotu, tak jak może mieć to miejsce w przypadku wypowiedzenia przez bank umowy kredytowej.
Wielu osobom wydaje się, że swój biznes to nic trudnego. Natomiast tylko siła walki i działania, o których wspominasz pozwolą na osiągniecie zamierzonego celu.
Wytrwałość też jest niezbędna.
Cieszę się że odniosłeś się do tego tematu. Biznes to ciężka praca a nie tylko pasja czy hobby.
Wie o tym każdy kto prowadził kiedykolwiek w Polsce firmę.
Nie jest to łatwy temat, ale wart poruszenia na blogu finansowym.
Zazwyczaj jednak dzieje się tak, że ktoś naprawdę mocno ciśnie, daje radę, prze do przodu i nie widząc pożądanych efektów – przestaje, przed samym sukcesem… Co niestety jest bardzo smutne…
Konsekwencja jest wskazana do końca. Oczywiście o ile dany biznes ma sens ekonomiczny.
Fajny wpis. Sam się właśnie osobiście kieruję obecnie na drogę samorozwoju i bycia własnym szefem, dlatego super mi się czyta ten blog z którego tak wiele można się nauczyć.
Dziękuje i życzę powodzenia.
Do sukcesu w biznesie potrzebny jest dobry pomysł. Jednak to prawda, że bez ciężkiej pracy nie da się go osiągnąć samodzielnie.
Sukces to składowa wielu czynników, pomysł i ciężka praca są jednymi z nich.
Moim zdaniem potrzebny jest upór i umiejętność podniesienia się po każdej porażce. Jak również wyciąganie wniosków i nie popełnianie tych samych błędów w przyszłości.
Coś w tym jest, wielu obecnych miliarderów bankrutowało w życiu po kilka razy zanim trafili na swoją niszę / branżę.