Wiele osób ma uprzedzenia w kwestii oszczędzania. Wydaje im się, że to coś złego i kojarzy się z odmawianiem sobie wielu przyjemności. Inni rozumieją tę potrzebę i posiadają większe nadwyżki finansowe. Oszczędzanie przychodzi im naturalnie. Niestety w Polsce procent osób, które regularnie odkładają pieniądze, jest dość niski. Przeważają ludzie, którzy deklarują, że nie mają odłożonych żadnych środków finansowych. Żyjąc od przysłowiowej wypłaty do wypłaty. Trwonią pieniądze, gdy je mają. Opamiętanie przychodzi dopiero, gdy w portfelu i na koncie bankowym, pojawia się pustka.

Życie na kredyt

budżet domowy kredyt oszczędności długi
pixabay.com

W najgorszej sytuacji, są ludzie, którzy pomimo braku oszczędności, sięgają jeszcze po pożyczki konsumpcyjne. Finansują zakup zbędnych dóbr (nowsze modele telefonów, telewizorów, butów, ubrań, samochodów, itd.). Nie zważając na możliwe konsekwencje w przyszłości. W pewnym momencie model „życia na kredyt” przestaje działać. Takie osoby wpadają w spiralę długów. W dzisiejszym wpisie przedstawię kilka powodów, dlaczego warto jest regularnie oszczędzać pieniądze. Właśnie systematyczność w oszczędzaniu jest kluczowa. Pozwala długoterminowo gromadzić kapitał oraz wyrobić w sobie cechy osoby zaradnej finansowo.

Oszczędności zapobiegają finansowemu kataklizmowi

Oszczędzanie to tak naprawdę zapobieganie przykrym sytuacjom w przyszłości. To kwestia czasu, kiedy zepsuje się ważne urządzenie w domu albo samochód. W bardziej pesymistycznej opcji, może dojść do utraty pracy albo bankructwa firmy. To wcale nie są odosobnione przypadki, ponieważ w Polsce upada w ciągu pięciu pierwszych lat 90% firm. Czasami nie da się pracować na etacie dłużej niż kilka lat. Nawet w instytucjach państwowych powtarzają się zmiany kadrowe. Robienie miejsc dla członów rodziny i znajomych albo zwolnienia grupowe. Do tego dochodzi wymiana ludzi na wyższych stanowiskach państwowych, po każdych lokalnych wyborach samorządowych, poprzez następną partię rządzącą.
Dlatego brak oszczędności i źródła dochodu, w połączeniu z sytuacją, w której nagle potrzebujemy pieniędzy, prowadzi często do finansowej katastrofy. W takich okolicznościach, nie zawsze udaje się pożyczyć pieniądze od znajomych albo w banku, czy też w firmie pożyczkowej. Wchodzenie w długi przy braku stałych dochodów, jest bardzo głupim i niebezpiecznym pomysłem. Kończącym się często wizytą komornika i licytacją dóbr.

Zyskujesz kapitał na inwestycje

Jak zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu
Fot: pixebay.com

Nie bez przyczyny mówi się, że biedni ludzie tylko konsumują, a bogaci również inwestują. Na pewno znasz przypadki osób, które narzekają ciągle na brak pieniędzy. Jednocześnie mają bardzo duży telewizor, drogi telefon i duży pakiet telewizji satelitarnej. Oni nie myślą o oszczędzaniu, tylko konsumpcji dóbr i usług. Tymczasem gromadzenie kapitału zamiast przejadania go to obowiązek, jeżeli zamierzasz zmienić swoje życie na lepsze. Tylko systematycznie odkładając środki finansowe, zbierzesz kapitał potrzebny do rozpoczęcia inwestowania. Dobrze ulokowane pieniądze będą dawać Ci zyski, przez wiele lat.

Pokonaj wymówki

Kiedy pojawia się temat oszczędzania pieniędzy natychmiast znajdują się wymówki. Mają usprawiedliwiać bezczynność, lenistwo i pojawiające się wyrzuty sumienia. Nie raz usłyszysz, że „aby oszczędzać trzeba mieć z czego”, „mnie nie stać na oszczędzanie”, „odkładać pieniądze są w stanie tylko bogaci”, i dziesiątki podobnych. Osoby, które tak twierdzą, mają często drogie telefony w abonamentach, kosztowne meble, telewizory. Bardzo częste wypady na pizzę albo do restauracji, drogie samochody i inne dobra kupowane „na pokaz”. Często finansowane kredytami konsumpcyjnymi, od których płacą wysokie odsetki. Paranoja prawda? Niestety tak często wyglądają realia.

Zacznij od stworzenia planu działania

pisanie notatek planu
sxc.com

Tymczasem oszczędzać możesz zawsze, niezależnie od tego ile zarabiasz. Zacznij zbierać dosłownie wszystkie paragony i zapisywać wydatki, co miesięczne. Szybko zauważysz, że nawet 20 do 40% Twoich pieniędzy, jest wyrzucanych w błoto. To często kilkaset złotych miesięcznie i kilka albo kilkanaście tysięcy rocznie, które możesz zaoszczędzić. Wiedząc gdzie uciekają Twoje pieniądze, możesz bardzo łatwo stworzyć listę rzeczy, które są Ci zbędne. Zaś dotychczas, były kupowane pod wpływem impulsu, reklamy lub innej formy bezmyślności.

4.67 avg. rating (93% score) - 6 votes