Niedawno OECD opublikowała najnowszy odczyt wskaźnika CLI dla Polski za Wrzesień 2014. Odczyt w najpopularniejszej formie Amplitude Adjusted jest dość zaskakujący i pokazuje ożywienie w gospodarce. Wartości indykatora zostały jak zwykle zrewidowane o wiele miesięcy wstecz. W poprzednich odczytach Composite Leading Indicator pozostawał na tym samym poziomie przez kilka miesięcy, nie dając nam jasnego obrazu sytuacji. Obecnie po rewizji widzimy dość silną falę wzrostową miernika, charakterystyczną dla okresu prosperity.

CLI dla Polski w hossie

Na wykresie CLI w wersji Amplitude Adjusted (skorygowana amplituda), widać także dość wyraźne pogorszenie sytuacji w gospodarce Niemieckiej. Nasz zachodni sąsiad tym razem nie miał tak dużego wpływu na naszą sytuację ekonomiczną jak w latach poprzednich. Indykatory liczone dla Europy i wszystkich państw, dla których publikowane są wartości (Total), nie wskazują jeszcze poprawy. Na wykresie dominuje lekki trend spadkowy. Choć w pojedynczych gospodarkach min. Australii, Gracji, Irlandii widać wzrosty punktowe CLI.

CLI
Amplitude Adjusted CLI z 24 miesięcy. Źródło: stats.oecd.org

Amplitude Adjusted CLI z 24 miesięcy. Źródło: stats.oecd.org

Co na to reszta danych makro?

PMI dla polskiego przemysłu jak na razie potwierdza ożywienie w gospodarce. Zarówno w wersji tradycyjnej jak i trzymiesięcznej średniej (PMI-3M). Produkcja przemysłowa nadal rośnie, choć skala wzrostu nie zachwyca. Jak podaje Eurostat: Wyrównana sezonowo produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się we wrześniu br. o 1,9 proc. w ujęciu rocznym.
Oczekiwanie przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze okazuje się wcale nie być tak silne jak sądzono. Sektor bankowy prognozuje inflację CPI w grudniu na poziomie ok. 2% r/r; czyli tendencja deflacyjna widoczna w 4 ostatnich miesiącach od lipca może zostać przerwana. Nie zachwyca niestety deflacja producentów (PPI). Nadal dość wyraźnie spadają ceny produktów, półproduktów i wyrobów gotowych.
Wskaźniki PMI i CLI zdają się pokazywać, że jeszcze „nie wszystko jest stracone” i poprawa koniunktury jest możliwa. Pytanie tylko na ile jest trwała i jak długo potrwa?

4.94 avg. rating (98% score) - 49 votes