Istnieje wskaźnik, który z dość wysoką skutecznością prognozuje fazy ożywienia, jak i stagnacji w gospodarce. Nie tylko światowej, ale również dla poszczególnych krajów. Należących do OECD (Orgaznizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). Pozwalając przewidywać również cykle hossy i bessy na giełdzie akcji. Wskaźnik, o którym mowa to Composite leading indicator (CLI). Jego wartość podawana jest, co miesiąc przez OECD, dla każdej z gospodarek, należących do tej organizacji.

Composite leading indicator od podszewki

Wskaźnik CLI OECD opisywałem już na blogu. Dlatego tylko przypomnę, iż zaletą tego indykatora, są wielomiesięczne trendy, w których zwykle się porusza. Zbieżne w fazami ożywienia i spowolnienia, w poszczególnych gospodarkach. Wadami CLI są korekty, które zmieniają jego wartość, na wiele miesięcy wstecz. Jak również publikacja bieżących wartości z ponad miesięcznym opóźnieniem. W połowie grudnia poznaliśmy wartość wskaźnika za listopad.

Wskaźnik CLI nadal wskazuje hossę

W marcu i kwietniu 2020r, nastąpił nagły spadek indykatora. Spowodowany kwarantanną, czyli lockdawn-em, w większości gospodarek. Od maja 2020 miało miejsce dynamiczne odbicie CLI, w wersji Amlitude Adjusted; obliczanego dla wszystkich krajów należących do OECD (Total).
Przyjrzyjmy się najświeższym odczytom indykatora, obejmując okres od marca 2007 do listopada 2020r.

Total

Wskaźnik dla wszystkich krajów (Total) nadal rośnie. Wskazując postępujące ożywienie i poprawę warunków gospodarczych. Nie dotarł jeszcze do neutralnej wartości 100 pkt, przekraczanej poprzednio podczas każdego cyklicznego ożywienia gospodarczego.

CLI dla wszystkich krajów
Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD

Europy

CLI dla Europy wygląda mniej optymistycznie. Wskaźnik porusza się w linii poziomej, bez zdecydowanego kierunku.

wskaźnik cli dla Europy
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju

USA i Chiny

Największe światowe gospodarki (USA i Chiny), nadal znajdują się na wyraźnej ścieżce wzrostowej. Sygnalizując poprawę warunków makroekonomicznych.

Composite Leading Indicators USA Chiny
OECD

Poland

Composite leading indicator dla Polski w listopadzie 2020r, nadal pozostawał w wyraźnym trendzie wzrostowym. Choć tempo zwyżki wskaźnika, nie było już tak szybkie, jak w okresie po wiosennej fali pandemii.

wskażnik CLI Polska
OECD

Wnioski i prognozy

Czasowe zamknięcie Europejskich gospodarek w drugiej połowie grudnia i pierwszej stycznia, będzie mieć wpływ na wartość wskaźnika. Obliczanego dla Europy, Strefy Euro, w wersji Total i dla poszczególnych gospodarek. Jednak spadek powinien być czasowy. Systematyczne szczepienie obywateli, ma szansę przełożyć się na dalszy rozwój i kontynuację ożywienia. Pozwalając na podtrzymanie dobrej koniunktury w najbliższych miesiącach. Jest duże prawdopodobieństwo, iż CLI Total (dla wszystkich krajów OECD) po raz kolejny przekroczy wartość 100 lub 101 punków, w czasie szczytu koniunktury.

5.00 avg. rating (97% score) - 1 vote