BLIK czyli wypłaty z bankomatów bez karty
Nie zawsze trzeba posiadać kartę, aby pobrać gotówkę z bankomatu. System płatności mobilnych BLIK umożliwia wypłaty z bankomatów telefonem, bez konieczności używania „plastiku”. Wystarczy smartfon i zainstalowana aplikacja mobilna naszego banku. Bez konieczności używania naklejek na telefon i podobnych rozwiązań wykorzystujących NFC. Funkcja przydaje się na co dzień oraz w sytuacjach, w których zapomnieliśmy karty albo portfela. BLIK obsługiwany jest przez najpopularniejsze aplikacje mobilne, w tym IKO banku PKO BP i Inteligo. Obecnie min. w mBanku płatności i wypłaty z bankomatów za pomocą BLIK są darmowe.
Czym jest BLIK?
BLIK to w uproszczeniu nowy standard płatności za pomocą smartfona. Tworzy go wspólnie konsorcjum sześciu banków: mBank, Alior Bank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, PKO BP (w tym Inteligo) i BZ WBK. Kolejną zaletą BLIK jest fakt, że w przypadku min. mBanku wypłaty są od razu księgowane na koncie.
Nowy standard płatności mobilnych daje nam następujące możliwości:
|
Jak wypłacić gotówkę z bankomatu telefonem?
Aby pobrać gotówkę z bankomatu wystarczy smartfon z zainstalowaną aplikacją oraz połączenie z Internetem. Posiadając aplikację IKO klienci Inteligo i PKO BP mogą wypłacać gotówkę za darmo (w ramach promocji) do 30.04.2015 z ponad 6500 bankomatów Euronetu i PKO BP. Zaś klienci mBanku korzystający z dedykowanej aplikacji mobilnej, dzięki BLIK mogą za darmo pobierać gotówkę z bankomatów PKO BP, ING, Millennium i BZ WBK. Wkrótce do sytemu ma przystąpić także sieć Euronet.
Przed wypłatą w ramach BLIK upewnij się że masz prawidłowo skonfigurowaną aplikację i połączenie z Internetem, środki na koncie oraz odpowiedni limit dziennych wypłat z bankomatu ustawiony na rachunku.
|
Zalety płatności mobilnych BLIK
Korzystając z systemu BLIK w aplikacji mobilnej nie narażamy się na skopiowanie danych z karty w przypadku bankomatu z „nakładką” założoną przez przestępców. Nie musimy nosić przy sobie karty i portfela. Wypłaty z bankomatów w ramach BLIK są w większości banków księgowane na koncie bez opóźnień. Po upowszechnieniu systemu część klientów może zrezygnować z tradycyjnych kart płatniczych. W mBanku możemy pobrać gotówkę także po zgubieniu albo kradzieży i zastrzeżeniu karty (o ile nie upłynął termin jej ważności).
Wady BLIK
Jak każda nowa funkcjonalność także BLIK ma swoje wady. Obecnie są to koszty wdrożenia systemu dla banków, które czasami przerzucają je na swoich klientów. W ING Banku Śląskim, jeżeli zdecydujemy się na wykorzystywanie BLIK, bank będzie pobierał za tę funkcjonalność 7zł miesięcznie. W mBanku BLIK jest obecnie darmowy. W większości banków transakcje BLIK nie wliczają się do kwoty zwalniającej z opłaty za kartę dla jej posiadacza. Kolejny aspekt to w cudzysłowie „awaryjność” tego typu płatności mobilnych. Większość klientów korzystających z tego systemu albo testujących go jest zadowolona. Jednak część osób sygnalizuje problemy z działaniem aplikacji, min. w bankomatach BZ WBK, więc warto mieć przy sobie jeszcze na wszelki wypadek standardową kartę debetową.
Czy przez blik da się wypłacić euro z bankomatów Euronetu w Polsce jak i za granicą?
BLIK to Polski Standard Płatności, więc działa na terenie kraju.
To czy da się wypłacić euro w Polsce zależy od tego czy Twój bank oraz bankomat udostępniają taką możliwość.
fajne rozwiązanie, ale juz przyzwyczaiłem sie do IKO. Ogólnie ta apka to fajna sprawa.
Jaki jest dzienny limit transakcji Blik w Mbanku?
Domyślny limit dzienny w aplikacji mBanku to 5 transakcji na łączną kwotę do 1000zł. Można ustawić samodzielnie do 9999 transakcji do 10000zł.
Limit można zmienić w serwisie transakcyjnym mBanku po wybraniu: Panel ustawień (symbol koła zębatego) – Bezpieczeństwo – Limity i autoryzacje – Limity usługi BLIK.