5 zasad odpowiedzialnego pożyczkobiorcy
Po pożyczki sięgamy z różnych powodów. Często robimy to w kryzysowych momentach, gdy zaskoczy nas niespodziewany wydatek lub chcemy kupić okazyjnie sprzęt elektroniczny w promocji. Niezależnie od powodu, jakim się kierujemy, pożyczanie pieniędzy wiążą się z obowiązkami. Dlatego należy zadłużać się odpowiedzialnie.
Trzy czwarte Polaków w wieku 18-64 lata przyznało się do korzystania z kredytów lub pożyczek. Dodatkowo ponad jedna trzecia (35%) badanych na zlecenie KRD deklaruje, że często sięga po takie rozwiązanie. Dla 44% aktywnych zawodowo osób głównym powodem zadłużania się jest zbyt duża kwota potrzebna na zakup konkretnego produktu. 29% zaciąga pożyczki, aby poradzić sobie z chwilowymi problemami finansowymi, natomiast 27% pożyczką finansuje nieprzewidziane wydatki. Polacy najczęściej biorą pożyczki na zakup sprzętu AGD i RTV (na ten cel pożycza 43% badanych na zlecenie KRD). Wiele osób zadłuża się z powodu remontu (31%) oraz kupując samochodu lub motocykl (28%). Niestety, nadal 11% Polaków bierze pożyczki na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Tego z całą pewnością nie można uznać za odpowiedzialne pożyczanie.
– Polacy zadłużają się z różnych powodów, najczęstszą przyczyną są zakupy przekraczające możliwości finansowe konsumenta lub niespodziewane wydatki – zauważa ekspert https://www.aasapolska.pl/. – Coraz większą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się pożyczki ratalne udzielne przez Internet. Korzystając z nich, pożyczkobiorca może zdobyć szybko gotówkę, a do tego bez skomplikowanych formalności. Przez Internet pożycza się pieniądze łatwo i błyskawicznie, ale nie można zapomnieć, że zadłużanie się powinno być również rozsądne – dodaje ekspert.
Podpowiadamy zatem zasady odpowiedzialnego zaciągania pożyczek online.
1. Weryfikacja pożyczkodawcy
Na polskim rynku finansowym działa wiele instytucji zajmujących się pożyczkami ratalnymi przez Internet. Często kuszą one klientów niskim oprocentowaniem i atrakcyjnymi warunkami spłaty zobowiązania. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto sprawdzić pożyczkodawcę. Niestety, zdarza się, że pod tymi na pozór interesującymi propozycjami pożyczkowymi ukryte są dodatkowe koszty lub wymóg wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Co gorsze, zapisy o opłatach są niekiedy niewidoczne dla klienta, który dowiaduje się o nich dopiero na końcowym etapie transakcji. Tak jednak nie postępuje wiarygodny pożyczkodawca. Odpowiedzialny pożyczkobiorca powinien zgromadzić jak najwięcej informacji o wybranej firmie pożyczkowej i poznać na jej temat opinie.
2. Wybór oferty
Szukając pożyczki, nie powinniśmy ograniczać się do sprawdzenia tylko jednej oferty. Na rynku znajdziemy bardzo wiele pożyczek o różnych maksymalnie dostępnych kwotach i z różnorodnymi warunkami spłaty. Zanim zaczniemy weryfikację, warto zastanowić się, ilu pieniędzy tak naprawdę potrzebujemy i jaki okres spłaty będzie dla nas odpowiedni. Następnie możemy skorzystać z rankingów pożyczek ratalnych przez Internet, które porównują oferty o wybranych parametrach lub szukać samodzielnie propozycji z niskimi kosztami i korzystnym oprocentowaniem. Pomocne w tym celu są kalkulatory na stronach pożyczkodawców, które po określeniu sumy i okresu spłaty wyliczają wysokość raty, a także pokazują wszystkie koszty. Pamiętajmy, że odpowiedzialne pożyczanie to także tanie pożyczanie pieniędzy.
3. Zdolność kredytowa
Jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas udzielania pożyczki jest zdolność kredytowa, która określa możliwości finansowe pożyczkobiorcy. Składa się na nią kilka czynników. To głównie wysokość dochodu klienta, liczba osób w gospodarstwie domowym oraz comiesięczne wydatki i spłacane zobowiązania. Na podstawie tych danych pożyczkodawca wylicza, czy wnioskujący będzie w stanie spłacić pożyczkę. Takie wyliczenia są dokonywane również po to, aby chronić pożyczkobiorcę przed przekredytowaniem i wpadnięciem w spiralę długów.
Jednak osoba z niską zdolnością kredytową nie zawsze musi się obawiać, że jej wniosek zostanie odrzucony. Przy niskich dochodach firma pożyczkowa może bowiem zaproponować mniejszą kwotę pożyczki lub dłuższy okres spłaty zobowiązania. Warto zwrócić uwagę, czy firma pożyczkowa dokonuje jakiejkolwiek weryfikacji klienta (np. w bazach dłużników) – wtedy mamy do czynienia z rzetelnym i odpowiedzialnym pożyczkodawcą.
4. Analiza opłat i warunki spłaty pożyczki
Każde pożyczenie gotówki wiąże się z kosztami, które są doliczane do udzielonego zobowiązania. Jednak liczba i wysokość opłat może być różna. Podstawowym parametrem pożyczki, na który należy zwrócić uwagę, jest oprocentowanie. Ten koszt decyduje o tym, jaką kwotę zobowiązania trzeba będzie oddać. Do tego mogą dojść koszty pozaodsetkowe (np. prowizja). Odpowiedzialnie pożyczać pieniądze to mieć pełną świadomość, ile będzie nas kosztowała dana pożyczka. Najłatwiej to ocenić, sprawdzając Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), która pokazuje procentowo sumę wszystkich kosztów w skali roku. Dodatkowo warto przyjrzeć się warunkom i opłatom związanym z wcześniejszą spłatą zobowiązania, nadpłatami oraz kosztami monitów.
5. Umowa pożyczkowa
Umowa pożyczkowa to dokument wieńczący transakcję i wiążący pożyczkobiorcę oraz pożyczkodawcę. W umowie muszą znaleźć się dane obydwu stron, dokładne informacje o zobowiązaniu oraz zapisy określające jego spłatę i szczegółowe wyliczenia kosztów. Każdy odpowiedzialny pożyczkobiorca powinien zapoznać z umową, zanim ją podpisze. Niestety, wielu Polaków tego nie robi. Jeśli w dokumencie znajdują się zapisy, których nie rozumiemy, należy wyjaśnić je z pożyczkodawcą.
Decydując się na pożyczkę, warto mieć świadomość, że pożyczoną gotówkę należy oddać w określonych terminach wraz z odsetkami i kosztami. Nigdy nie powinno się brać pożyczki pochopnie, bez zastanowienia. Pożyczka ma być bowiem wsparciem finansowym dla pożyczkobiorcy, a nie źródłem kłopotów. Odpowiedzialne pożyczanie pieniędzy chroni przed taką sytuacją.
Część firm stara się być elastyczna i może przedłużyć termin spłaty pożyczki. Oczywiście tylko pod pewnymi warunkami i w trybie określonym w umowie pożyczki.
Pamiętajmy, że pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy, może skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy pożyczki albo kredytowej. 😉
Aktualnie wszystko jest niemal na wyciągnięcie ręki. Wystarczą tylko odpowiednie chęci sami możemy zweryfikować opinie o pożyczkodawcy a następnie przeanalizować koszty pożyczki, jeszcze zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku.
Niewielu ludziom chce się weryfikować pożyczkodawcę. Rozumiem brak takiej potrzeby w przypadku dużych firm, takich jak Aasa. Jednak w przypadku mniejszych pożyczkodawców, to powinna być obowiązkowa czynność. Pozwalająca zadbać o bezpieczeństwo finansowe.
Pożyczki, tak jak inne zobowiązania finansowe, powinny być brane z rozwagą. Kwota raty nie powinna przekraczać 20% miesięcznych wydatków finansowych klienta.