Zmiana dokumentu tożsamości w ING Banku Śląskim
  • 4.25 / 5 5
69 głosów, średnia: 4.25 (wynik: 85%)

Nie raz w życiu staniemy przed koniecznością zmiany danych osobowych podanych w naszym banku. Dziś krótko naświetlę, jak przebiega zmiana danych z dokumentu tożsamości w ING Banku Śląskim. Zebrałem informacje podawane przez „Bank z Lwem” w kilkudziesięciu wątkach na forum bankowym, w „skondensowaną paczkę” najważniejszych faktów. Przeczytasz dlaczego nie warto zwlekać z wymianą dowodu osobistego zbyt długo, robić to po terminie; oraz co zrobić gdy w opisanej sytuacji ING zablokuje rachunek (z powodu utraty ważności dokumentu tożsamości). Dowiesz się, które zmiany przeprowadzisz samodzielnie, przez Internet w serwisie ING BankOnLine. Zmiana dowodu osobistego w ING BankuSprawdzisz też, czy będziesz musiał/-a pofatygować się do oddziału, i czy z taką zmianą wiąże się jakaś opłata. Podstawowe konto osobiste Direct w ING opisywałem już w wpisie zawierającym opinie i opłaty dotyczące rachunku; i tam odsyłam Czytelników zainteresowanych tym ROR-em.

Zmiana danych z dowodu osobistego

Przyczyn przez które aktualizujemy dokument tożsamości może być wiele (np. utrata ważności, zmiana adresu), i wielu z nas czeka taka sytuacja. Obowiązkiem każdego, kto zmienił dowód osobisty, jest poinformowanie o tym swojego banku. W ING Banku Śląskim część danych można zaktualizować samodzielnie przez Internet. Po zalogowaniu do ING BankOnLine wybieramy zakładkę „Profil użytkownika”, następnie „Zmiana/Potwierdzenie danych użytkownika” i na dole strony przechodzimy do „Zmień/Potwierdź dane”. Nowy dokument można także zgłosić w oddziale lub telefonicznie pod numerem 801 222 222 / 32 357 00 69. Na szczęście aktualizacja danych jest bezpłatna.

Adres zameldowania zaktualizujesz tylko w placówce

Adres korespondencyjny można zmienić przez Internet, korzystając z ING Bank Online. Zaś adres zameldowania (widoczny np. w potwierdzeniach przelewów), ze względów bezpieczeństwa, zaktualizujemy tylko w oddziale banku po okazaniu aktualnego dowodu osobistego. Zmiana oczywiście jest darmowa.

Nie warto czekać do ostatniej chwili

Z wymianą dowodu osobistego, nie warto zwlekać do ostatniej chwili i robić tego po terminie. Bank na mocy ustawy (art. 8b ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu) ma prawo zablokować konto, jeżeli dokument tożsamości stracił ważność, zaś klient nie zgłosił nowego (brak możliwości aktualnej identyfikacji klienta). W praktyce blokada nakładana jest z pewnym opóźnieniem.
W przypadku zablokowania dostępu do konta online (i tym samym uniemożliwienia wykonywania przelewów), wyjściem awaryjnym jest opcja wypłaty gotówki z konta w bankomacie, z użyciem karty. Karta funkcjonuje w takim przypadku niezależnie i możemy jeszcze dokonywać nią płatności w punktach usługowo-handlowych.

Warto dodać iż dostęp do rachunku nie jest blokowany całkowicie. Nie można oczywiście dokonywać transakcji (przelewów), otwierać kont oszczędnościowych, itd.; ale bank pozostawia możliwość logowania na konto (w celu podania aktualnych danych z nowego dokumentu tożsamości po wymianie). Aktualizacja danych skutkuje zdjęciem blokad i odzyskaniem pełnego dostępu do konta. Oczywiście nie zostają zablokowane transakcje spłaty karty kredytowej albo rat kredytu, aby klient nie poniósł z tego tytułu strat. Także przelewy przychodzące na rachunek są normalnie księgowane na koncie.
Furtką i wyjściem awaryjnym w opisywanej sytuacji, może być, także użycie paszportu, który jest drugim dokumentem tożsamości akceptowanym przez ING. Na jego podstawie wypłacimy gotówkę w oddziale w przypadku np. braku karty, albo niemożności skorzystania z bankomatu.

ING Bank Śląski przypomina zapominalskim

ING Bank zmiana danych osobowych

Źródło: ING Bank Śląski

Bank wprowadził, procedury, przypominające „zapominalskim” o terminie wymiany dowodu osobistego. Klient na co najmniej miesiąc przed datą „utraty ważności” dokumentu tożsamości, otrzymuje informacje od banku. Komunikat taki potrafi być wyświetlany w systemie ING BankOnLine, czasami z wyprzedzeniem sięgającym nawet 6 miesięcy, w stosunku do upływu terminu wymiany dowodu osobistego. Polecam więc systematycznie, min raz w miesiącu, logować się na rachunek. Nawet jeżeli tymczasowo konto nie jest używane aktywnie, warto sprawdzać jakie informacje przesyła nam nasz bank.

Zmiana dokumentu tożsamości w ING Banku Śląskim
  • 4.25 / 5 5
69 głosów, średnia: 4.25 (wynik: 85%)