Wymiana dowodu osobistego a konto w mBanku
  • 4.60 / 5 5
38 głosów, średnia: 4.60 (wynik: 92%)

Dowód osobisty wymieniamy zwykle z powodu utraty jego ważności, zmiany imienia, nazwiska, stanu cywilnego lub adresu zameldowania. Musimy pamiętać aby po otrzymaniu nowego dokumentu (potwierdzającego tożsamość), poinformować o tym zdarzeniu nasz bank. Jeżeli o tym zapomnimy, możemy mieć kłopot z wypłatą pieniędzy w kasie, zakupami na raty albo zaciągnięciem kredytu.
W dzisiejszym wpisie zdecydowałem się opisać jak przebiega procedura zmiany danych dowodu osobistego dla eKonta w mBanku. Według informacji branżowych rachunek ten jest ciągle najpopularniejszym kontem elektronicznym w Polsce. Więc potencjalnie największa liczba czytelników może skorzystać z zamieszczonych informacji. Sam rachunek osobisty opisywałem już tutaj: mBank eKonto Mobilne opinie.

Zmiana dowodu osobistego w mBanku możliwa na klika sposobów

Zmiana dowodu osobistego w mBankuAby zebrać potrzebne informacje przewertowałem stronę i blog mBanku. O ile na stronie głównej nie udało mi się dotrzeć do szukanych treści, to na blogu natrafiłem na rzeczową odpowiedź pracownika w jednym z wątków. Tym sposobem znalazłem aż cztery możliwości na aktualizację danych. Przedstawiam je poniżej:

  • Zmiana przez serwis transakcyjny w zakładce „Ustawienia i konfiguracja”.
  • Pobranie i wypełnienie formularza ze strony internetowej mBanku. Formularz taki przesyłany jest listownie do banku. Wymaga niestety poświadczenia podpisu przez notariusza.
  • Uaktualnienie danych osobowych w placówce mBanku.
  • Zmiana zlecona telefonicznie poprzez mLinie.

Najwygodniejszą i najprostszą formą jest dla mnie oczywiście zmiana w systemie transakcyjnym mBanku. Na bankowym blogu odnalazłem informację iż dane są podawane wstępnej weryfikacji przed wprowadzeniem do systemu.
W przypadku zmiany serii i numeru dowodu osobistego, bank dokonuje weryfikacji danych w systemie dokumentów zastrzeżonych. Zmiana danych w serwisie transakcyjnym następuje on-line z wyłączeniem serii i numeru dokumentu tożsamości. Zmiana serii i nr dowodu osobistego bezpośrednio w serwisie transakcyjnym trwa 1-2 dni.

Brak daty ważności dokumentu tożsamości

mbank ekonto opłaty i opinie

Źródło: mBank

Co ciekawe testując zmianę w starej wersji systemu transakcyjnego natrafiłem na ważny komunikat:
„Zmiana danych z uwagi na brak podanej daty ważności dokumentu tożsamości w serwisie transakcyjnym mBanku nie jest obecnie możliwa. Uzupełnij datę ważności i wróć do zmiany danych. W celu podania daty ważności dokumentu tożsamości skontaktuj się z Konsultantem mLinii, pracownikiem placówki mBanku lub zaloguj się do nowej wersji serwisu transakcyjnego mBanku.”

Mój błąd, zmieniając kiedyś dane nie podałem daty ważności dowodu osobistego. Załogowałem się do nowego systemu i kliknąłem na ikonę „trybik” prowadzącą do ustawień. Po czym w odnośniku „Dane kontaktowe”, wybrałem Dokument tożsamości / DOWÓD OSOBISTY / Modyfikuj. Uzupełniłem pole „Data ważności dokumentu” i potwierdziłem darmowym hasłem SMS, które przyszło na telefon. System umożliwia nam także zaznaczenie opcji „Dowód ważny bezterminowo”.

Zmiana imienia lub nazwiska w mBanku

Serię i numer dowodu oraz adres zameldowania łatwo wpiszemy samodzielnie w systemie transakcyjnym. Zmianę imienia lub nazwiska w mBanku możemy wykonać na dwa sposoby:

  • W placówce mBanku z aktualnym dokumentem tożsamości.
  • Dyspozycję zmiany imienia lub nazwiska można również zrealizować wysyłając do banku drogą pocztową „Oświadczenie o zmianie danych osobowych”. Formularz zmiany danych jest dostępny na stronie internetowej mBanku w zakładce Regulaminy i dokumenty.

Wybierając sposób zmiany danych poprzez wysłanie formularza, konieczna jest wizyta u notariusza bądź osoby zaufania publicznego, w celu poświadczenia podpisu złożonego na formularzu. Po wypełnieniu, podpisaniu Oświadczenia i potwierdzeniu przez notariusza lub inną osobę zaufania publicznego oświadczenie należy odesłać do mBanku. Do oświadczenia powinna być dołączona potwierdzona przez notariusza za zgodność z oryginałem kopia dokumentu potwierdzającego aktualną daną.

Wymiana karty

Nie zapominajmy o plastikach z imieniem i nazwiskiem. Po zmianie nazwiska, np. małżonka będzie mogła zamówić duplikaty karty poprzez kontakt z mLinią. Nowa karta zostanie dostarczona pocztą. Do momentu otrzymania duplikatu, będzie jeszcze mogła posługiwać się starą kartą. Wydanie duplikatu karty kredytowej zgodnie z obowiązującą tabelą opłat i prowizji nie wiąże się z dodatkową opłatą. Wydanie duplikatu karty debetowej może się wiązać z opłatą zgodną z tabelą opłat i prowizji.

Gdy przebywamy czasowo za granicą

Przebywając poza granicami Polski możemy dokonać aktualizacji imienia lub nazwiska wysyłając do banku drogą pocztową Oświadczenie o zmianie danych osobowych. Procedurę opisałem powyżej. Po aktualizacji nazwiska będzie możliwość zamówienia duplikatu karty, który będzie mógł zostać wysłany na zagraniczny adres korespondencyjny.

Wymiana dowodu osobistego a konto w mBanku
  • 4.60 / 5 5
38 głosów, średnia: 4.60 (wynik: 92%)