Dlaczego warto założyć konta w kilku bankach?
  • 4.85 / 5 5
40 głosów, średnia: 4.85 (wynik: 96%)

Nie ma żadnych ograniczeń prawnych, które zabraniałyby posiadania jednocześnie większej liczby kont osobistych w kilku bankach. Jednak czy jest to opłacalne i warto założyć konta w różnych bankach? Okazuje się, że w obecnych czasach to konieczność. Poniżej dowiesz się, dlaczego oraz jak poradzić sobie organizacyjnie z użytkowaniem więcej niż jednego rachunku bankowego. Nie chodzi tutaj tylko o dostęp do różnych promocji i szerszej gamy produktów finansowych. Ważne są też kwestie bezpieczeństwa Twoich pieniędzy. Również zapewnienie dostępu do środków w każdej sytuacji losowej.

Awarie systemów transakcyjnych

laptop-konto-internetowe

fot. Pixabay.com

Media, co chwile „trąbią” o awariach systemów informatycznych różnych banków. Banki także ogłaszają przerwy w dostępie do usług z powodów przerw technicznych i prac konserwacyjnych. Jest i będzie ich coraz więcej, ponieważ systemy transakcyjne są coraz bardziej skomplikowane. Muszą jednocześnie dostosowywać się do każdego rodzaju wyświetlacza (ekranu laptopa, smartfona i tableta), w każdej przeglądarce oraz szybko realizować np. przelewy zlecane jednocześnie przez tysiące użytkowników.

Posiadanie kolejnego konta bankowego (z pewną kwotą na „awaryjne” wydatki), chroni Cię w powyższej sytuacji. Korzystasz z niego do czasu naprawy systemu transakcyjnego w obecnym banku.

Odcięcie dostępu do pieniędzy

Oprócz problemów technicznych w systemie informatycznym, mogą wydarzyć się także inne sytuacje losowe. Przestaje działać sieć bankomatów. Karta może zostać „połknięta” przez bankomat albo wpłatomat. Możesz ją zgubić albo stracić w wyniku kradzieży. Prawo chroni Cię wtedy przed odpowiedzialnością za transakcje bez użycia PIN, zwłaszcza, jeżeli karta została przez Ciebie szybko zastrzeżona telefonicznie. Jednak kolejnej nie otrzymasz przecież od razu. Bank musi ją dla Ciebie wyrobić. To potrwa od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Nie wyobrażam sobie biegać wtedy do oddziału po gotówkę. Posiadając inne konto po prostu korzystasz z drugiego oraz przypisanej do niego karty. Nie przejmując się przeciwnościami losu.

Szerszy wachlarz usług

czy opłaca się mieć kilka kont bankowych

Fot. flickr.com

Posiadając więcej niż jedno konto automatycznie masz większy wybór usług finansowych. Przestajesz być skazany/-a na jeden rodzaj konta oszczędnościowego albo lokaty. Możesz trzymać oszczędności w tym banku, który akurat oferuje wyższe odsetki. Podobnie sprawa wygląda z limitem debetowym w koncie. Zwykle dostajesz automatycznie, co najmniej dwie oferty z różnych banków. Wybierasz tę tańszą albo, jeżeli zajdzie taka konieczność, obydwie.

Konto podstawowe oraz zapasowe

Najrozsądniejszy model to posiadanie, co najmniej dwóch kont. Tak zwanego konta podstawowego, za którego pomocą dokonujesz codziennych płatności kartą, wykonujesz przelewy oraz wpływa na nie np. wynagrodzenie.
Drugi rachunek służy Ci jako zapasowy. Umieszczasz na nim kwotę oszczędności w wysokości np. jednomiesięcznych wydatków, z przeznaczeniem na awaryjne sytuacje.

Koszty posiadania dwóch kont

Na pewno Twoje obawy budzą możliwe opłaty w przypadku posiadania dwóch rachunków bankowych. Tymczasem obydwa konta mogą być dla Ciebie darmowe. Przykładowo wybierając na podstawowe konto rachunek Direct w ING Banku Śląskim masz prowadzenie konta za darmo bez warunków. Zaś karta do rachunku jest darmowa, jeżeli wydasz nią (łącznie) min. 300 zł miesięcznie.
Na drugie dodatkowe konto polecam na przykład Smart konto osobiste w SMART Banku. Jego prowadzenie również jest bezwarunkowo darmowe. Tak samo karta, jest bezpłatna bez potrzeby spełniania dodatkowych wymogów.

Zarządzanie większa liczbą rachunków bankowych

Jak płacić kartą zbliżeniową

Fot. ING Bank Śląski

Kolejne konto bankowe to następny login, hasło i PIN do zapamiętania. Nie ma jednak wątpliwości, że warto się na nie zdecydować. Wystarczy po prostu lepiej zorganizować sobie obsługę dwóch rachunków. Podstawowe konto użytkujesz, na co dzień a na drugim trzymasz część oszczędności na nieprzewidziane sytuacje.

Mnie takie podejście dziesiątki razy uratowało już przed brakiem dostępu do pieniędzy. Choć pojawi się na pewno pokusa ich wydania. Jednak wystarczy się powstrzymać, aby wyrobić w sobie nawyk świadomego zarządzania budżetem.
Drugą (awaryjną) kartę lepiej jest trzymać poza portfelem, w innej kieszeni, przykładowo w dokumentach. W przypadku kradzieży portfela zastrzegasz utraconą kartę. Spokojnie korzystasz z drugiej do czasu wyrobienia duplikatu skradzionej. Posiadanie, co najmniej dwóch kont gwarantuje bezcenny komfort psychiczny.

Dlaczego warto założyć konta w kilku bankach?
  • 4.85 / 5 5
40 głosów, średnia: 4.85 (wynik: 96%)